מוזיאון בית בנסה (Benesse House Museum)

למוזיאון בית בנסה (Benesse) יש ייחוד שהיה ייחודי בזמן הקמתו (שנת 1992) – זה גם מוזיאון וגם מלון.

 

המוזיאון היה המבנה הראשון שנבנה בנאושימה כחלק מיוזמת אי האמנות. הוא מבוסס על הרעיון של דו-קיום של טבע, אמנות וארכיטקטורה. הוא בנוי על צלע ההר המשקיף על הים הפנימי של סטו וכולל חזיתות גדולות של זכוכית הפותחים את הפנים לסביבה הטבעית הנהדרת.

 

הרעיון מאחורי עיצוב הבניין היה שהוא יהיה "מקום אידיאלי ליצירות אמנות המעבירות מסר ושיוצגו בסביבה טבעית". ואכן, כמו רבות מיצירותיו של האדריכל טדאו אנדו, בעוד שהמבנה של המוזיאון מורכב מצורות גיאומטריות בסיסיות מאוד – מלבנים, עיגולים ומשולשים – יש לו מימד אורגני והוא אינו מרגיש מופרד מהסביבה הטבעית שלו. הצורה הסופית של המבנה קשורה באופן מהותי לטופוגרפיה של המקום והמבנים עוקבים אחר קווי המתאר הטבעיים של הנוף. הפתחים הגדולים באזורים שונים של המוזיאון מאפשרים ניצול מיטבי של אור היום וכן מאפשרים לראות את הנוף של נאושימה בכמה חלקים של המוזיאון, ומזכירים למבקרים שהטבע והאמנות אינם ניתנים להפרדה – רעיון שחוזר על עצמו בכל איי האמנות.

 

בנוסף לציורים, הפסלים, עבודות הצילום והמיצבים באוסף שלו, מכיל המוזיאון גם מיצבים קבועים שיצרו אמנים במיוחד עבור המבנה, כשהם בוחרים את המיקום בעצמם ומעצבים את העבודות לאותם חללים.

 

יצירות האמנות של המוזיאון נמצאות לא רק בגלריות שלו, אלא בכל חלקי המבנה, כמו גם במקומות פזורים לאורך חוף הים הגובל במתחם וביער הסמוך.

 

התצוגות במוזיאון מתפרשות בקומה הראשונה והשנייה ובמרתף.

 

עבודות בקומה השנייה של המוזיאון: – העבודה "Seeds" של יושיהירו סודה (Yoshihiro Suda), המרכיבים את המיצב 'עשבים' הייחודיים לאתר משנת 2002. סדרה של גילופי עץ.

 

העבודה של ברוס נאומן "100 חיים ומוות" ("Live and Die") נמצאת באטריום של המוזיאון ומציגה מילים שמתארות פעילויות,רגשות ומצב של דברים יחד עם המילים "live", ו-die". וכל זה בנורות נאון מנצנצות כשכל 6 דקות, כל האורות מנצנצים באותו זמן. העבודה גם מדברת החוצה אלינו, ושואלת אותנו מה זה לחיות ולמות.

 

בקומה הראשונה מוצגות בין השאר עבודות של ריצ'ארד לונג (Richard Long) ושל הפסל הצרפתי סזר (César).

Inland Sea Driftwood Circle , 1997, ריצ'רד לונג

César’s Hommage à Monaco MC12

בקומת המרתף נמצא אולם גדול בו מספרי יצירות מעניינות ביותר.

אולם במוזיאון בנסי

בטי, גרהרד ריכטר

במרפסת של המלון, ביציאה מהאולם, נמצאות התמונות של הירושי סוגימוטו בעבודתו Time Exposed. זוהי סדרה של תמונות בשחור-לבן שסוגימוטו צילם בין 1980 ל-1997. זו תמיד אותה תמונה, אבל זו אף פעם לא אותה תמונה. הן תמונות של האופק מעל הים בחלקים שונים של העולם, בזמנים שונים, במזג אוויר שונה, כשהאופק בדיוק במרכז התמונה. כמו כן, כשהתמונות בחוץ, בשמש, התמונות הישנות יותר מתדרדרות לאט. זה חלק מהפרויקט וזה מסביר גם את הכותרת.

 

ועוד מחוץ לאולם גדול בו מוצגות עבודות מספר רואים 2 אבנים גדולות מלוטשות (The Secret of the Sky ), עבודה של קאן יסודה (Kan Yasuda) משנת 1996, שנראות כמו כריות ולמעשה תוכלו להשתמש בהם ככריות כדי לצפות בשמים.

