בזיליקת פרנציסקוס הקדוש (Basilica di San Francesco d'Assisi) באסיזי

אנושיותו, ענוותו ואהבתו של פרנציסקוס הקדוש לטבע הצליחו לגבור בדרך כלשהי על המסחור המוגזם של העיירה הוורדרדה והקטנה אסיזי . רוחו של אותו נזיר צעיר ויחף – בנה האהוב של העיירה – עדיין שוררת כאן בכל מקום.

הרחבה התחתונה של בזיליקת פרנציסקוס הקדוש באסיזי בשקיעה
By Depositphotos

 

פרנציסקוס הקדוש נולד באסיזי ב-1182 ובה גם נפטר ב-1226. בעקבות הכרתו כקדוש בנו את הבזיליקה לכבודו.

 

הבזיליקה הענקית הייתה הישג ארכיטקטוני אדיר בימי הביניים ונחשבת עדיין לאחד מפלאי ההנדסה הגדולים של התקופה. היא מורכבת משני בניינים הבנויים זה על גבי זה. התופעה של 2 מבנים הבנויים אחד על גבי השני הינה יוצאת דופן באדריכלות של כנסיות. המסדר הפרנציסקני, האחראי לבנייה, עשה זאת, כנראה, הן בשל פני השטח שעליו בנויה הכנסייה (צלע של הר) והן בשל שיקולים דידקטיים.

 

הבזיליקה משמשת ככנסייה הראשית של מסדר הפרנציסקנים כאשר בחלקה התחתון נמצא קברו של הקדוש פרנציסקוס.

 

בנוסף למשמעות הדתית יש לבזיליקה חשיבות ארכיטקטונית ואמנותית.

 

את קירות הבזיליקה עיטרו ציירים מרחבי איטליה שהוזמנו לעשות זאת עם סיום הבנייה. הם ייצגו את מיטב אסכולות הציור של רומא, סיינה ופירנצה של סוף המאה ה-13 ותחילת המאה ה-14. ביניהם היו האמנים צ'ימבואה (Cimabue, נחשב לאחרון הציירים האיטלקים שציירו בסגנון ביזנטי, וחלוץ הגישה הנטורליסטית) ותלמידו ג'וטו (Giotto, היה הראשון ששבר את מסורת האייקונים הסטטיים של האסכולה הביזנטית), שניהם ממבשרי הרנסאנס האיטלקי ומאסכולת סיינה, פייטרו לורנצטי (Pietro Lorenzetti), סימונה מרטיני (Simone Martini), שניהם מגדולי האמנים מאסכולת פירנצה ועוד…

 

ב-1997 התרחשה רעידת אדמה הרסנית אשר גרמה נזקים כבדים לא רק למבנה עצמו אלא גם ליצירות האמנות הנדירות. חלק גדול שוחזר בהצלחה.

 

רוב התיירים מגיעים לאסיזי בשעות אחר הצהריים אך הרוגע והיופי שכל כך ריגשו את פרנציסקוס הצעיר ניכרים במיוחד בערב ועם עלות השחר.

 

הבזיליקה הוכרזה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו בשנת 2000.

 

סיור בבזיליקה

לכנסייה שלושה חלקים: הבזיליקה העליונה, הבזיליקה התחתונה והקבר הקדוש (מתחת לבזיליקה התחתונה).

 

את הסיור מתחילים בבזיליקה התחתונה. יורדים ברמפה אל הרחבה הגדולה המשתרעת מול הכניסה התחתונה. כשאתם עם הפנים לכנסייה, משרד המידע נמצא מתחת לארקדה מימינכם (שני-שבת, 9:00-18:00, סגור בראשון; שעות קצרות יותר בעונת השפל). כאן אפשר להשיג מדריך וידיאו לסיור בן שעה (6 יורו, 10 יורו ל-2 אנשים). והשירותים ממש מאחורי זה (אין שום שירותים בתוך הבזיליקה!).

 

שימו לב – יש הקפדה על בגדים צנועים – לא מכנסיים קצרים וחולצות ללא שרוולים לכולם.

 

התחילו עם הקבר. כדי להגיע לשם, פנו שמאלה לתוך האולם המרכזי. באמצע הדרך לכו אחר הסימנים ופנו ימינה, לקבר שלמטה. כאן טמונים שרידיו של הקדוש. מעניין בעיקר את המאמינים!!!!

 

בזיליקה תחתונה

 

חיזרו אל הבזיליקה התחתונה. הקירות מימינכם מעוטרים בסצנות מחיי ישו ומשמאלכם בסצנות מקבילות מחיי פרנציסקוס הקדוש. מלמעלה תקרת כוכבים. בהמשך תגיעו אל המזבח שנבנה מעל קברו של פרנציסקוס.

 

לאחר הקמת הכנסייה ועיטורה הוקמו בצדי האולם המרכזי קפלות כדי לספק מבני קבורה למשפחות העשירות ששימשו כפטרונים למסדר הפרנציסקנים.

 

מעל המזבח מתוארות 3 סצנות המסבירות את עקרונות האמונה של הפרנציסקנים: צניעות, צייתנות ודלות.

 

שימו לב לתיאורו של פרנציסקוס – הוא לבוש בגלימה חומה (שהיא התלבושת הרשמית של מסדר הפרנציסקנים עד היום). ממותניו משתלשל חבל בעל שלושה קשרים, המסמלים את 3 העקרונות של המסדר הפרנציסקני: דלות, צניעות וצייתנות. על כפות ידיו ורגליו חותמי הפצעים (הסטיגמטה).

 

בפינה נמצאת קפלת השרידים (Reliquary) המלאה בשרידי חפציו האישיים של הקדוש פרנציסקוס (עלון ב-0.5 יורו יסביר לכם עליהם).

