הרובע הרביעי של ליון – גבעת קרואה-רוס (Croix-Rousse)

הרובע ה-4 של ליון ממוקם בצפון העיר, בין הרובע ה-1 לעיירה Caluire-et-Cuire. ממזרח וממערב הוא גובל בשני הנהרות הרון והסון. הוא משתרע על פני 3 קמ"ר ומורכב ברובו מגבעת קרואה-רוס (Croix-Rousse), המתנשאת לגובה של 250 מטר.

גבעת קרואה-רוס, By Chabe01, CC BY-SA 4.0

הרובע הוא מבוך של כיכרות עתירות צמחייה ובתים המשקיפים אליהן, שהיו בעבר בתי מלאכה לאריגת משי. זוהי שכונה צעירה ותוססת של מעצבים צעירים, מוזיקאים ושחקנים, שיש בה הרבה בתי קפה, מסעדות ביסטרו מסוג "בושון" המגישות מנות מקומיות, ברים ומועדוני מוזיקה חיה – חלקם נחבאים וצריך למצוא אותם…

 

תעשיית המשי החלה בליון כבר המאה ה-16 אך לגבעת קרואה-רוס היא הגיעה רק בתחילת המאה ה-19, כאשר הוכנסה טכנולוגיית אריגה חדשה. מהר מאוד הפך הרובע כאזור ייצור המשי העיקרי בליון. התעשייה הולידה ארכיטקטורה ייחודית: לדירות האורגים (canuts) היו תקרות גבוהות מאוד כדי להכיל את הנולים, שגובהם היה עד 4 מטרים; חלונות גבוהים העניקו את התאורה הטבעית הדרושה לעבודה העדינה; וקומות ביניים סיפקו מקום לחיי משפחה.

 

היום הבתים האלה מאוד מבוקשים בגלל גודלם. וכמו בכל העולם, כשבתים הופכים מבוקשים מחירם עולה, והתושבים המקוריים לא יכולים להרשות לעצמם לגור בהם. ולכן החליטה עיריית ליון לשמר את אופייה המיוחד של השכונה, לאפשר לתושבים המקוריים להמשיך ולגור בשכונה ולשמר יחס של 80% תושבים ותיקים לעומת 20% חדשים.

 

הרובע מפורסם בזכות ציור הקיר "מור דה קאנוטס" (Mur des Canuts) הכולל סצנה של אורגי משי בעבודתם ובזכות גרמי מדרגות-אבן רבים ותלולים המתפתלים במעלה הגבעה מגדות נהר הרון, שבסופם בונוס מיוחד – תצפית יפה על העיר. בנוסף נמצא פה מוזיאון "בית הקאנוט (Maison des Canuts) המציע דרך לגלות את נולי האריגה ואת עולם האורגים. אפשר לראות שם הדגמות של ייצור משי.

Mur des Canuts, ליון

הרובע ידוע גם בשוק ההמשתרע לאורך Boulevard de la Croix-Rousse. זהו שוק פופולרי מאוד וטיפוסי עם הרבה יצרנים מקומיים. צפוף כאן מאוד בימי ראשון שטופי שמש, אבל זה הזמן המתאים ליהנות ממצב הרוח המיוחד של השכונה

שוק קרואה-רוס בליון, By Benoît Prieur, CC0

 

ההיסטוריה של הרובע

 

הכפר קרואה-רוס (Croix-Rousse) היה פרבר של ליון שנמצא מחוץ לחומות, עד ששולב בעיר בשנת 1852. מימי קדם ועד לימי הביניים, הוקדשה גבעת קרואה-רוס, שנקראה גם גבעת סן-סבסטיאן, לתרבות היין.

 

בשנת 1512, המלך לואי ה-12 בנה את החומות והגבעה הפכה רשמית לפרבר של העיר. באותה תקופה הוקם צלב קוזון (Couzon) מאבן ורודה-כתומה, שהעניק לשכונה את שמה. הצלב נהרס והוזז פעמים רבות במהלך השנים, אך מאז 1994 הוא ממוקם בכיכר Joannès Ambre.

 

החומה שמסביב נהרסה במהלך המהפכה הצרפתית ונבנתה מחדש בשנת 1834. היא נהרסה לצמיתות במהלך שנות ה-60 כדי לאפשר את הרחבת שדרת לה קרואה-רוס. כיום נותרו שני מבצרים מהבריקדה המקורית, מבצר Saint-Jean בצד הסון ומבצר סן לורן בצד רון.

 

האזור גדל גם הודות לשילובו בליון, עם בניית בית החולים Croix-Rousse שעדיין נמצא בשימוש.

 

מה לראות ברובע הרביעי

 

הרובע אינו כולל הרבה מהמונומנטים ההיסטוריים הגדולים של ליון, אבל עדיין יש המון דברים לראות ולעשות.

 

Le Gros Caillou: האבן המאסיבית הזו נישאה מהרי האלפים על ידי קרחונים לפני כ-140,000 שנה ונמצאה במהלך בניית מנהרת Rue Terme בשנת 1861. לאחר מכן היא הועברה לקצה המזרחי של שדרת דה לה קרואה-רוס. זהו אחד מסמליה של השכונה וגם "האנדרטה העתיקה ביותר של ליון". עם זאת, במהלך הקמתו של חניון תת קרקעי הוזז "חלוק הנחל" בכמה מטרים, וכיום הוא טכנית חלק מהרובע הראשון. התצפית שבה ממוקמת האבן, L'esplanade du Gros Caillou, שנבנתה בשנת 2008, מציעה נופים יפים של החלק המזרחי של ליון. בימים בהירים ניתן אפילו לראות את הרי האלפים והמון בלאן.

Le Gros Caillou, By Pymouss, CC BY-SA 4.0

Villa Gillet ממוקמת בלב Parc de la Cerisaie. זהו ביתה לשעבר של משפחת ג'ילה, משפחת תעשיינים עשירה המתמחה בצביעת בגדים. הוילה, שנבנתה בשנת 1912, מתפקדת כיום כמוסד תרבותי.

Villa Gillet, By Romainbehar, CC0

מדי שנה בחודשים אוקטובר ונובמבר, שדרת דה לה קרואה רוס מארחת את "La Vogue aux Marrons", אחד הקרנבלים העירוניים האחרונים שקיימים. הקרוסלות מושכות למעלה מ-500,000 איש מדי שנה.


מקומות ומסלולים באיזור