אריצ'ה (Erice)

אריצ'ה היא עיירה ציורית ויפהפייה מימי-הביניים הבנויה על מצוק בגובה של 750 מ' מעל פני הים, מול נופי ים, עמקים וההרים שמסביב.

 

העיירה נוסדה על ידי הפיניקים ולאחר מכן הפכה ליוונית. היא נהרסה במלחמה הפונית הראשונה על ידי הקרתגים, ומאז ואילך ירדה בחשיבותה. היא נשלטה על ידי הערבים עד הכיבוש הנורמני. בשנת 1167 שינו הנורמנים את שמה למונטה סן ג'וליאנו, שם שנשמר עד שנת 1934, אז שונה לאריצ'ה.

 

יש 2 כבישים המטפסים לאריצ'ה – שניהם ארוכים ומפותלים ועליכם לנקוט באמצעי זהירות בנהיגה בדרכים אלו. דרך נוספת להגיע אל העיירה היא ברכבל (funierice) היוצא מפאתי העיר טרפאני (Trapani). המסע אורך כעשר דקות ועלותו 9.50 יורו למבוגר, לנסיעה הלוך ושוב. הרכבל סגור בחודשים ינואר-אפריל.

 

בהיכנסכם אל החלק העתיק המוקף בחומה, מומלץ לטייל בנחת, להתבונן בדרכים העתיקות המרוצפות אבנים ישנות, לתעות בסימטאות, להיכנס לכוכים למכירת כלי קרמיקה או לגלריה מודרנית לאמנות וארכיטקטורה, או "להתפרץ" לחצרות פנימיות של בתים כדי להתבונן באריחי הקרמיקה המצוירים, המעטרים את קירות הבתים והמדרגות.

 

שימו לב, הרחובות בעיר העתיקה מאוד צרים ומחליקים כשרטוב ובחלקם אין כניסה למכוניות ולכן מומלץ לחנות במקומות החניה המסומנים בכחול ליד שערי העיירה.

 

שתי טירות נמצאות מחוץ לחומות העיירה, אליהן יש לטפס – טירת פפולי (Torretta Pepoli)  וטירת ונוס (Castello di Venere). הראשונה נבנתה בידי הערבים ושוקמה במאה ה-15 והאחרונה היא מבנה נורמני עם מגדלים מרשימים שזכתה בשמה בזכות חורבות מקדש ונוס שעליו הטירה נבנתה. מהמגדל תוכלו לראות נוף מרהיב של העיר עד טרפאני והים הפתוח.

 

את טירת פפולי מקיפים גני באליו (Giardino del Balio) – גנים יפהפיים מהמאה ה-19 מהם נשקף נוף מרשים.

 

אם הגעתם ברכבל או חניתם ליד שער טרפאני (Porta Trapani), הכניסה הראשית של העייר, המשיכו וטיילו ברחוב הראשי של העיירה – Corso Vittorio Emanuele. מיד אחרי השעה פנו שמאלה לקתדרלה של העיירה – "הכנסיה של האמא" (Chiesa Madre). לאחר הליכה ברחוב הראשי פנו ימינה אל Via Antonio Cordice. בסופו פנו ימינה אל Via Gian Filippo Guarnotti עד שתגיעו (בעלייה יפהפייה) אל  הכנסייה הנחמדה Chiesa di San Giuliano.. משם תוכלו לחזור אל שער טרפאני בו התחלתם.

 

אריצ'ה היא עיירת המרציפן – כאן נמצאות "פסטיצ'ריות" (קונדיטוריות) רבות המכינות ומוכרות מרציפנים בכל הסוגים והמינים והצבעים. הידועה שבהם היא הקונדיטוריה של מריה (La Pasticceria Maria Grammatico) שלמדה את מלאכת הכנת המרציפנים מהנזירות במנזר שבו שהתה.

 

מסעדה טובה הנמצאת ממש מחוץ לרחוב הראשי היא Ristorante Monte San Giuliano, המגישה אוכל טעים וטרי.