הפארק הארכיאולוגי ניאפוליס (Parco Archeologico Neapolis)

עיר-המדינה סירקוזה, שהגיעה לשיאה במאה החמישית לפני הספירה (כ-300,000 אלף תושבים), הייתה אז המעצמה הצבאית והכלכלית הדומיננטית בעולם היווני, עם אוכלוסייה שהתחרתה בגודלה באתונה. השיטוט בין שרידיה של העיר בפארק הארכיאולוגי העצום ייתן לכם תחושה על עוצמתה של סירקוזה העתיקה.

 

בפארק הארכיאולוגי תראו את התאטרון היווני הגדול בעולם, "אוזנו של דיוניסוס", אמפיתאטרון רומי ומחצבות עתיקות.

 

משרד הכרטיסים הראשי נמצא בכניסה לפארק, אך אם יש תור, תוכלו לקנות כרטיסים מעבר לרחוב במשרד בחניון האוטובוסים. שמרו על הכרטיס שלכם בהישג יד – תצטרכו להציגו בכניסה לחלקים שונים בפארק.

 

ברגע שנכנסתם למתחם, שביל סלול ארוך מוביל למטה אל התיאטרון היווני הענק. משמאלכם תחלפו על פני האמפיתיאטרון הרומי, שנחזור אליו בסיום הסיור. כאן גם אפשר למצוא בית קפה ושירותים.

 

בהמשך השביל בצד שמאל עצרו ליד הגדר הירוקה וצפו בשרידי מזבח המלך היירון השני (Ara di Ierone II) מהמאה השלישית לפני הספירה. זהו המזבח הארוך ביותר שנבנה אי פעם בעולם היווני. המזבח כולו סותת מאבן והוא נחשב כמזבח הגדול ביותר מימי קדם. יש טוענים שהמזבח הוקדש לזאוס ושימש לחגיגות פסטיבל שבמהלכו הוקרבו 450 שוורים, מה שאולי מסביר את גודל המזבח.

 

המשיכו בשביל ובתחתיתו פנו ימינה לפי הסימנים לתיאטרון היווני. למראות הטובים ביותר של התיאטרון, עלו במדרגות מימין למקום בו בודקים את הכרטיסים וטפסו למעלה למושבים העליונים (5 דקות טיפוס תלול). הנוף הנשקף מכאן על סירקוזה ועל המפרץ הוא מרהיב. מכאן תוכלו גם לראות את התיאטרון בכל הדרו.

 

חיזרו למטה למקום ממנו נכנסתם לתיאטרון. פנו שמאלה ועלו במדרגות, בעקבות שלטים אל Orecchio di Dionisio, ואז אל לטומיה דל פרדיסו (Latomia del Paradiso). זהו שטחה של מחצבה לשעבר השופעת היום בצמחייה. תעברו דרך קשת, ואז עיצרו כשתראו צוק מאבן מבצבץ בין העצים. זוהי מחצבת גן העדן (Latomia del Paradiso). זוהי מחצבה עתיקה ומסתורית. כאן נחצבו האבנים לתיאטרון ולחלק גדול מהעיר העתיקה. מחצבות אלה היו מלאות בקטקומבות ועכשיו מוקפות בצמחייה ענפה (ולכן מקום מאוד נעים לסייר בו). את העבודות במחצבה ביצעו עד מותם יותר מ- 7,000 שבויי מלחמה אתונאים (הם הובסו במלחמת פלופונז השנייה).

 

מגדל האבן האחד, שעדיין ניצב באזור הירוק העצום, היה עמוד התומך בגג של מערה ענקית, שהתמוטטה עם רעידת האדמה. כיום "גן העדן" המוריק (שם אירוני ברגע שאתה מכיר את ההיסטוריה שלו), מלא בצמחי אקנטוס, הרדוף, עלי דפנה, במבוק, תפוזי בר ותות.

 

המשיכו עם השביל בעומק הצמחייה ומהר תראו צוק זקוף שם תראו מערה צרה וגבוהה. זוהי "האוזן של דיוניסוס" (Orecchio di Dionisio). קאראווג'ו חנך את המערה המדהימה והכבירה הזו שפתח הכניסה שלה דומה לאוזן של אדם. כתוצאה מהאקוסטיקה היוצאת דופן שבה, הרודן דיוניסוס, כך אומרים, שמע כל דבר שמתנגדיו לחשו. זו אגדה כמובן אבל מקום זה, שנוצר כתוצאה מחציבת אבן, הוא נפלא!

 

היכנסו לעומק המערה ובדקו את האקוסטיקה: מחאו כפים או שירו כמה שורות של שיר.

 

צאו חזרה מהמחצבה בדרך בה נכנסתם ואז עלה בשביל הסלול לכיוון הכניסה. לפני שתגיעו אליה, שימו לב לשביל מימינכם המוביל בירידה אל האמפיתאטרון הרומי (Anfiteatro Romano).

 

כשאתם עוזבים את האמפיתיאטרון ופונים ליציאה שימו לב לכנסייה הרומנסקית הקטנה משמאלכם – הכנסייה של סן ניקולו (Chiesa di San Nicolò ai Cordari), מהמאה ה-11. היא יושבת על Piscina Romana, מקווה מים רומאי מהמאה הראשונה. כאן נמצאת נקודה של משרד התיירות המקומי.

 

אוכל – מגוון בתי קפה זולים מקבצים סביב חניון האוטובוסים וליד הכניסה לאתר. הבחירה העדיפה היא Neapolis Cafè, בית קפה המשקיף על ההריסות שנמצא ממש אחרי הכניסה הראשית.

10 יורו; 5 יורו (גילי 25-18)

כרטיס כולל לניאפוליס ולמוזיאון הארכיאולוגי או לארמון בלומו שבאורטיג'ה, 13.50 יורו; תעריף מופחת, 7 יורו

שעות פתיחה

כל יום, 9:00 עד שעה לפני השקיעה