 

ולמה יש פה גם בית מלון? הסיבה היא למעשה פרוזאית למדי ומגיעה מהביורוקרטיה האדמיניסטרטיבית היפנית הידועה לשמצה. החוקים והתקנות היפניים לא אפשרו לבנות מוזיאון במיקום זה. עם זאת, ניתן היה למסור היתרי בנייה למלון – כל עוד יש לו גג משופע. וכך בסופו של דבר הפרויקט הזה למוזיאון הפך למוזיאון ולמלון בו זמנית. יש גם גג משופע איפשהו על גבי הבניין.

 

לכן, כאשר אתם מגיעים לנאושימה, לא רק שתוכלו לבקר במוזיאון בית בנסה, אלא גם לישון באחד מחדריו. בהתחלה היו רק 10 חדרים, אבל נוספו מלונות נוספים במהלך השנים. ה-Oval בשנת 1995, מלון Benesee House Park ומלון Benesse House Beach בשנת 2006.

 

לאורחים בבית בנסה יש כמה הרשאות מיוחדות. ראשית, בחלק מהחדרים ניתן למצוא יצירות אמנות של אמנים מפורסמים. כמו כן, לאורחים יש גישה למוזיאון לאחר שעת הסגירה (ולא רק להם – גם למלונות האחרים של בנסה). בעצם יש לכם את המוזיאון לעצמכם (ועוד כמה אורחים) ואתם יכולים לחוות אותו בצורה שונה מאוד, כולל באור ייחודי.

 

עבודות מחוץ למוזיאון

 

Cultural Melting Bath: Project for Naoshima

"אמבט ההיתוך התרבותי" נבנה על חוף נאושימה עם זרימת האנרגיה החזקה ביותר, המבוססת על הפילוסופיה של הפנג שואי.

האמן Cai Guo-Qiang יצר את האמבט הזה בנקודה שיש בה הזרימה הטובה ביותר של אנרגיה (צ'י chi) בנאושימה במושגים של פאנג-שאוי. הצ'י שזורים מפסגת הגבעה הולך לאמבטית-ג'קוזי שנוצר באמריקה ומסיימת באוקיינוס. האמבטיה ממוקמת ליד מוזיאון בנסה באופן מעשי אפשרית לטבילה עבור אורחי המלון.

Cultural Melting Bath של האמן Cai Guo-Qiang

Seaside Gallery

גלריה בעיצוב טדאו אנדו, ממוקמת ברחבה מדורגת בצד הדרומי של מוזיאון בית בנסה, משקיפה על האוקיינוס. החלל ארוך וצר בכיוון צפון-דרום לאורך הטופוגרפיה, ואור נשפך פנימה דרך פתח גדול הפונה מזרחה. בתוך הגלריה עבודה עם 2 כדורים גדולים של וולטר דה מריה.

Seaside Gallery
By 663highland, CC BY 2.5

מסעדה, בית קפה וחנות

בקומה השנייה של המוזיאון נמצא בית קפה. כאן תוכלו ליהנות מארוחה קלה או משקה נינוח תוך התבוננות בנוף של הים.

לידה יש חנות עם מבחר ספרים על המוזיאון והאמנים המציגים בו כמו גם מבחר של מוצרי אמנות.

בנוסף קיימת פה מסעדה יפנית (Restaurant Issen) הממוקמת בקומת המרתף של המוזיאון. החלונות הגדולים מאפשרים לכם להעריך את הנוף של הים הפנימי והאמנות המודרנית מכל מושב בזמן שאתם נהנים מארוחה בחלל יוצא דופן זה.

מרק של כדור סרטן מאוד וטחון

בנוסף לתפריט ארוחת ערב המתמקד במטבח הקאיסקי המוכן עם פירות ים טריים של סטוצ'י, זמינות גם ארוחות בוקר וצהריים הכוללות מגוון רחב של מרכיבים עונתיים.

סשימי, המסעדה היפנית במוזיאון בנסי

ארוחת הערב בהזמנה בלבד

Fried Lily Bulb Bun Glazed with Yoshino-Kudzu Mushroom Sauce

רגיל, 1,300 ין

חופשי לצעירים עד גיל 15 ולשוהים במלונות בנסה

שעות פתיחה

פתוח: 8:00-21:00 (כניסה אחרונה ב-20:00)


מקומות ומסלולים באיזור