אגם מיוואטן וסביבתו

פירוש שמו של אגם מיוואטן (Myvatn) הוא "אגם הזבובונים". אגב, מומלץ להצטייד ברשת שתגן על פניכם מפני הברחשים הרבים המצויים במקום ואשר מטילים את ביציהם במים הרדודים שלו.

 

האגם משתרע על שטח של 37 ק"מ, ועומקו 2.5 מטר בלבד. זהו אחד האזורים הפעילים ביותר מבחינה גיאולוגית ומהיפים ביותר במדינה. 50 איים נמצאים באגם והוא מהווה מקום קינון אידיאלי לעשרות אלפי עופות בני מינים רבים, בעיקר ברווזים.

 

האגם מוקף בהרי געש כשאחד מהם, קרפלה (Krafla), עדיין פעיל ובשנות השמונים הייתה ההתפרצות האחרונה שלו.

 

מספר ימי הגשם בשנה כאן הוא הכי נמוך באי, ולכן זהו מקום פופולרי לחופשה. ההכרה בייחודו של האזור הביאה את ממשלת איסלנד להכריז על סביבות אגם מיוואטן כאזור שימור מיוחד.

 

מסביב לאגם ישנם מסלולי הליכה רבים. אחד מהם מוביל אל הר הגעש קוורפיאל (Hverfjall), שגובהו 425 מטר והוא בולט על רקע האגם. המסלול מגיע לפסגת לוע ההר שממנו תוכלו ליהנות מנוף מדהים.

 

שביל אחר מוביל למערת גריוטגיאה (Grjotagja), הנמצאת בשבר שנוצר בשדה הלבה של קרפלה.

 

כביש מס' 1 מקיף את האגם מדרומו. מכביש זה אפשר לבקר בסקוטוסטדאגיגאר (Skútustaðagígar), שם נמצאים ה"לועות המדומים".

סקוטוסטדיר – הלועות המדומים

 

כביש מספר 1 עולה צפונה ומקיף את הצד המזרחי של האגם. כאן נמצא אתר דימובורגיר (Dimmuborgir), בו תמצאו צורות סלעי לבה הנותנים דרור לדמיון.

 

בהמשך כביש 1 עוזב את האגם ומגיע אל "מטבח השטן", הלוא הוא הר נומפיטל (Námafjall), שבו היו פעם מכרות לכריית גופרית שהייתה מיועדת לאבקת שריפה. שביל של 20 דקות הליכה מוביל לפסגה, ממנה נשקף נוף נהדר של כל האזור. אפשר להסתפק באתר קוורארונד (Hverarond) שנמצא למרגלות ההר, ממש ליד הכביש. זהו שטח גדול שכולו אזורים מבעבעים, בריכות בוץ כחולות-אפורות ועשן בכל מקום. שביל מנתב את המטיילים בין היורות הרותחות, כעין דודי ענק שמרתיחים בהם נוזל סמיך המעלה עשן וריח עז של גופרית.

 

אם ברצונכם לטבול במים חמים הרי שליד נמצא אתר שדומה מאוד ללגונה הכחולה – אתר של בריכות טבעיות.


מקומות ומסלולים באיזור