אסיזי (Assisi)

העיירה אסיזי נמצאת בטבורה של אומבריה. זהו אחד מהיעדים המועדפים והקסומים במחוז זה. אסיזי היא מקום המפגש בין התרבות הביזאנטית, שמשלה בדרומה של איטליה במשך דורות רבים, לבין התרבות הלטינית. המזרח היווני והמערב הלטיני הולידו את האמנות האיטלקית של המאות ה-13 וה-14.

 

לאזור יש גם חשיבות דתית עליונה: אסיזי היא עירו של פרנציסקוס הקדוש, שבסביבתה חי ופעל וקברו הוא מאתרי העלייה לרגל החשובים ביותר בעולם הנוצרי. הוא ייסד מנזר נזירים שכונה "מסדר האחים הקטנים" שהפך ברבות הימים ל"מסדר הפרנציסקנים". אחרי מותו הפך מסדר הפרנציסקנים לאחד התנועות החזקות ביותר בנצרות. הפרנציסקנים פנו לאוכלוסייה העממית והענייה שהתקבצה בערים והשפיעה על אמנות התקופה, ובעיקר על בנייתן של כנסיות ענק המיועדות לקהל רב.

 

אפילו אם לא היה פרנציסקוס הקדוש עדיין אסיזי היא אחת מהערים היפות ביותר באומבריה. אמנם יש שם יותר מדי חנויות מזכרות, אבל זהו מחיר נמוך שצריך לשלם עבור הפריבילגיה לחוות מקום מיוחד זה. חומות העיר מתחילות בתחתית העמק ומקיפות לגמרי את העיר כשמטפסים במורדות התלולים של הגבעה למצודה הגדולה בפסגה. אסיזי, עם מבוך הרחובות הקטנים שלה, היא עיר נפלאה להליכה וכיף גדול לטייל בסמטאותיה המסקרנות, הנפתחות לכיכרות קטנות. כשתסיימו לנוח, יש מראות עוצרי נשימה של שדות אומבריה נהדרים המשתרעים למטה.

 

אסיזי הוכרזה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו בשנת 2000.

 

ב-1997 פקד רעש אדמה גדול את אומבריה וכל אזור הקבר של פרנציסקוס הקדוש נפגע קשה. הפגיעה הבולטת היתה בבזיליקה של פרנציסקוס הקדוש (Basilica di San Francesco), שם גם נהרגו ארבעה בני אדם. מאז הושלמו כל עבודות השיחזור והשיפוץ וכיום מבקרים באסיזי יותר תיירים מאשר עולי רגל.

 

למרות זאת, אתם יכולים לטייל לאורך הרחוב הצר Via Giorgetti לכיוון הבזיליקה של פרנציסקוס הקדוש בלי שאיש יחלוף על פניכם ומבלי לשמוע דבר חוץ מרשרוש העלים הנעים ברוח המגיעה מהר סובסיו (Monte Subasio). בבזיליקה עצמה, המכילה את סדרת הציורים המדהימה והידועה בכל העולם, "חייו של פרנציסקוס הקדוש", נשמע מלמולו של המון סביר בגודלו. עם זאת, מדי כמה דקות נזיר שמונה לכך מראש אומר לתוך מיקרופון שש…סילנסיו!".

 

בעיר יש שימוש נרחב באבן גיר וורודה (Pietra rosa) הנחצבת מהר סובסיו (Monte Subasio), שעל מדרונו המערבי בנויה אסיזי.

 

בתקופת מלחמת העולם השנייה מצאו מאות יהודים מצפון איטליה מקלט בכנסיות ובמנזרים של אסיזי וסביבתה. באסיזי פעלה מחתרת שהצילה פליטים רבים – יהודים ולא יהודים. איש מאלה לא הוסגר לגרמנים. במוזיאון הזיכרון שבעיר הונצחה פעילותם של אותם אנשים יחידי סגולה שעזרו ליהודים אלה להציל את נפשם.

 

בעוד שבאסיזי חיים 25,000 תושבים, רק 3,500 איש גרים בעיר העתיקה: רבים עזבו את בתיהם שנפגעו לאחר רעידת האדמה של שנת 1997 והחליטו להישאר בעיר המודרנית שלמטה. זו אחת הסיבות לשלל חנויות התיירות בעיר העתיקה (ומעטים השירותים לתושבים כמו סופרמרקטים או חנויות לחומרי בניין).

 

העיר התחתונה, Santa Maria degli Angeli, גדלה עם הגעתה של מסילת הברזל במאה ה-19. הכנסייה עם הכיפה הכחולה למטה היא בזיליקת סנטה מריה דלי אנג'לי (Basilica di Santa Maria degli Angeli), ערש המסדר הפרנציסקני. זהו כיום אתר פופולרי של עלייה לרגל, והוא מסמן את המקום בו גר פרנציסקוס הקדוש, עבד ומת.

 

מומלץ ללכת לפי מסלול ההליכה באסיזי הכולל תחבורה בעיר וחניונים.


מקומות ומסלולים באיזור