ליירניוקור (Leirhnjúkur)

שילוב סוריאליסטי של שדות לבה מבעבעים עדיין, סולפטארות מבעבעות (לועדים געשיים הפולטים גז גופרתי) ופתחי קיטור. האתר יושב על גבי תא מאגמה עצום, עם חלקים מסוימים שקרובים עד 3 ק"מ אל פני השטח.

ליירניוקור האזור הוולקני הפעיל, איסלנד

ממגרש החנייה יוצא שביל לאזור עצמו. הליכה של 20 דקות. כאן אפשר לראות את משטחי הלבה ולאמוד לאיזו התפרצות הם שייכים: זאת שלפני 2,000 שנה, זאת שלפני 200 שנה או זאת שנוצרה בעקבות ההתפרצות הגדולה של 1975-1984. ההבדל הוא בכמות הצמחייה עליהם – הוותיקים כבר העלו צמחייה נמוכה, אלה שלפני 200 שנה כבר מעלים מוס (טחב) וה"חדשים" עדיין שחורים ועירומים לגמרי.

ליירניוקור האזור הוולקני הפעיל, איסלנד

בהתחלה הקרקע מבעבעת, המים רותחים וקיטור גופריתי פורץ דרך השברים, הסדקים והסלעים החמים. הגופרית אוכלת את הסלע שהופך לצהוב. ואז מבינים פתאום את גודל שדה הלבה, שזרמה פה בהתפרצות האחרונה. כל השדה עדיין מעלה אדים ויש המון חורים שמהם יוצא עשן. בעצם, עשן יש בכל מקום. כל האדמה רותחת והמרחק שאליו מגיעה הלבה הוא של קילומטרים רבים.

עשן היוצא מתוך הסלע בליירניוקור, איסלנד

מסלול מעגלי מוביל מאזור החנייה ללוע Hófur, שנמצא צפונית לליירנייקור. Hófur הוא לוע מעוצב ויפהפה שראשיתו בשריפות מיוואטן, 1725-1729. אורכו 3.7 קילומטרים והוא אורך כשעה.

ליירניוקור האזור הוולקני הפעיל, איסלנד

השטח מחוץ לשביל המסומן מסוכן, במיוחד באזורי הטמפרטורות הגבוהות, אז אל תתפתו לסטות מהשביל.

 

נעלי הליכה טובות הן חיוניות.

 

איך להגיע? מכביש מספר 1 פנו אל דרך 863 לכיוון Leirhnjukur עד שתגיעו את אזור החניה.


מקומות ומסלולים באיזור