הרובע השביעי של ליון

הרובע ה-7 נוצר לראשונה בשנת 1912, כאשר הרובע ה-3 רחב הידיים חולק לשניים. החלק הדרומי הפך לרובע השביעי, שפוצל שוב כדי ליצור את הרובע השמיני ב-1959.

 

ברובע שוכנת אוניברסיטת ליון (Université de Lyon) והוא מלא בבתי ספר, חברות של תעשיות מדעיות ובתי חולים, פארקים ובריכות המציעים מגוון שלם של פעילויות ותחומי עניין לתושבי הרובע. ברחובות הרובע ניתן למצוא גלריות מיוחדות לאמנות לצד מועדוני ריקודים טרנדיים.

האוניברסיטה של ליון
By Romainbehar, CC0

עם השכונות המגוונות שלו וחנויות ומסעדות חדשות שצצות כל הזמן, הרובע הגיע למעמד כאחד מהשכונות המתפתחות של ליון.

 

הרובע השביעי הוא הגדול ביותר בליון, ביתם של למעלה מ-80,000 איש. הרובע מורכב משלוש שכונות:

 

שכונת גיוטייר (Guillotière) – בחלק הצפוני של הרובע הידועה כאחת השכונות המגוונות ביותר בעיר. זהו גם החלק העתיק ביותר של הרובע. הגשר על פני הרון בצומת זה היה בשלב מסוים הגשר היחיד ממזרח, מה שהפך את גיוטייר למקום מנוחה פופולרי עבור מהגרים ומטיילים.

 

שכונת ז'רלאן (Gerland) הייתה אזור ביצות לפני שתועשה במאה ה-20. השכונה הפכה למעוז של תעשיות הכימיות והמזון בליון, וזהו הרובע הידוע בארכיטקטורה של טוני גרנייה (Tony Garnier).

 

ברובע נמצא  פארק דה ז'רלאן (Parc de Gerland) בו נמצא אצטדיון מאטמוט (Matmut Stadium), לשעבר סטאד דה ז'רלן (Stade de Gerland). הוא נבנה בשנת 1926 והיה ביתה של קבוצת הכדורגל היוקרתית של ליון, אולימפיק ליון, עד שהחליפה ידיים בשנת 2017. כעת הוא מקום מושבה של קבוצת הרוגבי LOU, בעוד שהאולימפיק ליון משחקת באצטדיון Groupama Stadium במזרח העיר.

האצטדיון של ליון, By Benoît Prieur, CC0

ברובע נמצא גם אולם המופעים ע"ש טוני גארנייה (Halle Tony Garnier) שהוא אחד מאתרי המוזיקה הפופולריים ביותר בליון, אולם קונצרטים פתוח ומסיבי עם מקומות ל-17,000 איש.

 

בשכונת Jean Macé נמצאות שתיים מתוך שלוש האוניברסיטאות הציבוריות של ליון, עם קמפוסים לאורך הרון. כאן גם נמצא מוסך סיטרואן שהייתה אחת מיצרניות הרכב הרבות שבעבר היו להן מפעלים בליון, והמוסך רשום כאנדרטה היסטורית. הבניין נבנה בראשית שנות ה-30 של המאה ועשרים. זהו מבנה עצום המשתרע על פני 6 קומות. ניתן לראות כאן גם תצוגה של תאי מעצר במרכז להיסטוריה של ההתנגדות והגירוש, הפועל במבנה שהיה בעברו מטה הגסטפו.

מראה בשכונת Jean Macé בליון
By Benoît Prieur, CC0

ברובע נמצא מקום מאוד מומלץ לביקור  – Espace Diego Rivera, שני ציורי קיר, על קירות בנינים המקיפים כיכר קטנה, מומלצים מאוד לביקור למרות שהם לא נמצאים באזור התיירותי של העיר.

הקיר המוקדש להיסטוריה של מקסיקו, ליון

המאפיין המובהק של הרובע ה-7 במערב הוא הטיילת לאורך הרון (Berges du Rhône), רצף של שבילי הליכה ורכיבה על אופניים הנמתחים לאורך כל הגדה הימנית של הרון.

 

בצפון הרובע נמצא Centre nautique Tony Bertrand, מרכז שחייה חיצוני לאורך הרון המורכב משתי בריכות. במהלך החורף רק הבריכה הרדודה פתוחה, אבל בקיץ הבריכה השנייה מציעה מזרקות מים ומגלשות להרבה כיף במזג אוויר חם.

פתוח כל השנה שני-שישי, 12:00-20:00 בשבת וראשון, 12:00-18:00

 

בצד השני של הרובע נמצא פארק בלנדו (Parc Blandan), פארק גדול עם שבילי הליכה, מגלשות ענק וסקייטפארק.

 

הרובע ה-7 של ליון הולך וגדל, הודות לפופולריות שלו בקרב המבוגרים הצעירים והסטודנטים. לאורך Rue Chevreul באזור האוניברסיטאות, המסעדות לאורך הרחוב מציעות הכל, החל מאוכל קוריאני ועד פיצה וכל מה שביניהם.

 

נסו את Kitchen Café עבור מאפים טעימים ו- Against the Grain עבור אפשרויות צמחוניות וטבעוניות.

 

Rue de Marseille מלא בחנויות להתמחויות אסייתיות, מזרח תיכוניות והודיות, כולל מסעדות וחנויות מכולת מיוחדות.

 

יש גם שוק שבועי של יום ראשון ב-Place Jean Macé ועוד הרבה אפשרויות לבר ומסעדות במעלה שדרת ז'אן ז'ורס.


מקומות ומסלולים באיזור