הרובע השלישי של ליון

הרובע ה-3 של ליון מתאפיין בקרבתו לטיילת שמשתרעת לאורך הרון – ברז' דו רון (Berges du Rhône). חלק אחד קרוב מאוד לתחנת הרכבת פאר-דייה (Part Dieu), ולמרכז הקניות שלה (Westfield La Part-Dieu), המשתרע על פני ארבעה מפלסים עם רוב מותגי האופנה הגדולים. בחלק הקרוב לרון יש אווירה נעימה, עם רחובות גדולים עטורי עצים לצד הטיילת שניתן להלך בהם.

גדות הרון, ליד גשר גילוטייר בליון
By ThomasBigot, CC BY-SA 3.0

מרכז הקניות Westfield La Part-Dieu בליון, By Stefi123, CC BY-SA 3.0

ברובע השלישי נמצאים הבניינים הגבוהים ביותר של ליון, ה-Crayon (או ה"עיפרון", 165 מטר) ומגדל אינסיטי (Incity, כ-200 מטר). את ה-Crayon ניתן לראות כמעט מכל נקודה בעיר.

ה-Crayon ומגדל אינסיטי בליון, By Chabe01, CC BY-SA 4.0

בנוסף שוכן פה היכל המזון על שם פול בוקוז (Halles Paul Bocuse), מקום שניתן לרכוש בו מוצרי שרקוטרי יוקרתיים ושוקולדים איכותיים.

חנות נקניקים בשוק האוכל לה האל בליון

הודות למיקומו המרכזי, הרובע השלישי נגיש בקלות ברכב או בתחבורה ציבורית. שני קווי מטרו (B ו-D) וקווי חשמלית 1,2 ו-3 עוברים ברובע.

 

בתחנת הרכבת, Part-Dieu, עוברים למעלה מ-130,000 איש מדי יום. זה מאפשר חיבור בין ליון לשאר המדינה, בעיקר פריז (נסיעה של שעתיים ברכבת ה-TGV), כמו גם אירופה עם היורוסטאר הנוסע ללונדון.

 

היסטוריה קצרה של הרובע השלישי של ליון, מביצות ועד מגדלים

 

הרובע השלישי היה מורכב מביצות ושטחים חקלאיים במשך תקופה ארוכה. מאז תקופת ימי הביניים, רק הצד הדרומי, שבו נמצא גשר גילוטייר (Pont de la Guillotière), היה קיים כאזור מגורים.

גשר גילוטייר בליון, Depositphotos

העיור של הרובע השלישי החל לאחר המהפכה הצרפתית, כאשר העיר הרסה את חומותיה על הגדה הימנית של הרון והרחיבה את עצמה מזרחה.

 

האדריכל מורן (Morand) בנה גשר שני על הרון וקבע תוכניות בנייה לגדה השמאלית של הרון.

 

במאה ה-19, המשיך המושל Vaïsse בבניית הרובע השלישי על פי המודל של האוסמן בפריז, עם רחובות רחבים ומבנים יפים.

 

מבצרים צבאיים נבנו במהלך המאה ה-19, כולל מבצר מונטלוק (Montluc Fort). לידו שכן בית כלא ישן שבו נכלאו לוחמי התנגדות רבים ממלחמת העולם השנייה, כמו ז'אן מולן (Jean Moulin). מאז הוקם פה אתר זיכרון לאומי (Mémorial National de la prison de Montluc) בו מוצגים תאי המעצר וחדרי החקירות של הגסטפו. במבצר עצמו שוכנת כיום תחנת משטרה.

הכניסה לכלא מונטלוק, Depositphotos


מקומות ומסלולים באיזור