הרובע הראשון של ליון

הרובע הראשון של ליון הוא הרובע המובהק ביותר של העיר. לצד הרובע השני, המשתרע ממש מתחתיו, יש בו כמה מפניני האדריכלות הצרפתית הקלאסית בעיר וגם כמה מהנופים החשובים ביותר שלה.

 

זוהי שכונה צפופה, בין היתר הודות לדירות ה"קאנו" (“canut”) האופייניות שנמצאות באזור. ה-Canuts היו עובדי המשי של ליון במאה ה-19. מכיוון שהבניינים היו צריכים להתאים לציוד הגדול, דירות אלה כוללים חלונות גדולים ותקרות גבוהות, שכיום נחשבות לדירה הצרפתית האולטימטיבית.

 

הברים והפאבים שברובע הופכים אותו לאחד החלקים התוססים של העיר. Rue St. Catherine הוא המקום שבו הרבה מהמסיבות קורות, בפאבים ובמועדונים הרבים לאורך הרחוב.

 

הגבול העליון של השכונה הוא הרובע הרביעי – גבעת קרואה רוס (Croix-Rousse). המקומיים מתבדחים על כך שיש חומה בלתי נראית בראש הגבעה שבה הרמה מתחלקת לרובע הראשון והרביעי.

 

מהחומה הבלתי נראית, הרובע משתרע במורד "Pentes de la Croix-Rousse", המדרונות המובילים במורד הגבעה אל מרכז העיר.

 

האזור המסוים הזה סביב תחנת המטרו Croix-Paquet ושביל "מונטה דה לה גראנד קוט" (Montée de la Grande Côte), שביל ציורי הידוע "לשמצה" בשל המדרגות הרבות שלו ומפורסם בזכות בתי הקפה הרבים שלו, הבוטיקים והחנויות המיוחדות בבעלות מקומית. מקום מושלם למצוא מזכרות ומתנות מליון.

ציורי הקיר לאורך Mnt de la Grande-Côte, ליון

במורד ה"פנטס" נמצאת הכיכר הגדולה כיכר טרו (Place des Terreaux) שנבנתה מחדש ב-1990. בכיכר עומד בית העיריה (Hôtel de Ville de Lyon) מהמאה ה-17 שיש בו מגדל שעון יפה ובצד הדרומי עומד ארמון סנט פייר שבו שוכן המוזיאון לאמנויות יפות שבחזיתו גינה מדהימה – אי של שקט ורוגע.

בית עיריית ליון בכיכר טרו

מאחורי בניין העירייה המרשים נמצאת כיכר Pl. de la Comédie ובה נמצאת האופרה של ליון (Opéra National de Lyon).

האופרה של ליון

נקודות נוספות מעניינות ברובע – Amphithéâtre des Trois Gaulesאמפיתיאטרון שלושת הגאלים. האמפי אירח בעברו הרחוק מופעים ומשחקי קרקס. מדי שנה נפגשו שם נציגי 60 האומות הגאליות וחידשו את שבועת הנאמנות לרומא ואוגוסטוס סביב המזבח הפדרלי, שנעלם כעת. הוא נחשף במהלך העבודה ב-1834 ונחפר בשנות ה-60. באמפיתיאטרון זה נספו, בשנת 177 לספירה, הקדושים הנוצרים הראשונים של גאליה, כולל Sainte-Blandine ו-Saint Irénée. האחרון, הבישוף הראשון של ליון, העניק לכנסיית ליון תפקיד חלוצי בהפצת רעיונות נוצריים בגאליה הרומית.

אמפיתיאטרון שלושת הגאלים, By Romainbehar, Own work, CC0

 

בנוסף לסצנת הברים המסורתית, הרובע הראשון הוא גם המקום ללכת אליו לחיי לילה אלטרנטיביים נוספים בברים ובמקומות מוזיקה כמו L'Absinthe Bar (ב-22 Rue de Flesselles) ו-Kraspek (ב-20 Montée Saint-Sébastien).

 

מסלולי הליכה ברובע:

ציורי הקיר בליון – סיור בחצי האי פרסק'איל בעקבות ציורי הקיר הגדולים

אמנות, תרבות וקניות בחצי האי פרסק'איל – מכיכר בלקור וצפונה


מקומות ומסלולים באיזור