כף אינגולפסהופדי (Ingólfshöfði)

כף  אינגולפסהופדי (Ingólfshöfði) נמצא מזרחית לפארק הלאומי סקפטאפל (Skaftafell). זוהי לשון יבשה מבודדת, הנמצאת בין מישורים עצומים של חולות שחורים בצד החוף הדרומי ובין האוקיאנוס האטלנטי הצפוני. הוא מתנשא לגובה 76 מטרים

פאפינים בכף אינגולפסהופדי, איסלנד

שם הצוק נלקח משמו של המתיישב הראשון של איסלנד, אינגולפור ארנסון, שבילה כאן עם משפחתו את ימיו החורף הראשון שלהם באיסלנד (875 לספירה).

הפאפינים בכף אינגולפסהופדי, איסלנד

 

הצוק הוא שמורת טבע יפהפייה עם מגוון גדול של מיני ציפורים, במיוחד של פאפינים וחמסנים שמתמקמים שם בעונת הקינון.

פאפינים בכף אינגולפסהופדי, איסלנד

 

את הסיורים המודרכים לכף מפעילה משפחה מקומית שהיא בעלת המקום. זו הזדמנות נהדרת לראות גם את מרחבי החול השחורים היפהפיים, את החוף ואת הציפורים הרבות הנמצאות כאן. הביקור נמשך כשעתיים וחצי.

 

הסיור מתחיל מהחניה שנמצאת 1.5 ק"מ מדרום לדרך הראשית (כביש מס' 1). יש שילוט והדרך שצריכים לקחת נמצאת כ-400 מטר מערבית לתחנת הדלק. הפנייה מהכביש היא ל"Ingólfshöfði" (השלט מורה "Ingólfshöfði 2 km" ויש גם שלט בתחילת הדרך עם תמונה של פאפין).

מישור החצץ הגדול בדרך אל הצוק הירוק, כף אינגולפסהופדי, איסלנד

את ה"מסע" לכף תעשו (בעמידה או בישיבה), בעגלה המחוברת לטרקטור (25-30 דקות). העגלה עוברת דרך אדמה בוצית, מישור של חצץ שחור שנערם על ידי השיטפונות שנגרמו מההתפרצויות מתחת לקרחונים. בדרך תיכנסו עם הטרקטור למים.

העגלה המחוברת לטרקטור בנסיעה אל כף אינגולפסהופדי, איסלנד

המסע מטלטל אך מהנה למדי ובסופו תגיעו לצוק ירוק המשקיף על ים בהיר. עלו למעלה ברגל (עלייה רצינית בחול הרך) לתוך דשא צפוף וטחב מכוסה בנוריות ופרחים אחרים. החותם האנושי היחיד הוא מונומנט של אבן לאינגולפור (Ingólfur), מגדלור צהוב קטן, ומחסה קטן. הכול במימון שגריר הקיסרות הגרמנית, שהשקיעה פה כספים ב-1912, אחרי מותו של צוות של ספינה גרמנית שטבעה פה.

העלייה לצוק בחול הרך, כף אינגולפסהופדי, איסלנד

אתם במרכז של שום מקום. אין כאן שום דבר מלבד פרחים וציפורים באלפיהן.

 

סוגי הציפורים שתראו פה רבים: ציפורי ה-Skuas, שינסו להפחידכם ולהבריח אתכם, אווזים ו-kittiwakes, ששוכבים באזוב שבצוקים המכוסים בעשב פורח. לידם נמצאות משפחות של snow buntings ו-guillemots. למטה תראו יסעורים (petrels), מסתובבים ליד ברווזי ים (gannets) שדגים בינות לגלים. כולם באים לקנן פה שנה אחר שנה. אבל המרגשים ביותר הם הפאפינים (תוכוני ים), המאופיינים במקור אדום וכפות רגליים אדומות. הפאפין הוא סמלה של איסלנד, ועם זאת הוא ניצוד באלפים בחודשים יולי ואוגוסט למטרות אכילה, שכן בשרו נחשב למעדן. שבו והסתכלו עליהם, איך הם מתעופפים למים וחוזרים חזרה לסלע. המראה מרהיב ומרגש. תהיו עדים למחזות יפהפיים של הטבע, שכאן יש לו נוכחות חיה ולא רק דוממת.


מקומות ומסלולים באיזור