ארמון הזהב (Domus Aurea)

לאחר השריפה של שנת 64 לספירה, שהרסה חלק גדול ממרכז רומא, החל הקיסר נירון בבניית ארמון חדש ומפואר שנקרא "דומוס אוריאה" (בית הזהב).

ציורי קיר בארמון הזהב ברומא

זה היה הגדול והמפואר ביותר מבין בתי המגורים הקיסריים שהיו קיימים אז בעיר.

 

הארמון היה מורכב מסדרה של בתים המופרדים על ידי גנים, יערות ואגם מלאכותי הממוקם בעמק בו עומד היום הקולוסיאום.

 

באכסדרה שבמתחם, עמד פסל ענק של נירון, מצופה בזהב.

ציורי קיר בארמון הזהב ברומא

המתחם המרשים כלל אינספור אולמות אירועים, כמו ה-Coenatio rotunda המפורסם, אולם מתומן גדול עם שלדברי סואטוניוס, שכתב את חיי נירון, הסתובב על צירו יומם ולילה.

ציור קיר בארמון הזהב ברומא

החדרים קורו בתקרות מיוחדות וקושטו בפסלים שהגיעו מיוון ומאסיה הקטנה. כיום הם חשוכים וקודרים, אך במקור האור היה התכונה השולטת כאשר כל החדרים היו פתוחים אל המרפסת, שהציעה נוף יפהפה של העמק עם האגם המלאכותי והגנים שמסביב.

 

לאחר מותו של נירון רצו ממשיכי דרכו למחוק כל עקבות הקיסר וארמונו, להפשיט את האולמות המפוארים מציפויים ופסלים, למלא אותם באדמה עד לקמרונות, ולהשתמש בהם כיסודות למבנים אחרים.

 

החדרים שניתן לבקר בהם כיום (הנימפאום, חדר מוזהב והחדר המתומן הגדול) הם אלו הממוקמים על גבעת האופיאן, בתוך פארק ציבורי גדול – Parco del Colle Oppio. חדרים אלו היו כנראה מיועדים למסיבות ולנשפים, שלאחר מותו של נירון נקברו על ידי המרחצאות הגדולים של טריאנוס.

לוח המתאר את ציורי הקיר בארמון הזהב ברומא

בתקופת הרנסנס התגלו ממצאים המעידים על היותו של בית מתחת לפני האדמה. אמנים הנלהבים מעתיקות כמו פינטוריקיו, גירלנדאיו, רפאל וג'וליו רומנו, החלו לרדת מלמעלה אל אותן 'מערות' שנמצאו, והעתיקו את המוטיבים הדקורטיביים שנשמרו ואשר ממיקומם קיבלו את השם "גרוטסקות". ההגדרה של "ציור גרוטסקי" משמשת עד היום לציון ז'אנר, נפוץ במיוחד במאה ה-16, אשר לוקח ומשכלל מחדש את המוטיבים של עיטור הקיר הרומי.

 

ביקור ב"בית הזהב" הוא חוויה ייחודית הודות לפרויקט מבוסס מציאות סוחף לאתר ספציפי, אשר משפר את החוויה עם מתקני מולטימדיה כגון מיפוי וידאו של משטחים גדולים ומציאות מדומה. במהלך טיולכם תוכלו לצפות בהקרנה "חושית" באולם הכניסה וליהנות מחוויית מציאות מדומה בחדר הזהב.

 

נכון למרץ 2024, הכניסה היא רק בסופי השבוע (שישי-ראשון),בין השעות 9:15-17:00 ורק בקבוצות מודרכות. יש להזמין מראש אונליין או במרכז הזמנות. מקסימום 23 איש בכל קבוצה כולל המדריכים. בתוך בית הזהב הטמפרטורה היא 10 מעלות בערך. הצטיידו בהתאם.

 

מומלץ לקחת את הסיור הכי קצר (בסביבות שעה ורבע) אלא אם אתם ממש מתעניינים בסיפורים שמאחורי בית הזהב וממצאים שנמצאו שם.

 

כל הסיורים מציעים סיור בשילוב משקפי מציאות מדומה. זהו פרויקט חדשני של מציאות  וסיפור וידאו סוחף ספציפי לאתר. כאן, הודות לצילום ווידאו של אזורים גדולים ומשקפי מציאות מדומה, תהיה לכם הזדמנות לחקור את מקום מגוריו המפואר של אחד הקיסרים השנויים במחלוקת בהיסטוריה של רומא.

 

חברות רבות מציעות סיורים כמו למשל: Get Your Guide.

 

מומלץ לקחת את הסיור המודרך של האתר הרשמי של הקולוסיאום. זהו סיור של שעה ורבע ומתקיים רק בסופי השבוע (שישי-ראשון),בין השעות 9:15-17:00 ויוצא כל רבע שעה. כרטיסים אפשר לקנות כאן. מחיר הכרטיס הוא 18 יורו.


מקומות ומסלולים באיזור