התעלות ואדריכלות הבתים שלאורכן

ז'ק ברל, הזמר הצרפתי-בלגי הידוע, שר על תעלות אמסטרדם שמלחים ושיכורים חיים על גדותיהן ובסביבות הנמל. אז נכון, גם היום תמצאו כאן לא מעט שיכורים, אבל התעלות מטופחות יותר והתיירים משוגעים עליהן – ובצדק. כמו הסיין הרומנטי של פריז, כך התעלות היפות של אמסטרדם מהוות תפאורה נפלאה לזוגות אוהבים המחפשים רומנטיקה בעיר ההולנדית. בלילה, כשהן מוארות, הן יפות ורומנטיות עוד יותר.

 

לפי משרד התיירות ההולנדי, בין כל אלפי הבניינים שלאורך התעלות אין שניים זהים. הסוחרים העשירים שבנו את בתיהם לאורך התעלות היו קלוויניסטים אדוקים ודגלו בעיקרון "כל כבודה של בת מלך פנימה", ולכן, מחשש קנאה ועין הרע, בנו בניינים בעלי חזיתות "עניות", שערכן האסתטי נשמר גם היום. מערכת התעלות היא מהמאה ה-17. הן נתונות זו בתוך זו כעין טבעות והן יוצרות סביב העיר העתיקה חצי עיגול, שאת גבולו מהווה התעלה סינגלחראכט (Singelgracht). נשמתה של אמסטרדם פרושה לאורך עורקי תחבורה אלו, שפעם העבירו פה תה, תבלינים וטבק שיובאו על ידי חברת "הודו המזרחית".

 

הדרך הטובה להכיר את העיר היא לחקור את ארבע התעלות העיקריות, שנחפרו בשנים 1612-1586:  סינגל (Singel), הרנחראכט (Herengracht), קייזרסחראכט (Keizersgracht) ופרינסנחראחט (Prinsengracht). ב-2010 אונסק"ו הכריז על 4 תעלות אלו וסביבתם כאתר מורשת עולמית בזכות השימור הטוב של האזור.

תעלת הרנחראכט וחזית מלון וולדוף אסטוריה, אמסטרדם
By Alexander de Groot, IAmsterdam

בנוסף להן כדאי לסייר בתעלות נוספות כמו בבראווארסחראכט (Brouwersgracht), שנמצאת באזור שבו התרכזו מבשלות הבירה בעבר. זוהי אחת התעלות היפות בעיר.

 

הרציפים העתיקים שבהם נפרקה הסחורה ואף נשמרה יוצרים יופי מאופק של בתי לבנים הנתמכים על ידי כלונסאות. בגלל שהבתים נבנו על אדמה ביצתית, השיטה הייתה לתקוע כלונסאות עץ לתוך האדמה, עד לעומק של 13 מטר (הארמון המלכותי למשל, בנוי על משטח שנתמך על ידי יותר מ-13 אלף כלונסאות).

 

היום יש באמסטרדם 160 תעלות ויותר מ-1,200 גשרים. הגשרים הקמורים מעל לתעלות מוארים בלילה. הגדולים יותר נפתחים כדי לאפשר מעבר לסירות בעלות תרנים גבוהים. בתחילת המאה ה-20 הוחלט לסתום חלק מהתעלות בעפר, בעיקר בגלל סיבות תברואה. גם אלה שקיימות היום די מטונפות ואי אפשר לרחוץ בהן, אבל שיט בהן הוא חוויה מהנה מאוד.

 

שימו לב לבתים בצדי התעלות, כמה הם דחוקים ונשענים זה על זה. מדי פעם אפשר לראות בית היוצא החוצה מהקו ונוטה קדימה או נשען לאחד הצדדים. גמלוני הבתים, במגוון צורות מרשים, הם הסמל של אמסטרדם: גמלונים בצורות של מרזבים, מדרגות, פעמונים וצווארי בקבוקי יין. הגמלון הוא הנקודה הגבוהה ביותר של החזית: הוא שמש ליופי, להסתרת הגג שצורת המשולש ההפוך שלו נחשבה לא אסתטית וגם לסימן לסוג העסק הממוקם בבניין.

פינת Brouwersgracht ו-Herengracht, אמסטרדם
By Koen Smilde, IAmsterdam

דוגמא יפה לבית שכזה הוא בית ברטולוטי (Huis Bartolotti). כאן תמצאו דוגמא לגמלון מדרגה..

הבית של ברטולוטי, אמסטרדם
By Onzehans, wikimedia, CC BY-SA 4.0

לעתים קרובות ניתן לראות קורת עץ המיועדת להרמת משאות מונחת מעל החלון המרכזי: בעבר היו מחברים אליו גלגלת וחבל וכך הרימו את הסחורה לתוך חלל האחסון שבעליית הגג. הקדישו זמן להביט בתבליטי האבן של הגמלונים (gevelstenen). התבליטים הסימבוליים האלה שימשו להגדרת העסק של בעלי הבית – טוחנים, מוכרי דגים, נפחים, אורגים ועד חלבנים. למרבה הצער, לואי נפוליאון, שהוכתר כמלך הולנד על ידי אחיו בשנת 1806, החליט להחליף את התבליטים הצבועים והמפוסלים הללו במספרי בתים. בימינו משמרת "אגודת הידידים של אבני הגמלונים של אמסטרדם" אבנים אלו. הם יצרו אוסף של יותר מ-660 דוגמאות מכל רחבי העיר. אפשר לראות את האוסף היפהפה הזה בגנים של מוזיאון הרייקסמוזיאום (Rijksmuseum).

 

לאורך חלק מהתעלות תראו בתי סירה שבהם גרים אנשים באופן קבוע. מדובר בעצם בדוברות משופצות, שהפכו בתי קבע, עם מרפסות, עציצים, צמחייה וחתולים, מין שכונה קטנה על שפת המים. חלק מבתי הסירה הם בתים מפוארים ויפים הבנויים במיוחד לצורכי מגורים.

 

בחורף קופאות חלק מהתעלות ואז יוצאים ילדי אמסטרדם להחליק ולהשתולל על הקרח. אתם מוזמנים להצטרף אליהם, רק היזהרו מאוד לא להתקרב למקומות שבהם שכבת הקרח היא דקה.

 

טיול תעלות לילי ורומנטי כדאי לבחור במסלול העובר לאורך תעלת Regukiersgracht. בנקודה שבה היא מצטלבת עם תעלת קייזרסחראכט נגלים לא פחות משבעה גשרים מוארים כאלה.

 

גשרים

 

יותר מ-1200 גשרים, צרים ורחבים, מאבן ומעץ, יש באמסטרדם. רובם מקובעים למקומם וקצתם משנים את תנוחתם מעלה-מטה על פי צורכי הנעים במים וביבשה. אם אתם מתקרבים לגשר ושומעים צפצוף אזהרה וכל האנשים סביבכם נעמדים, עמדו גם אתם, כיוון שהגשר עומד להיפתח כדי לאפשר לספינה לעבור.

 

כשיורד הלילה נדלקת על רבים מהגשרים שבמרכז העיר קשת של נורות הקבועה בהם, ומראה שובל האור הזהוב המשתקף על פני המים ממס את הלב. בטיול תעלות לילי ורומנטי כדאי לבחור במסלול העובר לאורך תעלת רחוליירסחראכט (Regukiersgracht). בנקודה שבה זו מצטלבת עם תעלת קייזרסכראכט (Keizersgracht) נגלים לא פחות משבעה גשרים מוארים כאלה.


מקומות ומסלולים באיזור