הר הגעש אטנה

הר הגעש אטנה (Etna) הוא הר הגעש הפעיל הגבוה ביותר באירופה ובין החשובים בכל העולם. הוא מתנשא לגובה של 3,350 מ' מעל האי ורואים אותו בבירור מחלקים רבים באי. ברוב ימות השנה מכוסה פסגתו שלג, שממנה מבצבצים סלעי לבה. העלייה אליו היא בדרך מפותלת בין כפרים קטנים הנטויים על המדרון וסביבם פרדסי לימון ופירות הדר נוספים, כשמדי פעם חוצים את היער פסי לבה שחורה מההתפרצות של 1985. בדרך אף אפשר לראות בתים שכוסו ברובם ע"י הלבה.

 

זהו אחד מהאתרים המעניינים ביותר באי ואפשר לבקר בו על סקי, אופניים, סוסים, מכונית או רכבת. זהו גם אזור עם מורשת תרבותית, אמנותית וקולינרית מרתקת שכוללת את יין אטנה, פיסטוקים, דבש, תות שדה, גרניטה ובריוש חם.

 

כאן גם אפשר למצוא יקבים איכותיים בצד המזרחי והדרום-מזרחי של ההר (פונים אל הים) וגם בצד הצפוני. אם ברצונכם לבקר באחד מהם – תאמו ביקור לפחות יום לפני!

 

לרבים מהסיציליאנים יש יחסי אהבה-שנאה עם ההר, שאפשר להבינם רק אחרי שתבלו מספיק זמן בסביבה. בזמן שההר פעיל, התושבים נאלצים לנגב אבק שחור מהמכוניות, מהמדרכות, מהמרפסות ומהפרחים כמו גם לכבס מחדש את הכביסה – זהו פשוט אורח חיים. בשעה שהמדענים מתפעלים את המכשירים שלהם בהר, הרבה כפריים קוראים לקדושים המקומיים כדי שיגנו עליהם.

 

הר הגעש נוצר לפני 500,000 שנה ועבר הרבה שינויים לאורך השנים. עדויות על פעילות וולקנית נמצאו כבר לפני הספירה עם שתי התפרצויות גדולות ב-475 וב-396 לפנה"ס. מסוף המאה ה-1 ועד היום, התרחשו לפחות 200 התפרצויות. הרצינית ביותר הייתה בשנת 1699, כאשר לבה כיסתה לגמרי את העיר קטניה (Catania) וזרמה כמה מאות מטרים לתוך הים. התפרצויות רציניות אחרות התרחשו בשנים 1811, 1843, 1866 ו-1892. אלה שינו את צורת ההר ויצרו לועות חדשים.

 

המאה ה-20 הייתה עדה לפעילות רצינית בשנים 1910, 1928 (העיר מסינה נחרבה9, 1950 (נמשכה במשך 372 ימים), 1952, 1971, 1979, 1983 ו-1992. המאה ה-21 הביאה תקופה פעילה אחרת עם התפרצויות גדולות בשנים 2001 ו-2002. ההתפרצויות השמידו, בין היתר, את אזורי הסקי אך מאז שיקמו אותם ואפשר לגלוש על ההר. בספטמבר 2007 התפרץ ההר ופלט לבה לגובה של 400 מ' ובעזרת רוחות חזקות פוזר אפר ועשן על העיירות שלמרגלות ההר. התפרצויות נוספות קרו גם בנובמבר 2007 ובמאי 2008. בשנת 2010 קרו שתי התפרצויות: באפריל ובאוגוסט. התפרצויות נוספות קרו גם בשנת 2011 ו-2013, ביוני 2014, בדצמבר 2015, מרץ 2017, 24 בדצמבר 2018 שלווה ברעידת אדמה שהסבה נזק לכפרים באזור ההר ובפברואר 2021 (עדיין קיימת באוקטובר 2021). ההתפרצות האחרונה היא כ"כ עוצמתית שגרמה להר לגבוה בכ-30 מטרים ב-6 חודשים והלוע ההדרום-מזרחי הוא כעת החלק הגבוה ביותר בהר.

 

אין לדעת מה יהיה מצב ההר ביום שאתם מגיעים אליו. לעיתים סוגרים את הרכבל וגם אוסרים על הסיורים למעלה. במקרה זה אפשר להגיע אל בסיס ההר במכונית ומשם לטפס מעט ברגל בשביל (הגובה אליו תוכלו להגיע משתנה מיום ליום, תלוי בפעילות ההר). נסו להחזיק בידיכם את האבנים בצד הדרך ולהרגיש את חומן. זו הדרך היחידה לטעום מעט מפעילותו של הר זה.

 

מומלץ לטלפן למשרד התיירות המקומי כדי לברר איזה צד של ההר הוא כרגע המעניין ביותר.

 

הר הגעש התווסף לרשימת אתרי מורשת עולמיים של אונסק"ו ביוני 2013.

 

איך לטייל באטנה?

למי שמתכוון לעלות ללועות העיקריים ברגל, מומלץ ביותר לקחת מדריך. קשה ומסוכן לטייל לבד!  אל תשכחו שמדובר על גבהים בהם מזג האוויר משתנה במהירות. החוויה של העלייה ללוע נהדרת!

