הפורום הרומאי (Forum Romanum)

ממש בלב העיר, מעט דרומה מפיאצה ונציה, משתרע האתר הארכיאולוגי המדהים הזה, הפורום הרומאי.

הפורום הרומאי, רומא; Depositphotos

עם מעט מאמץ אפשר לדמיין את החיים השוקקים שרחשו כאן במשך כאלף שנה, מהמאה החמישית לפני הספירה: כיכר שוק ההומה אדם, שהלכה והתפתחה עד שכללה בשיאה בתי משפט, מקדשים, שערי ניצחון ועמודי ניצחון, בית נבחרים ועוד.

 

מומלץ לסייר במקום עם מפה כדי לא לפספס את האתרים החשובים, ובהם:

  • מקדש יוליוס קיסר, שנבנה בידי אוגוסטוס
  • הקוריה (Curia) – בית הסנאט המשוחזר
  • מקדש וסטה ומשכן הכוהנות הווסטליות
  • הבזיליקה של קונסטנטינוס ומקסנטיוס, שממנה שאבו מיכאלאנג'לו וברמנטה את הידע ואת ההשראה לתכנון סן פייטרו
  • הקשת של ספטימוס סוורוס ועוד ועוד

השוק של טריאנוס, שער טיטוס והקולוסיאום גם הם חלק מהפורום.

מבט מלמעלה על הפורום הרומאי; Depositphotos

הדרך הטובה לדלג על התורים בכניסה ולסייר באתר היא לערוך סיור מודרך. חברות שונות מציעות סיורים מודרכים. חברות עיקריות: Get Your Guide ו-Tiqets, חברת walks וחברת Touriks. כל חברה מציעה גם סיורים פרטיים או קבוצות קטנות. מומלץ להצטרף לסיור שכזה.

 

דרך נוספת להימנע מהתורים היא להגיע מוקדם בבוקר או לקנות כרטיס משולב הכולל את את הפורום הרומאי, הקולוסיאום וגבעת הפלאטין ולהתחיל מגבעת הפלאטין מכיוון ששם יש פחות אנשים בכניסה. יש אפליקציה למבקרים שרוצים לטייל לבד עם הסברים ומפה. אפשר גם לרכוש מדריך-עצמי בעלות של 6 יורו בערך.

 

כרטיסי הכניסה נמכרים באינטרנט ובכניסות לאתרים. הנקודות בהם נמכרים כרטיסים הם בכניסות לפורום הרומאי ולגבעת הפלאטין – שער טיטוס (Arco di Tito), Portale Vignola ב-Via di San Gregorio; ב-Largo della Salara Vecchia, ב-Carcere Mamertino ובעמוד טריאנוס (Colonna Traiana) ב-Via dei Fori Imperiali. המחיר שם לכרטיס משולב הוא 16 יורו ולצעירים עד גיל 17 הכניסה בחינם.

 

כרטיסים באתר הרשמי CoopCulture שם אפשר לקנות כרטיסים 30 יום מראש בלבד. הכרטיס כולל כניסה לקולוסאום בזמן שנקבע מראש, כניסה לפורום הרומאי ולגבעת הפלאטין. המחיר יקר ב-2 יורו מהמחיר בקופות בכניסה לאתרים.

 

שימו לב, בפורום ובגבעת הפלאטין לא נמכרים משקאות ואוכל. יש ברזים שאפשר למלא בקבוקים. הביקור יכול לארוך כמה שעות.

 

רובע: קמפיטלי


מקומות ומסלולים באיזור