מפרץ מפעל הטונה לשעבר של סקופלו (Scopello)

סקופלו הוא כפר דייגים קטן שתושביו התפרנסו עד אמצע שעות ה-60 מדיג הטונה.

 

מהדרך פנו אל החוף עד שתגיעו אל מפרץ הקטנטן המוקף מים צלולים ובו נמל קטן השמור על ידי שני איונים סלעיים שמתנשאים כמו זקיפים שקטים. זוהי הנקודה המקסימה ביותר בצפון סיציליה.

 

כאן נמצא האתר של מפעל הטונה הישן (Tonnara di Scopello), שהעוגנים הישנים שלו שהחזיקו את הרשתות מעידים על פעילותו בעבר. במקום מוזיאון פתוח שבו תוכלו לבקר בסיור מאורגן של 30 דקות בו תלמדו על תעשיית הטונה שפרחה פה בעבר. פתוח: 10:00-19:00

Tonnara di Scopello, סיציליה
By Michal Osmenda from Brussels, Belgium, CC BY-SA 2.0

 

בסיור תוכלו ללמוד על הערך שהמקום הזה טומן בחובו, ההיסטוריה שלו והקרבתם של הגברים שעסקו בדיג טונה "בדרך הישנה". כמו כן תוכלו להתפעל מהבניין היפה, מאולם הכניסה, מהעוגנים העתיקים וכן ליהנות מהנוף של המפרץ ואף לשחות בים החלומי הזה!

 

מעל המפעל שרידי 2 מגדלים. מפעל הטונה עצמו נבנה בתחילת המאה ה-13 ולאחר מכן הוגדל ושונה מספר פעמים במהלך ההיסטוריה.

 

דיג הטונה היה פורה עד לשנת 1962. עם השנים, נוכחות הטונה בים התיכון החלה לרדת. בשנות ה-80 בוצעה השחיטה האחרונה. בשנת 1981 המפעל שימש אך ורק לניסוים ביולוגיים. היום מארח המקום מרכז צלילה וטיולי רפסודות.

 

במקום מוצעות 15 דירות, שחודשו לאחרונה, עם מטבחון, חדרי אמבטיה ולחלק מהן גם מרפסות. כל החדרים פונים אל הים. כל חדר שונה בעיצובו ומאופין על ידי העבר ההיסטורי והארכיטקטוני שלו,

 

לאחר שעמד על כנו במשך כמעט מאתיים שנה, יש באתר אווירה שלווה להפליא (מחוץ לעונה), שנקטעת רק על ידי רעש הגלים המתנפצים על הסלעים.