מודיקה (Modica)

רק 25 דקות מדרום לרגוזה, מודיקה היא דוגמה נוספת זוהרת לאדריכלות הבארוק הסיציליאנית, אך שכבות הציוויליזציה היוונית, הרומית, הערבית והנורמנית ניכרות כאן יותר.

 

העיר בנויה במקום המפגש בין שני נהרות, על רמה קטנה הצופה אליהם. היא נמצאת ברשימת הערי מורשת עולמית של אונסק"ו מאז 2002.

 

מודיקה סבלה מ-2 קטסטרופות עיקריות בהיסטוריה שלה – האחת ב-1693 ברעידת אדמה והשנייה בשיטפון של 1902. בכל פעם העיר נבנתה מחדש והיום היא מפורסמת במבני הבארוק שלה.

 

מודיקה היא גם בירת ייצור השוקולד ברמה הגבוהה ביותר, עוד מהמאה ה-16. השיטות – כמו גם אלה ששימשו להכנת עוגות ערביות וספרדיות מסורתיות – נשארות זהות עד היום במגדנייה המפורסמת בונג'וטו (Antica Dolceria Bonajuto). זוהי ה"שוקולטריה" העתיקה ביותר במודיקה.

 

העיר מחולקת למודיקה העתיקה (Modica Alta), היושבת על הגבעה ונשלטת על ידי מצודה ועיר תחתית (Modica bassa), המשתרעת לאורך 2 רחובות עיקריים: קורסו אומברטו וויה מרקזה טדסקי (Via Marchesa Tedeschi).

 

החלק התחתון עבר תהליך של שיפוץ והוא החלק ההומה והתוסס של העיר. החלק העליון מסקרן, עם הרבה ארמונות בארוק, כנסיות ומנזרים והוא גם פחות מתויר.

 

העיר התחתית מחוברת לעיר העילית בגרמי מדרגות רבים.

 

לא להחמיץ את גרם המדרגות העצום (250 מדרגות) המחבר בין הקתדרלה לעיר התחתית. ולבקר בקתדרלה של גיאורגיוס הקדוש (Duomo di San Giorgio) עם חזית של שלוש קומות של עמודים ובכנסיית סן פטרוס.

 

שימו לב – רוב הכנסיות סגורות בצהריים!

 

מומלץ ללכת ברחוב Corso Umberto I, הרחוב הראשי של מודיקה התחתית שבו ארמונות מהמאה ה-18 ומוסדות דת.