הפארק הלאומי ת'ינגווטליר (Þingvellir)

הפארק הלאומי ת'ינגווטליר הוא בעצם מישור לבה הממוקם בקצה הצפוני של אגם ת'ינגוואלאוואטן (Þingvallavatn) – האגם הטבעי הגדול ביותר באיסלנד ששטחו 84 קמ"ר והוא סמל רב עוצמה למורשת האיסלנדית.

 

הפארק הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו בשנת 2004.

 

ת'ינגווטליר היה מקום ההתכנסות של הפרלמנט הראשון והמפורסם של איסלנד, האלת'ינג (Althing), שהחל את פעילותו בשנת 930. הוא פעל במקום עד 1798, אז עבר לרייקיאוויק.

 

האיסלנדים טוענים, שהוא היה הפרלמנט הדמוקרטי הראשון מאז אתונה העתיקה, אך יש היסטוריונים מודרניים המטילים ספק בעניין. לדעתם, זה היה כינוס של האיכרים בעלי השררה שבו כרתו בריתות, חילקו את השלטון ודאגו לתומכיהם.

 

מלבד העניין ההיסטורי שלה, ת'ינגווטליר הוא אתר מיוחד לחוקרי הטבע: זוהי סביבה מיוחדת טקטונית וגעשית. תנועת היבשת נראית פה בבירור בסדקים ובשברים שחוצים את האזור, כשהגדול בהם,  אלמאנאגיאו (Almannagjá), הוא קניון אמיתי. זה גם הגורם לרעידות האדמה התדירות באזור.

 

כאן נמצאת נקודת המפגש הגיאולוגית של שני לוחות טקטוניים – הלוח האירו-אסיאתי והלוח הצפון אמריקאי. במקום זה עולים הלוחות אל מעל פני הקרקע ויוצרים שני צוקים מרהיבים שניתן לצעוד ביניהם בכניסה לפארק.

 

הצוקים הגדולים והתלולים ביותר בצד המזרחי של המישור, בערוץ Heiðargjá, מציינים את הקצה המערבי ביותר של הלוח האירו-אסיאתי. קניון אלמאנאגיאו (Almannagjá) בצד המערבי מהווה את הקצה המזרחי ביותר של הלוח הטקטוני הצפון אמריקאי (יתר הלוח הצפון אמריקאי שקוע באוקיאנוס האטלנטי).

קניון אלמאנאגיאו והלוח האירואסיאתי והצפון האמריקאי, איסלנד

 

העמק ביניהם – על האגם שבו, הנהרות והמפלים הקטנים – בעצם לא שייך מבחינה גיאוגרפית לאף יבשת.

 

הרי געש מקיפים את העמק מכל צד, ומסלולי הליכה ושבילי הליכה קלים חוצים את המקום מדהים הזה.

 

היופי הטבעי של הפארק הוא פלא בפני עצמו. עם שפע צמחייה ובעלי חיים המתפשטים על פני שדות הלבה ואגם כחול ועמוק וצלול עם מיני דגים שלא נמצאים בשום מקום אחר בעולם, זה ככל הנראה המקום הטוב ביותר בעולם לראות ולהרגיש את חלוקה הלוחות הטקטוניים של צפון אמריקה ואירו-אסיה.

 

שביל היורד אל ערוץ אלמאנאגיאו מוביל היישר אל קיר הסלע הגבוה Lögberg ("סלע החוק") שתחתיו נערכו האספות של הפרלמנט הראשון של איסלנד.

סלע Lögberg בת'ינגווטליר, איסלנד

נהר אוכסראו (Öxará) חוצה את הפארק הלאומי ויוצר מפל בקניון אלמאנאגיאו הנקרא Öxarárfoss (מפל אוכסראו); נקודות פיקניק שלוות ויפות יושבות ממש מעבר לו. מאחורי Lögberg הנהר יורד במפלים למטה ויוצר את בריכת דרהקינגארהיליר (Drekkingarhylur)  שהייתה המקום בו נשים עברייניות הוטבעו. אל המפל אפשר להגיע מהחניה הנמצאת בצידי כביש 36  תוך ירידה במערכת מדרגות שמובילה ישר לתוך הקניון. שם תמצאו עצמכם בין שני הלוחות הטקטוניים שעושים את הפארק הזה כ"כ מיוחד.

מפל אוכסראו, ת'ינגווטליר, איסלנד

דרכי הגעה ומרכזי מידע בפארק

הדרך הקלה ביותר להגיע לכאן היא ברכב שכור. מרייקיאוויק קחו את "הכביש הטבעת" (כביש מספר 1) למרחק של 11.5 ק"מ ופנו ימינה לכביש 36 אל Þingvallavegur.

חניה לרכב עולה בין 300 ל-750 קרונות איסלנדיות.

מרכז המבקרים מספק מידע על האקולוגיה והגיאולוגיה של הפארק, כמו גם מידע על ההיסטוריה העשירה של האזור.

יש פה גם קפטריה קטנה, חנות מתנות ותצוגה אינטרקטיבית על הפארק (בתשלום). לפני הפארק יש מגרש חניה ושירותים (750 קרונות).

בנוסף יש מרכז שירות למבקרים, ב-Leirar, ליד אזור הקמפינג. כאן תקבלו מידע כללי על הטבע וההיסטוריה של הפארק. כמו כן אפשר להשיג פה מפה עם שבילי הליכה, מידע על מקומות מעניינים באזור ועל מצב הדרכים. יש פה גם קפטריה עם ארוחות קלות.

תעריפי הכניסה לתצוגה:

מבוגר, 1000 קרונות

ילדים עד גיל 18, כניסה חופשית

מבוגרים מעל גיל 67 וסטודנטים, 500 קרונות

שעות פתיחה

מרכזי המידע

דצמבר-מאי, סופי שבוע, 10:00-16:00

קיץ, כל יום, 9:00-18:00


מקומות ומסלולים באיזור