בזיליקת סנט'אגוסטינו (Basilica di Sant’Agostino)

בזיליקת סנט'אגוסטינו, הממוקמת בכיכר בעלת אותו השם, הייתה אחת הכנסיות הרומיות הראשונות בתקופת הרנסנס, ומקורותיה עוד במאה ה-14 כאשר האוגוסטינים החליטו לבנות מבנה חדש למנזר שלהם.

החזית מכוסה בלוחות שיש טרוורטין המגיעות, על פי המסורת, מהקולוסיאום. פנים הכנסייה בצורת צלב לטיני המחולק לשלוש ספינות, עם חמש קפלות בכל אחד מהמעברים הצדדיים, טרנספט ואפסיס שבצידיו קפלות נוספות.

 

הכנסייה עשירה מבחינה אדריכלית ויש בה מספר יצירות מופת.

 

כשנכנסים לכנסייה, מיד מימין, נמצא פסל "מדונה דל פרטו" ("מדונה של הילד", 1516) המפורסם מאת ג'אקופו טאטי (Jacopo Tatti) המכונה "il Sansovino". טאטי היה תלמידו של אנדריאה סנסובינו (בערך 1467-1529), שאת שמו הוא אימץ.

 

הספינה המרכזית ממוסגרת על ידי עמודים התומכים בקשתות עגולות, מעליהן 12 סיפורים מחייה של מרים הבתולה. מול העמוד השלישי משמאל לספינה תראו פסל משיש של אנדריאה סנסובינו המציג את 3 הדורות – אנה הקדושה, מריה וישו. אותו עמוד מעוטר בפרסקו של רפאל, המתאר את "ישעיהו הנביא" (1512), והוא מחזיק מגילה הכתובת בעברית (מגילה היא אטריבוט של נביא) ולצדו שני פוטי. גם הפסל וגם הפרסקו הם חלק מאנדרטת הקבורה של יוהנס גוריץ.

עמוד בו פסלו של סנסובינו ומעליו פרסקו של רפאל, בזיליקת סנט'אגוסטינו, רומא; By Lalupa, CC BY-SA 3.0

קפלה הראשונה משמאל – קפלה עם ציור של קרוואג'ו (1604)– המדונה של עולי הרגל  (Madonna dei Pellegrini) או המדונה של לורטו (Madonna di Loreto). בציור נראים 2 אנשים פשוטים המשתחווים למריה, העומדת יחפה בפתח דלת. היצירה עוררה ביקורת רבה, שכן עד אז הבתולה הקדושה צויירה תמיד כדמות מכובדת היושבת על מעין כס מלכות לפחות. זהו אחד הציורים המפורסמים ביותר של קראווג'ו, שהאמן תרם לכנסיה כמחוות תודה.

המדונה של עולי הרגל של קרוואג'ו, בזיליקת סנט'אגוסטינו ברומא

כנסיית סנט'אגוסטינו מתהדרת בכמה אנדרטאות קבורה יפות מאוד, כמו אלו של הקרדינלים ג'וזפה רנאטו אימפריאלי ולורנצו אימפריאלי, שניתן למצוא אותם בטרנספטים.


מקומות ומסלולים באיזור