בזיליקת סנטה מריה דל פופולו (Basilica di Santa Maria del Popolo)

בזיליקה אוגוסטינית, השוכנת בחלקה הצפוני של פיאצה דל פופולו, ליד שער הכניסה לעיר.

 

הכנסייה ניתנה למסדר האוגוסטיני במחצית הראשונה של המאה ה-13. בשנים 1472-1477 עברה הכנסייה שיפוץ, ועם האמנים שתרמו לה מכישרונם נמנו אנדריאה ברניו ופינטוריקיו (שצייר את המחזור של ציורי הקיר על תקרת האפסיס). בשנים 1655-60 עיצב ברניני את חזית הכנסייה בסגנון הבארוק, לפי בקשת האפיפיור אלכסנדר השביעי.

 

בכנסייה אחת עשרה קאפלות. שתיים הן הבולטות ביותר והן נמצאות בצד השמאלי של הכנסייה:

 

קאפלת צ'ראזי (Cerasi), ובה יצירות של קאראווג'ו ( "צליבת פטרוס הקדוש", ו"ההתגלות בדרך לדמשק" או בשמה הנוסף "ההמרה של שאול התרסי") ושל אמן מבולוניה בשם קאראצ'י.

הציור השמאלי – העלאת הצלב בצורה אלכסונית -משתמש בהקצרה דרמטית כדי להדגיש את המאמץ הרב שמושקע בהפיכת הצלב על ראשו. ניגודים חריפים בין אור וצל, תאורה מסתורית. זהו ריאליזם נוקב

מימין יצירה המציגה את שאול התרסי המסונוור מאור גדול הגורם לו ליפול מהסוס ואז שומע את הקול "שאול שאול למה תרדפני?"

ציור שלישי- צבעוני ויפה של קראצ'י – עלייתה של מריה השמיימה.

 

קפלת קיג'י, שעוצבה בידי רפאל, ובה פסליו של ברניני דניאל והאריה וחבקוק והמלאך ופסליו של לורנצטו יונה ואליהו. מתחת לקבלים נמצא תבליט מעניין.

בנוסף נמצאים פה קבריהם של כמה מבני משפחת קיג'י (בהם אגוסטינו קיג'י). הכיפה מעוטרת בפסיפס שיצר רפאל – במרכז אלוהים ומסביב דמויות מהמיתולוגיה היוונית (שילוב בין האלים והאלוהים). על הרצפה – סמל המשפחה – מוחזק ע"י שלד

 

מצד ימין של הכנסייה נמצאת קפלה דלה רוברה (Capella della Rovere) ששם צייר פינטוריקו את ציורי הקיר העגולים ואת סצינת הלידה שמעל המזבח הקפלה.

שעות פתיחה

שני-שבת, 8:30-9:45, 10:30-12:15, 16:00-18:00

ראשון, 16:30-18:00


מקומות ומסלולים באיזור