כנסיית סן פרנצ'סקו א ריפה (Chiesa di San Francesco a Ripa)

כנסיית סן פרנצ'סקו א ריפה נבנתה בשנת 1231 באתר של הקפלה וההוספיס של סן ביאג'יו, שבו שהה פרנציסקוס הקדוש מאסיזי בשנת 1219. ניתן לראות את התא בו ישן ואת הסלע ששימש ככר (מאחורי סבכה).

המזבח בכנסיית כנסיית סן פרנצ'סקו א ריפה, רומא

 

המראה הנוכחי של הכנסייה הוא תוצאה של עבודה שנעשתה במאות ה-17 וה-18.

 

הכנסייה ממוקמת בשכונת טרסטוורה ברומא וזוהי הכנסייה הראשונה ברומא המוקדשת לפרנציסקוס הקדוש מאסיזי.

 

בכנסייה נמצאת קפלה צדדית קטנה שבנה ברניני – ורק בזכותה כדאי להגיע למקום! זוהי קפלת אלטיירי (Cappella Altieri), הקפלה הרביעית בטרנספט השמאלי. ברניני פיסל 5 מלאכים למעלה, 5 מלאכים למטה ומתחת פסל נהדר מעל קברה של לודוביקה אלברטוני המבורכת במצב של אקסטזה טהורה (שימו לב לפנים הנאנקות ולפה הפעור שלה ולכך שהיא מחזיקה את החזה). לודוביקה שוכבת על מזרן כשהוא והכרית עשויים מגוש אחד של שיש קררה. המזרן נמצא על שיש אדמדם שנראה כמו בד. זהו אחד מהפסלים האחרונים של ברניני שהושלם ב-1674.

כנסיית סן פרנצ'סקו א ריפה, רומא; By Gep

מי הייתה לודביקה? תושבת טרסטוורה שנאבקה עם קרובי משפחתו של בעלה שנפטר לאחר 16 שנות נישואים. הם ניסו לשלול את הירושה משלוש בנותיה. לאחר שהצליחה להבטיח את ירושתם, היא אימצה את שלטון המסדר השלישי של פרנציסקוס הקדוש ובילתה את שארית חייה בטיפול בעניים.

 

בקפלה הראשונה משמאל תראו את "הולדת הבתולה" – יצירת מופת של סיימון וו ( Simon Vouet) שצויר בתקופתו בהשפעת קאראווג'ו.

 

מאחורי המעקות, ניתן לראות את קפלת הקבורה של ג'ורג'ו דה קיריקו משני צידי המזבח.

 

בכנסייה נמצא גם קברו של צ'ארלס הקדוש מסזה (Saint Charles of Sezze), נזיר פרנציסקני צנוע שנודע ברוח המדהימה שלו של ציות, אדיקות, אהבה וצדקה כלפי כולם. הוא הוכרז כקדוש על ידי האפיפיור יוחנן ה-23 בשנת 1959.

שעות פתיחה

כל יום, 7:30-12:30, 16:30-19:30

מיסות בימי חול הן 7:30 בבוקר, 9:00 בבוקר ו-18:30 בערב. מיסות יום ראשון הן בשעה 7:30, 9:00, 11:00 ו-18:30.


מקומות ומסלולים באיזור