מפרץ סאוד’אורקרוקור (Skagafjörður) והאיים דראנגיי (Drangey) ומאלמיי (Málmey)

במפרץ סאוד’אורקרוקור שוכנים 3 איים שלהם יש משהו מיוחד להציע – מצורות סלעים מדהימות, מגוון של ציפורים, סיפורים היסטוריים וטבע יפה ומרשים ביותר. יש סיורים שתוכלו אפילו לדוג דגים עם החכות שיסופקו לכם.

מפרץ סאוד’אורקרוקור, איסלנד

אל האיים מגיעים בספינות היוצאות מהנמל של סאוד’אורקרוקור.

 

הציפורים ילוו אתכם לאורך כל השייט – הן עפות ליד הספינה, שטות במים, צוללות או מקננות על הסלעים שבאיים.

ציפורים במימי מפרץ סאוד’אורקרוקור, איסלנד

בין השאר מצוי פה הפאפין (Puffin), שהוא מעין עוף ים וגם הציפור הלאומית של איסלנד, Fulmar, יסעור גדול (Shearwaters), ברווזי ים (Gannets), ריסה (Kittiwakes), אוריה (Guillemots) בצבעי שחור-לבן עם המקור הצר וציפורים נוספות.

 

לכל אי יש סיפור משלו.

 

נתחיל מדראנגיי (Drangey) – זהו אי טרשי, שריד של התפרצות הר געש. האגדה מספרת שהאי היה פעם מקום מושבם של "הרעים", טרולים או אַלפים. גברים שהגיעו לכאן כדי לאסוף ביצים וכדי לצוד ציפורים בצוקים של האי, נפלו אל מותם, כשהחבלים שעליהם טיפסו נחתכו באופן מסתורי. לבסוף, התנועה לאי כמעט נפסקה. אז גודמונדור (Guðmundur) הפך להיות הבישוף של העיירה Hólar. הוא היה אדם אדיב וקדוש ולכן זכה לכינוי, "הטוב". מכיוון שחלק מתפקידיו היה לחלק אוכל לעניים, בייחוד בחורף, הוא החליט לשלוח את אנשיו שוב לאי דראנגיי כדי לצוד ציפורים ולאסוף ביצים, אך שוב נהרגו חלק מהאנשים. כששמע זאת הבישוף, החליט לעשות משהו בנידון. הוא הגיע לאי עם כמה כמרים וחבית של מים קדושים והתחיל לברך את האי, תוך כדי ירידה למטה בצוקים עם חבל, תוך כדי שירת מזמורים והתזת מים קדושים. הוא כמעט סיים "לעבור" על כל האי, כאשר יד ענקית ושעירה יצאה מאחד הצוקים, אוחזת בסכין חדה וגדולה והתחילה לחתוך את החבל אליה היה קשור הבישוף. החבל לא נחתך כי היה טבול במים קדושים ולכן לא נהרס בידי כוחות הרשע. כשראה זאת היצור הרשע, הבין שלא יוכל להרוג את הבישוף. "הפסק את הברכה, אפילו הרעים צריכים מקום לגור בו", אמר. גודמונדור הפסיק לברך את האי והכריז על חלק זה של האי כמקום המגורים של הרשעים. על בני האדם נאסרה הכניסה. מאז, לא מגיעים אל המקום הזה. אף אחד לא מעז עד היום להגיע למקום מה שאפשר לקני הציפורים להתרבות מאוד (את המקום תוכלו לראות מסיפון הספינה). יתר האי "שוחרר" מציפורני הרשע והגישה אליו חופשית.

האי דראנגיי, איסלנד

סיפור נוסף קשור בגרטר (Grettir) החזק. גרטר הוא הפושע הכי מפורסם בסאגה האיסלנדית. כבחור צעיר התפרסם בזכות כוחו הרב. הוא הצליח להרוג שד בעל עוצמה, שלפני שמת הטיל עליו קללה האומרת שכל מה שיעשה ייהפך לרע, שלא יהיה לו מזל ושהוא ייהפך לרוצח ופושע. ואכן, הקללה התגשמה וגרטר נרדף ע"י החוק בעקבות סדרה של מקרי הרג ותקריות אלימות אחרות. אחרי 16 שנים של נדידה והסתתרות ברחבי האי הוא מצא לבסוף מפלט באי דראנגיי, שבו גר יחד עם אחיו Illugi והעבד שלו Glaumur. כאן הם גרו במשך שלוש שנים, צדו ציפורים, דגו דגים ואכלו ביצים. אך גם לכאן הגיעו אויביו ובשעה שהיה חלש בגלל מחלה ניצלו זאת יריביו והרגו אותו.

מושבות הציפורים על האי דראנגיי, איסלנד

האי השני בסיור, מאלמי (Málmey), מכוסה בצמחייה ונראה כמו חלקת גן עדן. פעם הייתה פה חווה אבל מאז שהמשק נשרף לגמרי, ממש לפני חג המולד של שנת 1951, אף אחד לא גר פה יותר. האגדה מספרת, שלא עכברים ולא סוסים מצליחים לחיות על האי ואף זוג לא יכול לחיות פה יותר מ-20 שנה, אחרת האשה תיעלם או תשתגע!

האי מאלמיי, איסלנד

היעד השלישי הוא תורדרהופדי (Thordarhofdi), שנראה כמו אי, אבל הוא בעצם לשון יבשה המחוברת ליבשת.  זהו בעצם הר געש כבוי עם לוע ששפתו מגיעה אל 202 מ' מעל פני הים והמראה ממנו נהדר. הסלעים שלו יוצרים צורות מאוד מיוחדות וכאן תוכלו להפעיל את דמיונכם ולגלות דמויות שונות ומשונות כמו אלף (אחד השדים במסורת האיסלנדית), פיל ועוד.

תצורות הסלע של האי דראנגיי, איסלנד

לאחר שתפעילו את דמיונכם תקבלו גם הזדמנות לדוג דגים עם החכות שיסופקו לכם על ידי אנשי הצוות של הספינה.

דיג מהספינה, איסלנד

אחת החברות שמוציאה טיולים לאי דראנגיי היא Drangey Tours והיא כוללת גם עלייה לאי עצמו. חוויה מיוחדת!

מושבות הציפורים על האי דראנגיי, איסלנד

שימו לב, כדי ליהנות מהשיט כדאי להתלבש בהתאם. הלבוש הוא חלק חשוב מההנאה. ברגע שאתם לבושים חם ומוגנים מהרוח החזקה, תוכלו לשבת על הסיפון וליהנות מהנופים הנהדרים שנגלים בדרך ומהציפורים הרבות המקננות פה.


מקומות ומסלולים באיזור