 

חיזרו אל הטרנספט (בית הרוחב) של הכנסייה. בטרנספט הצפוני נמצא מכלול ציורים על הקירות. בחלק התחתון מימין נמצאים 2 ציורים. האחד "הצליבה" (Crucifixion) של ג'וטו והשני הוא "מריה וישו הילד מוקפים מלאכים עם הקדוש פרנציסקוס" (Madonna Enthroned with the Child, St Francis and four Angels) של צ'ימבואה. בציור מתוארת מריה יושבת עם ישו על ברכהעל כס הנתמך בידי מלאכים. פרנציסקוס עומד מהצד, קצת רחוק מרצפתו המוזהבת של הכס. הוא לבוש בגלימת הנזירים הפשוטה ומחזיק בידו השמאלית ספר. כאן מופיעים כמה מאפיינים שלו: חתימת זקנו וקודקוד ראשו המגולח עם קווצת השיער המקיפה אותו, חותמי הפצעים על ידיו ורגליו והחתך בחזה המוצג לצופה באמצעות קרע באזור החזה של הגלימה.

 

הטרנספט הדרומי (הזרוע הדרומית של הטרנספט המערבי) עוטר על ידי פייטרו לורנצטי מהקמרון אל הרצפה עם סצנות מהפסיון של ישו (מסכת הייסורים שעבר ישו בדרכו אל הצליבה).  על קמרון החבית ישנם שישה סיפורים מחיי ישו. הראשון הוא הכניסה לירושלים, אחריו הסעודה האחרונה, רחיצת הרגליים, לכידתו של ישו, ההלקאה והדרך לגולגולתא. אלה היו כנראה ציורי הקיר הראשונים של לורנצטי.

 

על הקיר שמתחת לקמרונות יצר פייטרו את סצנת הצליבה גדולה, השאפתנית ביותר מכל סצנות הקהל שלפני הרנסנס; הוא כולל כחמישים דמויות, שכל אחת מהן מובחנת מאוד. תחת הצליבה, בגובה העיניים, הוא צייר "שיחה קדושה" (Madonna with St Francis and St John the Evangelist), מריה והילד בין פרנציסקוס הקדוש ויוחנן השליח.

 

הקפלה של מרטינוס הקדוש (Cappella di San Martino), הנפתחת מהטרנספט הדרומי, מכוסה בקירותיה ובקמרון החבית שמעליה בציורים של סימונה מרטיני (דמות מרכזית בהתפתחות הציור האיטלקי המוקדם), המתארים את חייו של מרטינוס הקדוש.

 

עלו במדרגות למעלה למרפסת הקטנה ולקלויסטר. מיד מעל המדרגות נמצאת תמונת פרנציסקוס הקדוש של לורנצטי המקבל את הסטיגמטה. (פרנציסקוס נחשב לאדם הראשון אי פעם שזכה בסימני הצלב בזכות אמונתו הגדולה ואהבתו לכנסייה).

 

מהקלויסטר עלו במדרגות (הנמצאות ליד חנות הספרים) אל הבזיליקה העליונה.

 

הבזיליקה העליונה

 

הבזיליקה העליונה בהירה יותר ונבנתה מאוחר יותר ממקבילתה למטה. היא נחשבת לכנסייה הגותית הראשונה באיטליה (התחילה בשנת 1228).

 

כאן כיסה ג'וטו את חלקה העליון ואת חלקה התחתון של הבזיליקה בציורי קיר מרשימים, שהיו הראשונים ששברו את מסורת האייקונים הסטטיים של האסכולה הביזנטית. יצירת המופת שלו מתארת את סיפור חייו של פרנציסקוס הקדוש (האירועים הם שילוב של היסטוריה מתועדת ואגדה עממית) ב-28 ציורים גדולי ממדים, הנמצאים בחלק האמצעי (מתחת לחלונות) שעל פני קירות האולם המרכזי של הכנסייה העליונה. זהו מחזור הציורים הגדול והשלם ביותר המוקדש לחייו של הקדוש פרנציסקוס. מתוארים בו הניסים שחולל והחזונות המיסטיים שלו. ויכוח ניטש עד היום על זהותו של האמן/אמנים שהיו אחראים לציורים אלה. הרבה חושבים שג'וטו היה אחראי לציורים אך אחרים חושבים שזהו פרי עמלם של אמנים בני דורו.

 

אחת התמונות במחזור היא "חותמי הפצעים של הקדוש פרנציסקוס" (Stigmatization of St Francis) – שנתיים לפני מותו יצא פרנציסקוס להתבודדות ולהתייחדות על פסגת הר בטוסקנה. חבר נזיר נלווה אליו. בעודו שקוע בתפילה נגלה אליו בחזון אדם בדמות שרף בעל שש כנפיים, זרועותיו פשוטות לצדדים ורגליו צמודות – בצורת צלב. מיד לאחר מכן הופיעו על גופו חותמי הפצעים של ישו.

 

תמונה נוספת היא חגיגת חג המולד בעיר גרצ'ו (Institution of the Crib at Greccio). זהו סיפורו של אחד הניסים הקשורים בקדוש פרנציסקוס. שעה שהתפלל עם חבריו הנזירים בחג המולד וערך את טקס שחזור לידתו של ישו, עלה חיוך על פני בובה של ישו בעריסתו.

שעות פתיחה

הבזיליקה התחתונה פתוחה כל יום, 8:30-18:00; בימי רביעי עד 17:30

הבזיליקה העליונה פתוחה כל יום, 8:30-18:00

הקבר פתוח כל יום, 6:00-18:00; בימי רביעי עד 17:30

 


מקומות ומסלולים באיזור