כנסיית סנטה פראסדה (Basilica di Santa Prassede)

בזיליקת סנטה פראסדה נבנתה על ידי האפיפיור פסקל הראשון במאה התשיעית ושוחזרה מספר פעמים, במשך מאות שנים, תוך שינוי  התוכנית המקורית שלה.

חזית כנסיית סנטה פראסדה, רומא; By Lalupa, Wikimedia

הכנסייה מוקדשת לקדושה פראסדה, שבביתה אולי שהה פטרוס הקדוש כשהיה ברומא.

 

החלק הפנימי חולק במקור לשלוש ספינות על ידי שישה עשר עמודי גרניט שתומכים ישירות באנטבלטורה (החלק העליון מעל העמודים). ארבעה מהם שולבו מאוחר יותר בעמודי חיזוק, שעליהם משובצות שלוש קשתות רוחביות גדולות, מעוטרות בציורי קיר פרי יצירתם של כמה אמנים שצוירו בין השנים 1594 ל-1596 בהוראתו של הקרדינל אלסנדרו דה מדיצ'י.

כנסיית סנטה פראסדה, רומא; By Livioandronico2013, CC BY-SA 4.0

המחזור, הממחיש את הפסיון של ישו, מתחיל בקצה הספינה בצד שמאל ומתקדם נגד כיוון השעון. שני המלאכים, העומדים על מעמדים פיקטיביים (מעוטרים בסמל מדיצ'י) משני צדי כל ציור קיר, נושאים סמלים או כלים הקשורים לאירוע המוצג. יש תיאור יפה למדי של הבשורה מאת סטפנו פיירי על החזית הנגדית (הקיר הפנימי של הכניסה). מכיוון שכל הציורים התממשו בתקופת האפיפיור קלמנס השמיני (בשנים 1592-1605), זהו הסמל של אלדוברנדיני (המשפחה שאליה השתייך האפיפיור) שאנו רואים מצויר על החזית הפיקטיבית מעל הדלת המרכזית.

 

באמצע הרצפה לוח אבן עגול מכסה באר, שבה, על פי האגדה, אספה הקדושה פראסדה את השרידים ואת דמם של 2000 קדושים.

 

אבל היהלום שבכתר בבזיליקה היא קפלת צנו הקדוש (Cappella di San Zenone) הנמצאת באמצע הספינה הימנית. זוהי האנדרטה הביזנטית החשובה ביותר שנשתמרה ברומא שנבנתה בהשראת מאוזוליאום קלאסי. הקפלה הוזמנה על ידי פסקל הראשון כדי לבנות קבר מונומנטלי לאמו תיאודורה. בפנים יש פסיפסים מרהיבים עם דמויות של קדושים על הקירות, ומעל הכל, דמות ישו בתוך מדליון. זהו הפסיפס הביזנטי החשוב ביותר ברומא.

פסיפסים בקפלת קפלת צנו הקדוש בכנסיית סנטה פראסדה, רומא; By Till Niermann, CC BY-SA 3.0

על עמוד, מול הכניסה לקפלה, נמצאת אנדרטה של ג'ובאני בטיסטה סנטוני. רוב המומחים מסכימים כעת שפסל הדיוקן של המנוח הוא של לורנצו ברניני (1598-1680). זוהי כנראה יצירתו הפיסולית הראשונה של ברניני.


מקומות ומסלולים באיזור