המזרקה הגדולה (Fontana Maggiore) בפרוג'ה

המזרקה עוצבה בשנת 1278 על ידי נזיר אלמוני פרה בוויניאטה (Fra Bevignate) שמיוחס לו גם תכנון הקתדרלה של אורבייטו. זוהי אחת מהדוגמאות החשובות ביותר של פיסול איטלקי ימי-ביניימי.

המזרקה הגדולה, פרוג'ה, אומבריה
By Monica, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6440591

 

למזרקה פרופורציות מעוררות התפעלות ומראה אטרקטיבי של לוחות מפוסלים על ידי ניקולא פיזאנו (על הקערה התחתונה) ובנו ג'ובאני; כיום רבים מהפסלים המוצגים כאן הם העתקים – המקור נמצא בגלריה הלאומית של אומבריה הנמצאת בארמון פריורי הסמוך.

 

המזרקה בנויה משני אגנים פוליגונלים עשויים שיש  כאשר למעלה עומד גביע של ברונזה המעוטר בקבוצה צבעונית מברונזה של דמויות נשיות (כנראה נימפות) שמהם יוצאים המים.

גביע הברונזה והפסלים באגן העליון של המזרקה הגדולה, פרוג'ה, אומבריה
By Dawid Skalec, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30387601

 

האגן התחתון בנוי מ-25 קבוצות, כל אחת מחולקת לשתיים ומתאימה ל-12 חודשי השנה עם דמויות מלוח השנה ולכל אחד מהם מחוברת סצנות מהחיים היומיומיים הקשורות לחודש המתאים. בנוסף לוחות עם תבליטים המייצגים את האמנויות החופשיות ופילוסופיה עם דמויות מהתנ"ך וההיסטוריה של רומא (למשל, דיקדוק ודיאלקטיקה, רטוריקה ומוזיקה, שמשון הורג את האריה ושמשון ודלילה וכך הלאה….).

2 האגנים במזרקה הגדולה, פרוג'ה, אומבריה
By G.dallorto, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1036906

 

באגן העליון 24 פסלים בפינות, המייצגים דמויות של קדושים, מהמיתולוגיה ומהברית הישנה והחדשה. ביניהם, משה, דוד, שלמה, שלומית, יוחנן המטביל, סן לורנצו, הקדוש הפטרון של העיר ועוד…


מקומות ומסלולים באיזור