הר הגעש אסקיה (Askja)

שדה הלבה הגדול ביותר בעולם המכסה 4,500 קמ"ר (כחמישית משטחה של מדינת ישראל). חלק מהפארק הלאומי Vatnajökull.

הר הגעש אסקיה

הדרך עד ללוע עוברת 10 ק"מ בשדה של סלעי לבה קשים ומשונים. מראה שלא מן העולם הזה. אין להתפלא על כך, שב-1965 נבחר האזור כשטח אימונים של האסטרונאוטים האמריקנים של "אפולו" לקראת טיסתם אל הירח.

אסקיה

אסקיה

איך נוצר שדה הלבה הגדול הזה? בשנת 1875 ארעה כאן התפרצות וולקנית בהר הגעש דינגופיוטל (Dyngjufjoll), שחלק מאפרה הגיע עד לשטוקהולם הרחוקה. ההתפרצות יצרה לוע ענק (קלדרה), 7 ק"מ קוטרו. זהו האסקיה. כתוצאה מתהליכים שקרו כאן בשנים שלאחר ההתפרצות, ארעה התמוטטות בהר הגעש ונוצר לוע שהתמלא במים ויצר אגם. זהו אסקיהוואטן (Öskjuvatn, אגם אסקיה). עומקו של האגם הוא כ-220 מ' והוא העמוק ביותר באיסלנד. בתחילת המאה ה-20 ירדו שני חוקרים גרמנים לאגם בסירה ועקבותיהם לא נודעו עד היום.

אסקיה

מאז 1875 אירעו כאן שמונה התפרצויות כשהאחרונה ארעה בשנת 1961.

 

בסמוך לאגם נמצא לוע פעיל קטן בשם ויטי (Víti), שפירושו "גיהינום". מים חמים ניגרים מקירותיו הזקופים ויוצרים בריכה חמה ונעימה לרחצה למהדרין ולאמיצים, שיעזו לרדת לתוכו.

 

ממגרש החנייה (Vikraborgir) זו הליכה של כ-45 דקות על לבה שחורה, כשמסביב יש המון שחור ולבן ועל פסגות ההרים מסביב עדיין יש שלג. עוברים מהלבה לשלג וגם למים וגם לבוץ (ימים חמים גורמים להפשרת השלג ולהתגברות כמויות המים הזורמים). בסוף ההליכה מזומנת עלייה גדולה. בסופה מתגלה המראה המרהיב של הוויטי והאגם שמאחוריו. שימו לב, קר כאן! התלבשו בשכבות כי ההליכה מחממת את הגוף! חשוב גם נעלי הליכה מתאימות כי פני הקרקע מלאים בשלג, בוץ ומים.

 

ממש במעלה השביל נמצא מונומנט מאבן לזכרם של שני החוקרים הגרמנים שנעלמו באגם. האתר כולל ספר מבקרים והוא עומד ממש מצפון-מערב לויטי.

הויטי

יש שביל שיורד אל הוויטי. זו ירידה תלולה וחלקה, במיוחד אחרי ימים של גשמים רבים.

 

איך מגיעים לאסקיה?

 

הדרך לאסקיה עוברת מכביש 1 לכביש 901 ולכביש ההר F905. משם, אחרי נסיעה של 21 קילומטרים עוברים אל כביש F910 לנסיעה של 62 ק"מ עוד סופו (ב-Drekagil, טלפון 0842-4357). במסלול זה יש שתי חציות נהר, בדרך כלל קטנות. כאן נמצא מחנה בו אפשר לקבל מידע מפקחי הפארק על התנאים בויטי ובמסלול המוביל אליו. משם ממשיכים בכביש F894 כ-8 ק"מ עד לחניון (Vikraborgir).

 

אפשרות נוספת היא לעבור מכביש 1 לכביש F88. אבל כאן יש מעברי נהר קשים שיכולים להיות קשוחים ועלולים לסחוף את הג'יפ שלכם. רק גיפים מיוחדים מסוגלים לעבור כאן!

 

הדרך לאסקיה אורכת כשלוש שעות לכל כיוון. מומלץ לקחת מדריך מקומי עם רכב מתאים.

 

הדרך הארוכה לאסקיה ברכב 4X4 גדול בלבד (יש חציית נהרות) והדרך הארוכה ברגל באתר עצמו גורמת לחשוב, האם כל זה שווה את המאמץ. עניין של טעם! יש גם טיסות מעל המקום).


מקומות ומסלולים באיזור