 

קימות שתי נקודות יציאה לטיול בהר:

באטנה אפשר לצאת לטייל מהמדרונות הדרומיים או הצפוניים של הר הגעש. 2 הדרכים מציעות מראות ונופים מנוגדים:

 

נקודת היציאה הראשונה היא בצד הדרומי, Etna Sud (ב-Rifugio Sapienza), הנמצאת בגובה 1910, 1400 מ' מתחת לפסגה. זוהי נקודת הפתיחה של כל הטיולים ללוע הר הגעש. היא נמצאת במרחק שעה נסיעה מקטניה או מטאורמינה.

כאן נמצאת תחנת הרכבל (Funivia dell'Etna), העולה לגובה של 2,500 מטרים, וגם משרד המדריכים שמציע מסלולים מגוונים בהר.

ההגעה אל Rifugio Sapienza היא בשתי דרכים – מ-Nicilosi ומ-Zafferana Etnea. הדרך עוברת דרך נוף מיוחד הנשלט על ידי לבה שחורה עם כתמים לבנים של שלג או צבעוניים של פרחים באביב. אם מגיעים מזפרנה, קצת לפי סאפיינצה יש סימון אל Crateri Silvestri – לועות שנוצרו ב-1892 ואפשר להגיע אליהן על ידי הליכה קצרה שתדמה לכם הליכה על הירח.

2 אפשרויות לטיול עם הדרכה:

המסלול הקצר: רכבל  ואחריו משאית 4X4 העולה לגובה 2,700 מטרים. ואז הליכה קצרה של כחצי שעה ללוע התחתון. המחיר 65 יורו ויש הרבה יציאות ביום אבל מומלץ להגיע מוקדם מכיוון שמתענן פה בהמשך היום. כשעתיים הלוך וחזור.

המסלול הארוך: יציאה ב-10:30 ממשרד המדריכים. ושוב, רכבל ומשאית ואז הליכה – עולים ללוע הגבוה ביותר בגובה שמעל 3,000 מ'. המחיר 58 יורו וזמן החזרה הוא 16:30-17:00. המדריכים מדברים אנגלית, צרפתית וכמובן איטלקית.

 

בנוסף אפשר לצאת למסלול הליכה אל הלועות שנמצאים מזרחית לפסגת הר אטנה ב-Valle del Bove, עמק שנוצר לפני אלפי שנים בעקבות קריסת הצד המזרחי של ההר. העמק מכוסה היום בשכבת לבה בעקבות ההתפרצויות של ההר בשנים האחרונות. האזור מועד להתפרצויות מסוכנות אז אם אתם הולכים לבד בררו לפני כן מה מצב ההתפרצויות באזור.

 

נקודת היציאה השנייה היא בצפון, Etna Nord (ב-Piano Provenzana), כאן אפשר להחנות את המכונית. אל הנקודה מגיעים דרך Linguaglossa. הדרך עוברת יער עשיר בצמחייה של עצי מחט.

כאן שכן אתר סקי שנהרס ב-2002. יש פה נקודת תצפית חדשה (Terrazza panoramica), בגובה 2,750 מטרים, ממנה נשקף נוף מרהיב.

מ-Etna Nord יוצאים להליכה רגלית או נוסעים במיניבוסים 4X4 לנקודת התצפית בגובה 2,400 מ'. אפשר לצאת מפה לטיפוס עד פסגת הלוע בליווי מדריך.

משרד המדריכים הצפוני נמצא ב-Linguaglossa.

 

בכל דרך שתבחרו בסוף תחנו ב-Rifugio Sapienza כדי לצאת לטיולים בשני הצדדים של הר הגעש.

הזמן הטוב יבותר לבקר בהר הגעש הוא  קיץ כשהדרכים נגישות. טפסו מוקדם בבוקר. תוואי הנוף משתנים כל הזמן אז מומלץ לשאול במשרד התיירות לגבי המסלול בו תלכו לפני שתצאו. אל תשכחו את הכובע, כפפות ומעיל חם, אפילו בקיץ. מקלות הליכה מומלצות להליכה ארוכה. וכמובן, נעלי הליכה טובות.

למי שרוצה לצאת לטיולים בחורף (עם נעלי שלג) או לגלוש במישור תוכלו לפנות אל מדריך הסקי Saro Messina (טלפון: 0346-7696027).

ציוד סקי להשכרה אפשר להשיג כאן, דצמבר-מרץ, 9:00-15:45 .

שימו לב! מאוד קר בפסגה, במיוחד כשנושבת הרוח. במשרד המדריכים תוכלו לשכור ציוד הליכה כמו נעלים, גרבים וז'קט. אפשר אפילו לקנות פה אריזה של ארוחת צהריים.

 

הכפר הנהדר זפרנה אטנה (Zafferana Etnea) הוא בסיס טוב לטיולים לכל צד של ההר; בזכות הגובה שלו (600 מטרים) יש לו יתרון של הצעת מראות מרהיבים של החוף מ-Acireale  ועד טאורמינה.

 

חברת Etna Moving מציע טיולים נהדרים בג'יפים או ברגל בהר האטנה והמדריכים, ילידי המקום, בחלקם גיאולוגים אבל כולם אוהבים אל ההר, מוסיפים הקשרים מעניינים, מראים לכם מערת לבה נסתרת או אפילו מציעים לכם משהו שאמא שלהם הכינה.

 

מומלץ!