גני וילה בורגזה (Villa Borghese)

הפארק המרכזי המפואר של רומא ובו מצויים מספר מבנים המשמשים כיום כמוזיאונים. זהו הגן הציבורי השלישי בגודלו ברומא.

וילה בורגזה, רומא; Depositphotos

שטחי הפארק המעוצבים להפליא היו שייכים פעם למשפחת בורגזה החזקה. מועצת העיר רומא קנתה את הגנים ב-1903 ופתחה אותם לציבור.

הגנים בוילה בורגזה, רומא; Depositphotos

בטיול בפארק תוכלו לראות את הפסלים הרבים מתקופת בורגזה לאורך השבילים.

לטייל עם ריקשה בשבילי פארק וילה בורגזה, רומא

החלק המרכזי המפואר של הגנים הוא גלריה בורגזה, שנבנתה על ידי הקרדינל בורגזה כדי לשכן את אוסף האמנות המרהיב שלו. לא רק שזהו בניין בארוק מפואר, אלא שתמצאו שם יצירות מופת של ברניני, טיציאן וקראווג'ו, ורצפות פסיפס רומיות מרהיבות.

פסל "אפולו ודפנה" של ברניני, גלריה בורגזה, רומא

Passeggiata del Pincio  היא טיילת היסטורית עם יותר ממאתיים פרוטומות של דמויות חשובות, גנים ונופים ציוריים של העיר.

ממש לידה נמצא שעון המים פיצ'ינו (Orologio ad acqua del Pincio), שעון מפואר משנת 1867 המופעל באמצעות אנרגיית המים, הממוקם על אי קטן וירוק במרכז אגם קטן.

שעון המים פיצ'ינו, פארק וילה בורגזה, רומא; Depositphotos

 

מהי הכניסה הטובה ביותר לוילה בורגזה?

לווילה בורגזה 9 כניסות, כולן מובילות לחלקים יפים של הפארק. הסיבה היחידה לבחור אחד על פני השני היא הנוחות ואם יש לכם אטרקציה מסוימת שאתם רוצים לבקר בה.

מקדש דיאנה והרכבת שנוסעת ברחבי פארק וילה בורגזה ברומא

 

להלן כמה מהכניסות המומלצות:

Parco dei Daini – כניסה טובה להגיע לגלריית בורגזה ולגן החיות (Bioparco di Roma). יש פה 3 כניסות קרובות אחת לשניה המובילות אתכם לאזור נחמד עם ספסלים. עם זאת אין מגרש משחקים וגם לא בית קפה. השכרת טרקטורונים זמינה קרוב לגן החיות, במרחק הליכה קצר מהכניסה הזו.

הכניסה לגן החיות של רומא, גני וילה בורגזה

Viale delle Belle Arti – זוהי הכניסה שמשרתת חשמליות 3 ו-19. זוהי כניסה טובה להגיע לבריכת בורגזה המקסימה ולמקדש אסקלפיוס (Tempio di Esculapio). כאן נמצא מגרש משחקים קטן וכמה בתי קפה נחמדים. זוהי גם כניסה טובה לפארק הכלבים ותוכלו להשתמש בה כדי להגיע לגן החיות.

שרידי מקדש אסקלפיוס בפארק וילה בורגזה, רומא; Depositphotos

הדרך הטובה ביותר ליהנות מהבריכה היא לשייט באחת מסירות החתירה להשכרה ו- חוויה מהנה גם למבוגרים וגם לילדים. בבריכה צבים קטנים, אווזים וברווזים והיא תחנה מועדפת לילדים!

 

לא רחוק משם נמצא מוזיאון קרלו בילוטי המציג עבודות אמנות ששוות ביקור!

 

הכניסה מ-PincioSalita del Pincio הוא דרך רחוב המטפס מעלה מפיאצה דל פופולו אל מרפסת פינצ'ו (Terrazza del Pincio) היפה. זוהי כניסה נהדרת אם לא אכפת לכם להתאמץ קצת ואם אתם רוצים לתפוס נוף מרשים על המרכז ההיסטורי של רומא. זהו אחד המקומות הרומנטיים ביותר ברומא: לכו לכאן עם השקיעה, ממש לפני סגירת הפארק.

המבט מהתצפית אל כיכר פופולו ואל המרכז ההיסטורי של רומא

כניסה דרך שער פינצ'יאנה (Porta Pinciana) – כניסה זו מושלמת אם אתם רוצים להגיע לקאסה דל סינמה (Casa del Cinema) ואם יש לכם ילדים ורוצה ליהנות ממגרש המשחקים הטוב ביותר בוילה בורגזה.

 

בתי קפה בפארק

ישנם מספר בתי קפה נחמדים בוילה בורגזה, החל מקיוסקים קטנים המגישים משקאות קרים ועד טרסות ומסעדות.

 

שני מקומות שאפשר להמליץ עליהם להפסקה רגועה בפארק הם Casina del Lago, שהוא בית קפה יפה קרוב לבריכה, ו-Satyrus, מרפסת שטופת שמש על גרם המדרגות המונומנטלי הפונה לגלריה לאמנות מודרנית, מול הפארק.

 

השבילים בפארק

בגני ווילה בורגזה יש המון שבילים מרוצפים המושלמים לרכיבה על אופניים וקארטינג, טרקטורונים וסגווי (למשל, חברת Rolling Rome).

 

חלל חמוד נוסף לילדים בתוך הפארק הוא Casina di Raffaello: זהו חלל מקורה המצויד בצעצועים לפעוטות וילדים צעירים מאוד, ובו נמצאת גם חנות מתנות קטנה. בחוץ יש מגרש משחקים קטן אמנם אבל זה מקום טוב לשחק בו בתוך הבית אם תיתפסו בגשם בזמן הביקור בפארק או אם תרצו לתת לפעוט שלכם קצת זמן של שלווה.

שעות פתיחה

כל יום, מזריחה ועד שקיעה


מקומות ומסלולים באיזור