מוזיאון טשימה לאמנות (Teshima Art Museum)

מוזיאון טשימה לאמנות מאחד את החזונות היצירתיים של האמנית ריי נאיטו (Rei Naito) והאדריכל ריו נישזאווה (Ryue Nishizawa), ממשרד SANNA. הם ביקשו ליצור מוזיאון שיפעל בהרמוניה עם הטבע.

 

זהו מבנה מהמם! יצירת אמנות בפני עצמה ואם יהיה לכם זמן לראות רק יצירה אחת בטשימה – וודאו שזה יהיה המוזיאון לאמנות.

הכיפה הגדולה של מוזיאון טשימה ושביל הולכי הרגל שעובר לידו

המוזיאון ניצב על גבעה ומשקיף על הים הפנימי של סטו. הוא מורכב משתי כיפות לבנות, הבולטות בנוף ההררי של האי, ומדמות שתי טיפות מים המחליקות על דופן גבעה, ברגע הנחיתה שלהם על הקרקע.

 

ב- 2 המבנים האליפטיים (הכיפות) פתחים ענקיים בתיקרה משופעת במפתח עצום ללא כל קונסטרוקציה פנימית – אין עמודים שתומכים במעטפת הבטון הנמוכה. מידות הכיפה הגדולה, שהיא למעשה ליבו של המוזיאון, הן 40 מטר על 60 מטרים, עם גובה מקסימלי של 4.5 מטרים. תוכנת מחשב מיוחדת אפשרה את בנייתו של הבניין כך שלא יהיו בו קווים ישרים כלל, אלא מעוגלים בלבד.

 

אין ספק שבניית הכיפות היה אתגר מבחינה הנדסית – הן נוצקו על מסגרות ברזל שהקיפו שתי ערימות עפר, ואחרי שהבטון התייבש נחפרה האדמה מתחת ליציקה.

 

ממרכז המבקרים יוצאים להליכה קצרה בשביל בטון מתפתל, בין הים לסביבה הירוקה. כל הצמחים בצידי השביל הם צמחים הגדלים באי טשימה, כך שהמוזיאון הופך לחלק מהסביבה של אזור קראטו (Karato). בהליכה לאורך הטיילת המובילה למוזיאון, אפשר ליהנות מהנוף היפה וללמוד על ההיסטוריה של האזור.

 

לפני שנכנסים למוזיאון חולצים נעליים ומקבלים נעלי בית.

 

כשנכנסים לתוך חלל הכיפה הגדולה, החוויה האדריכלית של המרחב יוצאת דופן ואף מרגשת – שני פתחים אובליים במעטפת מאפשרים לרוח, לצלילים ולאור של העולם בחוץ להיכנס לתוך החלל האורגני הזה שבו הטבע והארכיטקטורה מתחברים זה לזה.

 

כאן נמצא "מטריקס"  – המיצב של האמנית ראי ניאטו (Rei Naito), בו טיפות מים נובעות ללא הרף מהאדמה, דרך חורים קטנים ברצפת הבטון. הן גם "נעלמות" לתוך החורים או מצטרפות לטיפות אחרות כדי ליצור שלוליות קטנות. חלקן נשארות כטיפות על פני הרצפה.

בתוך הכיפה הגדולה במוזיאון טשימה לאמנות, By Epiq, CC BY-SA 3.0

נאיטו ביקשה להשתמש במוטיב המים מכיוון שהם ממלאים תפקיד חשוב בהיסטוריה של הכפרים באי.

 

התפאורה הזו מאפשרת קשת אינסופית של חוויות בשעות שונות של היום ובעונות שונות. מראה המים משתנה בכל שעה משעות היום ובכך מסמל את ההשתנות האינסופית היכולה לאפיין גם דבר הנתפס כבעל צורה ותבנית קבועה כגון מים.

 

החלל המדהים מזמין את המבקרים היחפים (נדרש לחלוץ נעלים לפני שנכנסים) לעמוד, ללכת בין הטיפות, לשבת או לשכב על רצפתו ולהתמסר לשקט.

 

מוזיאון טשימה לאמנות, By Epiq, CC BY-SA 3.0

המוזיאון ממוקם ליד שדות אורז ששוקמו בשיתוף עם תושבי המקום. שדות אלה היו נטושים במשך שנים רבות אך ב-2009 הוחלט לשקם אותם וכיום מגדלים בהם שוב אורז כפי שהיה לפני מאות שנים.

שדות האורז שנשקפים מהמוזיאון לאמנות של טשימה

חל איסור על צילום תמונות בתוך המבנה

 

מחוץ לכיפה הגדולה ישנה כיפה נוספת שמשמשת כחנות ספרים וכבית קפה קטן שבו מוגשים למבקרים מאכלים מתוצרת מקומית בלבד

בית קפה וספריה בתוך הכיפה הקטנה במוזיואן טשימה

מכירת כרטיסים למוזיאון באונליין

מכירת כרטיסים למוזיאון באונליין

1,570 ין

צעירים עד גיל 15, כניסה חינם

שעות פתיחה

מרץ – אוקטובר, 10:00-17:00

נובמבר-פברואר, 10:00-16:00

סגור בימי שלישי (מרץ-נובמבר)

סגור בימי שלישי עד חמישי (דצמבר-פברואר)

תמיד כדאי להתעדכן כאן בשעות הפתיחה


מקומות ומסלולים באיזור