הר הגעש הקלה (Hekla)

הקלה הוא הר הגעש הפעיל ביותר באיסלנד. הוא מתפרץ אחת לכמה שנים. התפרצויות חוזרות ונשנות של הר הגעש מתחת לקרחון גרמו לשיטפונות אדירים בחוף הדרומי של איסלנד ויצרו מדבריות חול שחור רחבות הנושקות לים.

הר הגעש הקלה, איסלנד

 

ההר מתנשא לגובה של 1,491 מטרים וניתן לראות אותו מהרבה מקומות בדרום איסלנד. אם תגיעו למרגלות ההר תראו שהכל מסביב שחור ורק כמה כתמי שלג לבנים מנקדים את ההר. מחזה ממש סוריאליסטי.

 

"בשנת 1104 לספירה, ההקלה התפרץ והרס כל מה שנמצא ברדיוס 50 ק"מ סביבו. ההר התפרץ פעמים רבות נוספות ובשל ענני האפר הוולקני הנישאים מעליו וסביבו הוא נחשב לפתחו של הגיהינום. הקללה באירופה הייתה במשך שנים רבות: "לך להקלה". כל אחד ועזאזל שלו. בשנת 1840 ההר נדם למשך 100 שנים ואז בשנת 1947 הוא התפרץ ושלח ענן עצום של אפר וולקני לאוויר שהגיע עד לצפון רוסיה. ההתפרצויות נמשכו למעלה משנה והרסו חוות ושדות רבים. התפרצות גדולה נוספת ארעה בשנת 1970 ואחר כך בינואר 1991" (מהספר "איריס וחברים ממליצים איסלנד").  ההר התפרץ מאז גם בשנת 2000.

הר הגעש הקלה, איסלנד

 

גאולוגים חזרו והדגישו בשנים האחרונות כי הר הקלה מוכן להתפרץ ויכול להתפרץ בכל עת. עם זאת, ההר מספק בדרך כלל אזהרה של שעה.

 

המסלול לפסגת ההר פופולרי למדי, אם כי על המטיילים להיות מודעים לסכנה שעלולה להתרחש אם ההר יתפרץ. המסלול שעובר בדרך כלל מתחיל מ-Skjólkvíar, אליו מגיעים בנסיעה על כביש 26 צפונה ופניה ימינה אל Landmannaleið ומשם בדרך קצרה למקום החניה. מומלץ ביותר להצטרף לסיור מאורגן. יש גם חברות המפעילות סיורים בסופר ג'יפים.

 

מרכז המידע של הקלה (Hekla Center) נמצא ב-Leirubakki Farm ושם ידריכו אתכם איך להגיע להר הגעש. משם יש נסיעה של 16 ק"מ עד לנקודה למרגלות הר הגעש. מומלץ לנסוע ברכב 4X4 כי יש הרבה שיפועים תלולים וסדקים בדרך.


מקומות ומסלולים באיזור