וילה פרנזינה (Villa Farnesina)

וילה פרנזינה נבנה ב-1509-11 על ידי בלדסרה פרוצי (Baldassarre Peruzzi) עבור הסוחר מסיינה אגוסטינו קיג'י (Agostino Chigi) , שנחשב כאדם העשיר ביותר ברומא.

וילה פרנזינה ברומא; By Jean-Pierre Dalbéra, CC BY 2.0

קיג'י אהב להציג את עושרו על ידי שכירת אמנים לצייר ציורי קיר מפוארים על הקירות והתקרות בארמון שלו. זה הופך את הוילה למקום נהדר עבור מעריצי הרנסנס שרוצים לקחת את הזמן ולראות את האמנות במקום בלי ההמונים. הודות לדגש של רפאל על נושאים מיתולוגיים, זה גם מקום נהדר לילדים שיודעים על האלים הרומיים – או רוצים!

 

ב-1517 הוזמן רפאל לקשט את אכסדרת הכניסה הגדולה המקשרת בין הסלון והגן ב"סיפורה המיתולוגי של פסיכה וקופידון".

פרסקו "מועצת האלים" של רפאל בתקרת אכסדרת הכניסה בוילה פרנזינה רומא

במשך השנים סבל המבנה מכל צורה של ביזה, האחרון בוצע על ידי מוסוליני. כיום המבנה נמצא בבעלות ממשלת איטליה ופועלת בו האקדמיה למדעים של רומא.

 

עבודות שיקום של הוילה שחזרו 2 קומות של סלונים וחדרי שינה שמקושטים בציורי קיר, חלקם של רפאל כולל "ניצחון גלתיאה" (Trionfo di Galatea) בו היא בורחת מפוליפמוס על גבי צדפה הנישאת בידי דולפינים. הציור הוא ביטוי לרנסאנס בשיאו.

"ניצחון גלתיאה" של רפאל בוילה פרנזינה ברומא

בספטמבר 2015 , יותר חדרים נפתחו לציבור: לאחרונה שופצה Galleria delle Grottesche, עם ציורי קיר גרוטסקיים בהשראת הציורים שנמצאו ב"בית הזהב" של נירון וחדרים עם תצוגה היסטורית שמתעדים את הריהוט והפיסול של הארמון.

 

הרבה אהבות ויצרים יש בווילה פרנזינה. אינסוף אשליות ותעתועי עיניים ממלאים את הקירות.

 

בקומה הראשונה נמצא "חדר הפרספקטיבה" (Perspective Hall) שצויר על ידי בלדסרה פרוצי (כן, אותו מעצב של הוילה). זהו ציור הממשיך את חללו הממשי של החדר על עבר מרפסת מצוירת, שממנה נשקף נוף מצויר של הנהר טיבר והבניינים הבנויים על גדותיו. אכסדרת העמודים של "המרפסת" אף היא מצוירת ומעניקה את האשליה כי החדר נפתח אל עבר נוף במרחב. נוף העיר המציץ מאחור גם הוא מייצר אשליה של עומק.

חדר הפרספקטיבה בוילה פרנזינה ברומא; By Jean-Pierre Dalbéra, CC BY 2.0

הציור פוליפמוס (Polifemo) של הצייר הונציאני סבסטיאנו דל פיומבו (Sebastiano del Piombo) וציור גלתיאה של רפאל נמצאים זה ליד זה באולם הכניסה לווילה. כל יתר מקטעי הקיר באולם הזה נותרו ריקים עד שבמאה ה-17 הושלמו בציורי נוף, ככל הנראה על ידי הצייר Dughet. כל קטעי הקיר התחתונים "כוסו" בבד שופע הנופל בקפליו הכבדים. קשה להאמין שהקפלים האלה מצוירים. זוהי אשליה ממש מושלמת. בחדר אחר של הווילה האשליה הזאת של הבד הנופל ממלאת קירות שלמים.

פוליפמוס (Polifemo) של הצייר הונציאני סבסטיאנו דל פיומבו

אם אתם רוצים לזכות בחווית רנסאנס במיטבה, שהיא אינה מלכודת תיירים ואינה מוצפת במבקרים כמו בוותיקן, לכו לבקר בווילה פרנזינה.

 

סיורים מאורגנים מתקיימים בכל שבת וראשון, בשעה 11:30 באנגלית

שעות פתיחה

שני-שבת, 9:00-14:00 (כניסה אחרונה 13:15) ובראשון השני בחודש, 9:00-17:00


מקומות ומסלולים באיזור