כיכר טרו (Place des Terreaux)

כיכר טרו הייתה בעברה ביצה ענקית וכיום היא הכיכר הראשית של העיר ומקום מפגש פופולרי עבור תושביה. בחודשי האביב והקיץ, הכיכר עמוסה בשולחנות מכוסי שמשיות ובני המקום חוטפים משקאות לאחר העבודה באחד מהברים הרבים.

 

הכיכר גובלת במזרח בבית העירייה (Hôtel de Ville de Lyon) מהמאה ה-17 עם מגדל השעון היפה ובצד הדרומי בארמון סנט פייר שבו שוכן המוזיאון לאמנויות יפות שבחזיתו גינה מדהימה – אי של שקט ורוגע. בצפון הכיכר גובלת בשורת מבנים המסמנת את תחילת המדרונות של גבעות הקרואה-רוס (Croix-Rousse).

בית עיריית ליון בכיכר טרו

במרכז הכיכר עומדת מזרקת ברתולדי (Bartholdi), מזרקה מפוסלת של כרכרה רתומה לארבעה סוסים. הפסל מסמל את צרפת שמוקפת בארבעה נהרות גדולים שלוקחים אותה אל הים. הפסל נוצר על ידי אותו  אמן שהכין גם את פסל החירות בניו יורק. הפסל הוצב בכיכר לראשונה בשנת 1892.

מזרקת ברטולדי בכיכר טרו בליון

 

הכיכר שופצה בשנת 1994 על ידי האדריכלים כריסטיאן דרבט והאמן דניאל בורן שהזיזו את מזרקת ברתולדי והוסיפו לכיכר 69 מזרקות, שכל אחת מהן מורכבת מאגן גרניט שחור.מזרקת ברתולדי הועברה ממקומה אל מול המוזיאון לאמנויות יפות וב-1995 הוכרזה כ"מונומנט היסטורי".

 

בעונת החורף, הכיכר הופכת לפלא בפסטיבל האורות (Fête des Lumières), עם מופעי אור המוקרנים על הבניינים המעוטרים המקיפים אותה.

 

בשנת 2018, שופצה הכיכר בעלות של יותר מ-6 מיליון יורו. הפרוייקט הסתיים בדצמבר 2019, לרגל פסטיבל האורות.


מקומות ומסלולים באיזור