גן הורדים ברומא

גן הוורדים העירוני (Roseto Comunale) הוא מקום נפלא לבקר בו. מבקרים רבים מפספסים את הגן, בין היתר בגלל שהגנים פתוחים רק כשהורדים פורחים. הגן נפתח ב-21 באפריל בכל שנה, במקביל לחגיגות יום ההולדת של רומא, ונשאר פתוח לקהל הרחב עד אמצע יוני. לעתים קרובות יש פריחה שנייה של שיחי הוורדים באוקטובר, ואז נפתחים הגנים מחדש לזמן קצר.

גן הורדים ברומא, By Daniel Ventura, CC BY-SA 4.0

הגן ייחודי בעולם במיקומו ובאוסף הבוטני שלו, המורכב מכ-1,200 זני ורדים מכל העולם הפרוסים על פני שטח של 10 אלף מ"ר. הגנים קטנים יחסית, ולכן הוורדים נטועים בצמוד זה לזה ויוצרים אוסף יפהפה של פרחים. לראותו בפריחה זהו מחזה מרהיב ביותר!

גן הורדים ברומא; By MM, CC BY-SA 3.0

סיפורו של גן הוורדים של רומא מתחיל ב-1924 כשהרוזנת מרי גיילי סני, אמריקאית שהתגוררה באחוזה דרומית לרומא, שהייתה אובססיבית לגידול ורדים החליטה להקים גן ורדים ברומא. לאחר שהניסיון הראשון לא צלח, אימץ המושל החדש ברומא בהתלהבות, בשנת 1932, את הרעיון שלה ועזר להקים גן נוי על גבעה המשקיפה על הקולוסיאום.

 

כיום שוכן הגן בגבעת אבנטינו, מול גבעת פאלאטינו. הגבעה שימשה במשך שנים ארוכות כמקום הקבורה של בני הקהילה היהודית של רומא לאחר שניתן להם אישור ב-1645 להשתמש בחלקת אדמה על גבעת האבנטינו למטרה זו.

 

בית הקברות המונומנטלי וראנו (Verano) ברומא נפתח בתחילת המאה ה-19 וכיום הוא בית הקברות הראשי של בני העיר, אך בתחילה ניתן היה לקבור בו רק רומאים קתולים. ככל שחלף הזמן דעכו הדעות הקדומות הדתיות, והיהודים הורשו להשתמש בבית הקברות של וראנו, כך שהשטח על גבעת האבנטינו שימש פחות ופחות לקבורות חדשות. דרך ה-via di Valle Murcia, הדרך העוברת כיום בין הגנים, נבנתה ב-1934 ובאישור הקהילה היהודית, הועברו כל הקברים הישנים לבית הקברות של וראנו.

 

גן הוורדים ממוקם משני צידי כביש via di Valle Murcia: החלק הגדול יותר במעלה הגבעה והחלק התחתון הקטן יותר מעבר ל-via di Valle Murcia. בחלק הקטן יותר מגדלים את הוורדים לתחרות פרמיו רומא ("Premio Roma"), תחרות ורדים יוקרתית. בחלק העליון שתולים דגימות קלאסיות של זנים ידועים וחדשים של ורדים מודרניים וגם של ורדים ישנים יותר.

המבט מהחלק העליון לחלן התחתון של גן הורדים ברומא; By Stella aboaf, CC BY-SA 4

בהחלט אפשר פשוט להסתובב בגנים וליהנות מהפרחים. הזנים של הריחות והצבעים משכרים ומהווים דרך מרגיעה לבלות שעה בערך, לקחת הפוגה מרומא העמוסה.

 

ויש פה עוד נקודה יהודית – בסמוך לכניסות לגן עומדת מצבה ועליה כיתוב. זוהי מצבה יהודית טיפוסית, והכתובת כתובה על אבן המעוצבת לייצג את לוחות הברית. הוא הוצב כאן כאשר הוקם הגן לזכר השימוש הקודם של הפארק כבית קברות. ובאמת הרבה פעמים תראו אבנים קטנות על ראש המצבה.

המצבה היהודית בגן הוורדים ברומא, By Daniel Ventura, CC BY-SA 4.0

ועוד משהו – לכו לאזור הגבוה של הגן והביטו למטה אל החלק התחתון. תראה שהשבילים יוצרים תבנית מוגדרת. הם מייצגים את מנורת שבעת הקנים המייצגת את העם היהודי והיהדות. עיצוב זה של השבילים הוא מכוון ונבחר על ידי מעצבי גן הוורדים כדי לתת תודה וכבוד לקהילה היהודית שהסכימה להקמת הגן במקום בו עמד בית הקברות היהודי הישן, אתר קדוש. גם עצי הברושים הגבוהים המפוזרים מסביב הם מימיו של בית הקברות הישן.

 

אפשר להזמין סיור מודרך בגנים במייל rosetoromacapitale@comune.roma.it או במספר טלפון 06-574-6810.

 

פרטים על תאריכי הפתיחה באתר העירוני.

שעות פתיחה

מסוף אפריל עד אמצע יוני מדי שנה, כאשר התאריכים הספציפיים מוכרזים כחודש מראש.

בתאריכים אלו הגן פתוח כל יום, בין השעות 8:30-19:30 והכניסה חופשית!

בשנים האחרונות אפשר גם להיכנס לגנים לכמה שבועות בחודש אוקטובר.

הם מכריזים על התאריכים המדויקים קרוב יותר לאוקטובר, אך בדרך כלל ניתן לסמוך על כך שהם יהיו פתוחים בסביבות סוף השבוע הראשון למשך כשבועיים.


מקומות ומסלולים באיזור