המוזיאון לאמנות עכשווית (Musée d'Art Contemporain de Lyon)

מוזיאון ליון לאמנות עכשווית, שנפתח בשנת 1995, ממוקם בסיטה אינטרנשיונל שבתחומי פארק "ראש הזהב" (Parc de la Tête d’Or) המרשים. הוא עוצב על ידי רנצו פיאנו ונחנך ב-1995.

המוזיאון לאמנות עכשווית של ליון
By Daderot, CC0

המוזיאון מציע כמעט 6,000 מ"ר של חללים בשלוש קומות. הוא בנוי סביב האטריום של אולם הפסטיבל הישן (Palais de la Foire) שעוצב בשנות העשרים של המאה ועשרים ומחולק ל"חללים" המעניקים למציגים גמישות רבה באופן שבו הם בוחרים להציג יצירות אמנות. יש פה גם חנות ובית קפה (הפתוח רק בקיץ).

 

במוזיאון מוצג מגוון מרהיב של תערוכות מתחלפות לאורך כל השנה. לא מוצגות פה תערוכת קבע בכלל. בין השאר הוצגו פה יצירותיהם של אנדי וורהול, קית' הרינג, בן או יוקו אונו ואחרים.

 

יצירות מספר מוצגות מחוץ למוזיאון:

 

קיר הלבנים הכתומות המוצבות בחזית הלבנה של המוזיאון הוא למעשה פסל היוצר דיאלוג בין שתי צורות של אדריכלות. זה של הצפון הוא צנוע למדי ועומד בניגוד למונומנטליות הניאו-קלאסית. מבוך קטן של Kirkeby מוביל אתכם למקום שהכי פחות תצפו לו. חוויה שבהחלט שווה לנסות! הקיר ניתן למוזיאון על ידי חברת תאיר קמליאונה בשנת 2009.

קיר האבנים האדומות בחזית המוזיאון לאמנות עכשווית בליון
By Gonedelyon

בחזית ה-MAC נדלקת בלילה כתובת, פרי עבודתו של מאוריציו ננוצ'י (Maurizio Nannucci), שהכתיבה והצבע הפלורסנטי של אור הניאון עומדים בלב היצירה.

 

בצד הרחוב הפנימי, נמצאת משאית של האמן האוסטרי ארווין וורם (Erwin Wurm) שמאתגרת את המבקר. האם השליח שניסה להחנות כאן לא ראה את הקיר אבל המשאית הגמישה שלו התאימה עצמה למצב? זה ההומור של ארווין וורם שעושה שימוש בחפצים הכי בנאליים ליצירת פסלים; אירועים קטנים ומוזמנים שיוצאים, כמו התמונות שלו, לרחוב.

סיטה אינטרנשיונל כשבצד ימין נמצא המוזיאון לאמנות עכשווית והמשאית של האמן האוסטרי ארווין וורם

עוד מחוץ למוזיאון עומד כדור של עמוד מקומט מעיתון עסקי העשוי נירוסטה מאת האמן הסיני וואנג דו (Wang Du). הפסל הזה יכול לספר את סיפורה של החברה, המוטרדת מהקשיים בשוק המניות. ערכים ספקולטיביים וארעיים משתקפים כאילו חקוקים באבן או יותר נכון בנירוסטה כשמדובר ביצירה הספציפית הזו.

כדור של עיתון נירוסטה מקומט – פסל של האמן הסיני וואנג דו מחוץ למוזיאון לאמנות עכשווית בליון

מחוץ למוזיאון ניצב גם קרון המכוסה בחורי כדור שמהם זורחות קרני אור. היצירה נוצרה במקור בהשראת תקרית דרמטית: מותם ב-1987 של כמה מקסיקנים שניסו לחצות את גבול ארצות הברית ברכבת משא. הקרון הנעול ננטשה באמצע המדבר. יוקו אונו רואה בעבודה זו "אנדרטת זיכרון לכל העוולות של המאה ה-20" ו"מניפסט של התנגדות, תרופה ותקווה לעתיד". הקרון הותקן ב-1995 בפתיחת המוזיאון.

 

המוזיאון סגור לרגל החלפת תערוכות עד סוף ספטמבר 2023.

84 Quai Charles de Gaulle, 69006 Lyon, צרפת

אוטובוס – קוים C1, C4 ו-C5

אופניים: שבילי אופניים לאורך הרציפים ובפארק

מכונית: 3 חניונים לאורך quai Charles de Gaulle

רגיל, 9 יורו

לזכאי הנחה, 6 יורו

צעירים מתחת לגיל 18, כניסה חופשית

שעות פתיחה

פתוח: רביעי-ראשון, 11:00-18:00

סגור ב-1 במאי, 25 בדצמבר, 1 בינואר

 


מקומות ומסלולים באיזור