הפארק הלאומי ואטנאיוקול (Vatnajökulsþjóðgarður)

אחד משלושת הפארקים הלאומיים של איסלנד. הוא מכיל את קרחון וַאטְנַאיוֹקוּל (Vatnajökull), כיפת הקרח הגדולה ביותר באיסלנד בשטחה ובנפחה, והשנייה בגודלה באירופה. הקרחון נמצא בדרום-מזרח האי ויושב על שטח של כ-7,900 קמ"ר והוא מכסה כ-8% משטח המדינה.

 

מתחת לכיפת הקרח נמצאים מספר הרי געש פעילים. התפרצות הרי הגעש יצרה בעבר "כיסים" גדולים של מים מתחת לקרח ומקור לשיטפון במקרה של התפרצות הר געש.

 

הפארק הלאומי הוכרז ב-7 ביוני 2008. הוא הפך לאתר מורשת עולמית של אונסק"ו ביולי 2019.

 

הפארק מורכב מארבע טריטוריות כשכל אחת מנוהלת באופן נפרד ובעלת מרכז מבקרים עצמאי. פקחי השמורה מסיירים בשטחה באופן קבוע ובעונת הקיץ מציעים סיורים מודרכים לתיירים.

 

בפארק נמצאים הפארקים המרהיבים ביופיים – בדרום הפארק הלאומי סקפטאפל ובצפון פארק יוקולסארגליופור (Jökulsárgljúfur).

 

שטח הפארק מהווה היום כ-14 אחוז משטחה של איסלנד.

 

בתוך הפארק העצום הזה – הגדול במערב אירופה – תמצאו תצוגות מרהיבות של כמעט כל תכונה גיאולוגית ונוף שיש לאיסלנד להציע: צוקים בצורת פרסה, מפלי מים רועמים, לשונות קרחונים אינסופיות, הרי געש פעילים, שדות לבה מהעולם השני ועוד.

 

מספר מהאטרקציות הטבעיות של הפארק הן מראות ייחודיים, כמו דטיפוס, המפל החזק ביותר באירופה; צוקי ההד – היודאקלטר סדרה של צורות געשיות מוזרות; והר סנייפל (Snæfell), ההר הגבוה ביותר באיסלנד.

משושי הלבה

צוקי ההד – משושי הלבה, איסלנד

 

בסך הכל, ישנם חמישה מרכזי מבקרים בפארק: Kirkjubæjarklaustur (דרום איסלנד), Skaftafell ו-Höfn (דרום מזרח איסלנד), Snæfell Lónsöræfi (מזרח איסלנד), ו-Jökulsárgljúfur (צפון מזרח איסלנד). שירותי הפארק והמתקנים כוללים אתרי קמפינג בסיסיים ובקתות הרים, טיולים בהנחיית ריינג'רים ומפות מפורטות.

 

רוב הכניסות לפארק נגישות ברכב לאורך כל השנה, אך תנאי מזג האוויר והשעות לאורך הפארק משתנים.

 

על הקרחון הזה אפשר לקחת טיולים באופנועי שלג שמתקיימים על לשון הקרח סקלפטלסיוקול (Skálafellsjökull). אל מקום היציאה נוסעים מכביש 1 בעלייה בדרך F985 אל קצהו של הקרחון.

 

אחת החברות שמבצעת טיול זה היא Glacier Jeeps – Ice & Adventure.


מקומות ומסלולים באיזור