כנסיית סנט'איבו אלה ספיאנצה (Chiesa di Sant'Ivo alla Sapienza)

הכנסייה תוכננה על ידי אמן הבארוק בורומיני עבור אוניברסיטת רומא, ששכנה בעבר בבניינים שמסביב. הוא נבנה בקצה החצר הארוכה של ג'אקומו דלה פורטה.

כנסיית סנט'איבו אלה ספיאנצה, רומא; By Gaux, CC BY-SA 4.0

20 שנות שליטתו הבלתי מעורערת של ברניני בעיצוב פני העיר כמעט השכיחו את בורומיני המהפכן והפרוע יותר, אבל היום כבר מכירים בגאונותו, ואפשר להתרשם מעבודתו בכנסיות כמו זו.

 

רוב האמנים והאדריכלים שעבדו בסגנון הבארוק המעוטר והרגשי האופייני, נשענו בכבדות על צבע וחומרים כדי ליצור רשמים חזותיים חזקים. לא בורומיני, בכנסייה המפוארת הזו. באמצעות צורות טיח מעוצבות בפשטות ואור יום, הוא יצר חלל פנימי שהוא בו זמנית אינטימי ואינסופי, פשוט ומורכב.

 

הכיפה והצריח השבלולי יוצאי דופן ומשקפים את המוטיבים האדריכליים המבדלים את בורומיני מבני זמנו. החלל המרכזי הפנימי של הכנסייה מציג תוכנית ממורכזת ייחודית, המוקפת על ידי כרכובים קעורים וקמורים, המובילה לכיפה מעוטרת בקווים ליניאריים. הגאומטריה של המבנה היא של כוכב משוכלל בן שישה קודקודים; כשממרכז הרצפה נראים כשני משולשים שווי צלעות היוצרים משושה. העמודים הפנימיים ביותר מוצבים כנקודות על פני מעגל.

פנים הכיפה בכנסיית סנט'איבו אלה ספיאנצה, רומא; By Greg Willis, CC BY-SA 2.0

החזית בארוקית עם כיפה מורכבת יפהפייה, הנשפכת למטה. על קומת התאורה של הכנסייה מתנוסס חרוט לולייני ובראשו צלב – נקודת ציון בולטת מעל קו הרקיע של רומא.

הצריח של כנסיית סנט'איבו אלה ספיאנצה, רומא; By Jastrow

אין עוד כנסייה בארוקית שמשתווה ליצירה הזו של בורומיני.

 

שימו לב, הכנסייה פתוחה רק בימי ראשון בבוקר, לשעתיים. החצר הפנימית של ארמון ספיינצה (Palazzo della Sapienza), הסגורה מאחור על ידי החזית הקעורה של הכנסייה, פתוחה מדי יום.

 

רובע: Sant'Eustachio

כניסה חופשית

שעות פתיחה

יום ראשון (מלבד ביולי ואוגוסט), 9:00-11:00


מקומות ומסלולים באיזור