הקטקומבות של כנסיית "סן פיליפו אפוסטולו"

ברובע היהודי נמצאת כנסיית "סן פיליפו אפוסטולו" (Chiesa di San Filippo Apostolo), הנמצאת במרכזו. כאן נמצאים קטקומבות שבחלק מהזמן שימשו כמקווה ליהודי המקום. הכנסייה נבנתה על המקווה במאה ה-15 לאחר גירוש היהודים מהרובע.

 

כדי לראות את המקום עליכם לצאת בסיור מודרך. זהו סיור תמציתי, חינמי, החושף 3 קומות של היסטוריה. הוא אורך 15 דקות ויוצא כל חצי שעה.

 

המדריך ייקח אתכם במדרגות תלולות למטה, דרך שלושה מפלסים תת קרקעיים (מסתיים 18 מטר מתחת לפני השטח). הראשון הוא קריפטה של ​​הכנסייה מתחילת המאה ה-18, עם קברים של אריסטוקרטים. מתחתיה נמצאת מערת גיר, שהייתה בשימוש עוד מימי יוון העתיקה. מכאן תלכו במנהרות החפורות מתחת לכנסיות ולכיכרות של אורטיג'ה העתיקה. במהלך מלחמת העולם השנייה שימשו מנהרות אלה מחסה בזמן הפצצות האוויר – תבקשו מהמדריך שלכם שיצביע על איורים של מפציצים ומצנחים של בעלות הברית והציר. לבסוף, תרדו בגרם מדרגות לולייניות אל מעיין טבעי, ששימש כמקווה על ידי הקהילה היהודית המקומית במאה ה-13. ארכיאולוגים ישראלים חקרו ב-2019 במקום כתובת בעברית ("אשר חפץ", כנראה שמו של אחד מחברי הקהילה) שנמצאה חקוקה על קיר המקווה. מי התהום ששימשו את הנשים הנשואות בתום ימי "שבעה נקיים" כל חודש, זורמים עד היום לתוך הבריכה.