המוזיאון האורבני טוני גרנייה (Le Musée Urbain Tony Garnier)

המוזיאון האורבני ממוקם בשכונת אטה-אוני (ארצות הברית, Etats-Unis), שנבנתה על ידי האדריכל המקומי המפורסם טוני גרנייה בשנות ה-20 כדי לשכן עובדים במפעלים הקרובים. הציר הראשי של השכונה, boulevard des Etats-Unis, נקרא לכבוד ארה"ב, שנכנסה בדיוק למלחמת העולם הראשונה עם פתיחת הרחוב ב-1917.

 

טוני גרנייה היה מתכנן ערים רב השפעה וזכה במספר פרסים. הוא נבחר לתאם את המפעל המונומנטלי הזה. העבודות במקום החלו ב-1920 והתושבים הראשונים הגיעו ביולי 1933. בנייני הדירות שתוכננו על ידי גרנייה היו חלק מחלומו על אוטופיה עירונית מודרנית ותעשייתית. אבל בשנות ה-80 המחוז היה בצרות, וסמים ואלימות היו נפוצים. בניסיון לשקם את האזור, התושבים יצרו קשר עם אמני CitéCréation, והעבודה על ציורי הקיר הענקיים החלה זמן קצר לאחר מכן. זו הייתה הצלחה גדולה. זה שינה לחלוטין את הרובע והחזיר משהו לתושבים – גאווה – מילה שיכולה להיות גם נוראית וגם יפה מאוד.

שלבי ההקמה של השכונה עם תמונותיהם של טוני גרנייה וראש העיריה, המוזיאון האורבני טוני גרנייה, ליון

זו הייתה הולדתו של המוזיאון העירוני טוני גרנייה. התושבים היו מעורבים מאוד בפרויקט. 25 ציורי הקיר שנוצרו מתארים את עבודתו ואת האידיאלים של גרנייה.

יחד עם בית החולים אדואר-אריו, זהו אחת מיצירות המופת של האדריכל בעל החזון הזה.

בית החולים אדואר-אריו, המוזיאון האורבני טוני גרנייה, ליון

תריסר ומשהו מציורי הקיר של המוזיאון האורבני הם נופים ענקיים של עיר תעשייתית עשירה בדיור קולקטיבי, בתי ספר, מפעלים ומרפאות.

מפעלי הבריאות, המוזיאון האורבני טוני גרנייה, ליון

בית ספר יסודי, המוזיאון העירוני טוני גרנייה, ליון

19 ציורי קיר ענקיים צוירו על בניני הדירות שמסביב בהשראת יצירותיו של טוני גרנייה: תוכניות לעיר התעשייה הסוציאליסטית שלו שתוכננה על ידו בתחילת המאה כמו בית החולים אדואר-אריו, בתי המטבחיים (שהפכו לאולם קונצרטים Halle Tony Garnier) אצטדיון הכדורגל של ז'רלאן (Stade de Gerland), ואחד עם צבעי מים של טוני גרנייה (2001).

דיור משותף, המוזיאון האורבני טוני גרנייה, ליון

פנים הדירות, המוזיאון העירוני טוני גרנייה, ליון

בנוסף יש פה 6 ציורי קיר בחסות אונסק"ו, שעוצבו על ידי אמנים מרחבי העולם והם מייצגים את החזון שלהם לגבי העיר האידיאלית: חוף השנהב, מצרים, ארצות הברית, הודו, מקסיקו ורוסיה. העיר האידיאלית של ארה"ב צוירה על ידי האמן האמריקאי מאט מוליקן, שעבודתו עסקה לא פעם באינטראקציה בין מערכות שלטים ציבוריים וסמלים אישיים.

העיר האידיאלית בחוף השנהב, המוזיאון האורבני טוני גרנייה, ליון

העיר האידיאלית של סין, המוזיאון האורבני טוני גרנייה, ליון

העיר האידיאלית של מקסיקו, המוזיאון האורבני טוני גרנייה ליון

העיר האידיאלית של הודו, המוזיאון האורבני טוני גרנייה, ליון

המוזיאון כולל גם דירה משוחזרת משנות ה-30 של המאה ה-20, המציגה כיצד נראו החיים ביחידות הדיור המאוד מודרניות הללו.

 

אפשר לסייר לבד או בסיור מאורגן המלווה בהסברים על עבודתו של טוני גרנייה וסיפורם של הקירות המצוירים. כך לא תפספסו את ההערות המעניינות על ההיסטוריה של האזור והפרויקט החברתי שמאחוריו. במסגרת הסיור תבקרו בדירה משנות ה-30 של המאה העשרים.

הסיורים יוצאים בשבתות, בשעה 14:30; הסיור אורך 105 דקות. והמחיר: 10 יורו (לזכאי הנחה, 6 יורו), חינם לילדים מתחת לגיל 12.

 

אך אם אתם רוצים לטייל לבד, בקצב שלכם, קנו את המדריך ההיסטורי בו תמצאו הסברים, תמונות, מפות ומסלול מומלץ (של שעה ורבע), הכל שם כדי שלא תפספסו דבר!

מחיר: 5 יורו, בקבלה של המוזיאון. חינם לבעלי כרטיס Lyon City. המדריך בשפות צרפתית ואנגלית.

72 Bd des États-Unis, 69008 Lyon, צרפת

חשמלית T4 – תחנת États-Unis – Musée Tony Garnier

 

שעות פתיחה

שלישי-ראשון, 14:00-18:00


מקומות ומסלולים באיזור