לגונת הקרחון יוקולסורלון (Jökulsárlón)

לגונת קרחון בריידמרקוריוקול (Breidamerkurjokull) נמצאת בחלקו הדרומי של קרחון ואטנאיוקול (Vatnajökull), כ-50 ק"מ מערבית להופן. אל הלגונה מגיעים בפנייה אל Jökulsárlón מכביש מספר 1.

 

בלגונה תוכלו לראות חלקים גדולים מהקרחון צונחים וצפים במופע קרח מרהיב. קחו סיור שיט בין האייסברג (גושי הקרח) – מדהים ומעניין. תשוטו ליד ובין גושי קרח שנפרדו מהקרחון ולהם צורות וצבעים שלא מהעולם הזה. השיט נעשה ברכב אמפיבי. שתי סירות משוטים בודקות את הנתיב כל הזמן כדי שלא תיתקלו בחלקי קרחון (תוצאות התנגשות בין קרחון ואניה גדולה כבר ידועות לנו). השיט מלווה בהסברים באנגלית. יש סיכוי סביר שתראו שבירה של קרחון ונפילת החלק למים או להתהפכות גושי הקרח.

הלגונה הקרחונית, איסלנד

איך נוצרה הלגונה? הקרחון נסוג כל הזמן ומי הים חדרו מתחתיו במקום שבו הוא נסוג. כך נוצרה לגונת מי שלגים באפיקו של נהר המפלס את דרכו לים. האייסברג (גושי הקרחון) הם בצבעי כחול והשחורים הם מלכלוך שבא מהאפר של התפרצויות הלבה (הרי מתחת לקרחון נמצא אחד מהרי הגעש הפעילים ביותר באי).

שברי קרחון בלגונת הקרחון יוקולסורלון, איסלנד

 

הנוף כה מרשים שהוא שימש כמיקום לסצנות בכמה מהסרטים של  ג'יימס בונד ("רצח בעיניים" ו"למות ביום אחר"), כמו גם  "טומב ריידר" ואחרים.

שברי קרחון בלגונת הקרחון יוקולסורלון , איסלנד

חברות מספר מקיימות את סיורי השיט. אחת מהן היא Jökulsárlón Glacier Lagoon Boat Tours המציעה שיט בספינה אמפיבית בין גושי הקרח הצפים. הם מציעים גם סיורים בזודיאק שמאפשרים לכם להגיע קרוב יותר לגושי הקרח ולקצה הקרחון שם קורית פעולת ההתנתקות של הגושים מהקרחון.

הרכב האמפיבי השט בלגונת הקרחון יוקולסורלון, איסלנד

 

חברה אחרת המציע טיולים בלגונה (גם פרטיים) בזודיאק היא Ice Lagoon Zodiac Boat Tours.

 

"חוף היהלומים", איסלנד

אם אתם רוצים ליהנות מטיול רגלי קצר לכו לאורך הנהר על גבי הסוללה שבצדו עד לשפך הנהר לים, שנקרא גם "חוף היהלומים", בגלל נצנוץ שברי הקרחונים על רקע החול השחור שעליו הם נמצאים. שם יש סיכוי שתראו כלבי ים במים.


מקומות ומסלולים באיזור