נארני (Narni)

נארני הוא כפר זעיר המתחבא בנוף שופע וכמעט פראי, ששמר על הקסם הימי-ביניימי שלא נפגע עם השנים. הוא בנוי על צוק תלול מעל ערוץ נהר הנרה (Nera).

נארני, אומבריה
By Mattis, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31919961

כשאתם משוטטים בכיכרות וברחובות הצרים, ומטפסים על מדרגות האבן, מתחת לקשתות ומגדלים, אתה יכול לראות את האדריכלות האופיינית כל כך לאומבריה.

 

הקפידו לעבור ליד פונטה ד'אוגוסטו (Ponte d’Augusto), המהווה חלק מ-Via Flaminia, דרך רומית עתיקה המתחילה ברומא ומתפתלת דרך מרכז איטליה – זהו חיבור מדהים להיסטוריה של איטליה.

פונטה ד'אוגוסטו, נארני, אומבריה
By ImagoAnimae, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16416337

רדו מתחת לפני השטח בנארני כדי לחקור עיירה רומית תת קרקעית מרתקת ותעברו דרך סדרה של חללים, כולל מקווי מים עתיקים, דרכי אמות מים רומיות וחלקים מהמבנה הנזירי המוביל אל הכנסייה הקטנה והיפה סנטה מריה דלה רופ (Santa Maria della Rupe), שנחפרה מתוך הסלע.

העיירה התת-קרקעית נמצאת מתחת מה שהיה פעם מנזר סנט דומניקו שהכניסה אליה היא דרך כנסייה מהמאה ה-12 שהתגלתה בשנת 1979. כנסייה זו עדיין שומרת על כמה מציורי הקיר העתיקים ביותר של העיירה. דרך מעבר נכנסים לחדר גדול עם בור מים רומאי, שהוא כנראה שריד לבית רומאי ואז, דרך מעבר צר וארוך, מגיעים לחדר חשוך גדול שהיה בית הדין של האינקוויזיציה שהיה קיים במאה ה-18, שם הועמדו לדין הכופרים הנאשמים. מספר מסמכים שהתגלו בארכיון העירוני ובארכיון הוותיקן, יחד עם התצוגות של כלי העינויים, מוכיחים את קיומם של משפטים אלה. יש פה גם תא אסירים עליו כתובות שהם חרטו וסימנים ברורים לסבלם של האסירים האומללים.

כנסיית סן דומניקו, נארני, אומבריה
By Croberto68, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6176474

את הסיורים בעיירה התת-קרקעית מארגנת אגודה תרבותית בשם subterranea שכולה מורכבת ממתנדבים שחקרו את ההיסטוריה המרתקת של כל מה שקרה כאן מתחת לקרקע. הסיור מרתק!

פרטים: Narni Sotterranei

פתוח: סופי השבוע וחגים: סיורים מאורגנים, 10:00-17:30, סיורים יוצאים כל חצי שעה; באמצע השבוע: סיורים ב-11:00, 11:30, 12:00, 15:00, 15:30, 16:00

טלפון להזמנות: 0339-1041645

מחיר: מבוגר, 7 יורו, ילדים בגילאי 6-14, 4 יורו; ילדים מתחת לגיל 6, כניסה חופשית

הסיור אורך כשעה; לדוברי העברית יש מדריך כתוב בעברית. לדוברי האנגלית, צרפתית וגרמנית יש אוזניות בשפה המתאימה.