מוזיאוני גאדאניה (Gadagne)

נראה שקשה להימנע ממוזיאוני גאדאניה הנפלאים. לחובבי ארכיטקטורה מדובר במבנה רנסאנסי שכדאי לראות. זהו אחד מבנייני המורשת היוקרתיים ביותר של ליון והוא עד להיסטוריה של העיר כבר למעלה מ-500 שנה. זהו גם הבניין הגדול ביותר הפתוח לציבור ברובע העתיק של העיר.

מוזיאוני גאדאניה בעיר העתיקה של ליון

אנדרטה היסטורית זו אופיינית לארכיטקטורת הרנסנס בליון, וכוללת חצר מפוארת, מדרגות לולייניות, קמינים מונומנטליים, תקרה מצוירת וריהוט מהמאות ה-15 וה-16. בקומה העליונה ממוקמים הגנים המדורגים שלו, שהם גן עדן אמיתי של שלווה. בקיצור, מומלץ מאוד לביקור!

 

המבנה מארח כיום שני מוזיאונים – מוזיאון ההיסטוריה של ליון ((MHl), ומוזיאון המריונטות העולמי של ליון (Musée des marionnettes du mondeMAM).

 

המבנה, הידוע בשם Hôtel de Gadagne, היה בעברו אחוזה פרטית שנבנתה בתחילת המאה ה-16. משנת 1538, הבניין הושכר ולאחר מכן נקנה על ידי משפחתו של הבנקאי הסוחר המפורסם מפירנצה, תומס השני מגאדני (Guadagni). במאה ה-20, הבניין נרכש בשלבים על ידי העיר ליון. הוא קיבל מעמד של בניין רשום ב-1920. בין השנים 1998-2008 ביצעה מועצת העיר עבודות הרחבה ושיפוץ גדולות, יחד עם חפירות ארכיאולוגיות. המוזיאון נפתח מחדש ב-2009.

החצר במוזיאוני גאדאניה, By Mathilde HOSPITAL (Gadagne) , CC BY-SA 4.0

 

מוזיאון המריונטות

 

המוזיאון חושף עולם של ביצועים, אשליה ורגשות. דרך מסלול מבקרים אינטראקטיבי ומשתף, הכינו את עצמכם לעזוב את תפקיד הצופה ולהיכנס לנעליו של בובנאי. גיניול (Guignol) – הבובה המפורסמת ביותר של ליון – היא הכוכב והנושא המרכזי של המסלול.

 

בובות יכולות להיות מפחידות, משעשעות, מפתיעות ומלמדות; הם מילאו תפקידיםשונים בתרבויות והקשרים שונים. על כל אלה תלמדו במהלך הביקור במוזיאון ואף תוכלו ללמוד את עבודת הבובונאים יוצאת הדופן.

 

זהו מוזיאון ידידותי למשפחות, מלא היסטוריה וחינוכי, המתאים לילדים צעירים ולכל מי שסקרן או מתעניין באמנויות הבמה.

מריונטה של גינול, מוזיאון המריונטות העולמי של ליון, מוזיאוני גאדאניה, By Romainbehar, CC0

מוזיאון ההיסטוריה

 

המוזיאון מציג כשלושים חדרי מוצגים שמציגים מעל 80,000 פריטים שמתעדים את ההיסטוריה של העיר מימי הביניים ועד ימינו. המוזיאון מאפשר לעמוד על ההתפתחות של העיר מבחינה תרבותית, מדינית ודתית עם הרבה ציורים, פסלים ריהוט וכלים שונים.

 

בשנת 2018 הוחלט על מודרניזציה של תערוכת הקבע שתעשה במספר שלבים. בשנת 2019 נפתחה התערוכה "פורטרטים של ליון". שלוש תערוכות נוספות אמורת להיפתח עד 2023.

 

התערוכה "פורטרטים של ליון" מוקדשת להיסטוריה של העיר ונותנת למבקרים שם נקודות מפתח כדי להבין את העיר המודרנית. התערוכה מתפרשת על פני שלושה חללים המרכיבים את תערוכת הקבע החדשה הזו. כעשרה חפצים סמליים מליון (מבובת גיניול ועד סליל המשי) משמשים מסגרת ראשונית לחקירת זהותה של ליון. לאחר מכן, 6 דמויות בדיוניות, המייצגות 6 תקופות מרכזיות בהיסטוריה של העיר, לוקחות אותנו למסע גילוי דרך ליון, ומאפשרות לנו לגלות את חיי היומיום של תקופתן. עם סרטונים ואנימציות מהנות, המרחב החדש הזה הוא יעד למשפחות ולציבור הרחב כאחד, בין אם הוא עוזר למבקר להבין טוב יותר את העיר או לתושב ליון להרהר בזהות האורבנית שלו.

 

לחצר הראשית ניתן לגשת ישירות מ-Rue de Gadagne. מומלץ לעלות לקומה הרביעית שם יש גן נסתר עם בר ומסעדה. אפשר פשוט לעלות במעלית לקומה העליונה, מבלי לשלם דמי כניסה ולאכול ארוחת צהריים בגינה. זה מקום מקסים. לא צריך להזמין כלום אם אתם רק רוצים לבלות בגן, לקרוא ספר או להסתכל על בנות שמצלמות צילומי אופנה באינסטגרם שלהן. יתר על כן, ביום ראשון הם מארגנים בראנץ' מצוין. אולי תרצו להזמין – האוכל נחמד מאוד.

מבוגר, 8 יורו

לזכאי הנחה, 6 יורו

לצעירים מתחת לגיל 18, כניסה חופשית

שעות פתיחה

רביעי-ראשון, 10:30-18:30

סגור ב-1 בינואר, ראשון של האיסטר, 1 במאי, 14 ביולי ו-25 בדצמבר


מקומות ומסלולים באיזור