נורצ'ה (Norcia)

נורצ'ה הייתה עיר מסחר ותחנת מסחר במשך מאות בשנים. זוהי עיירה ימי ביניימית שלווה, השוכנת למרגלות הרכס מונטי סיביליני (Monti Sibillini), שבו שמורת טבע גדולה (Parco Nazionale dei Monti Sibillini).

 

ברעידת האדמה הגדולה ב-2016, נפגעה ברובה העיירה היפה כולל רוב הכנסיות ואתרי המורשת התרבותית. עם זאת, העיירה, שהיא בעלת חשיבות היסטורית גדולה לאיטלקים, שמרה על הקסם שלה ומספר בנינים בכל זאת לא ניזוקו. יש פה הרבה בנייה חדשה ורחוב הקניות הראשי חי כתמיד, עם בתי קפה, מוכרי מזכרות וחנויות המציעות מעדני בשר. וכולם מאוד ידידותיים למבקרים.

כנסיית בנדיקטוס הקדוש (לפםני רעידת האדמה), נורצ'ה, אומבריה
By Starlight~commonswiki, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=522079

נורצ'ה התפרסמה בזכות כנסיית בנדיקטוס הקדוש שנמצאת בכיכר סן בנדיקטוס היפה – לב העיירה מאז ימי הביניים. בנדיקטוס הקדוש היה מיסד הנזירות המערבית שנולד במאה החמישית ונחשב לגדול בניה של נורצ'ה.

פסל בנדיקטוס הקדוש, נורצ'ה, אומבריה
By Niccolò Luonik, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1089433

במרכז הכיכר נמצא הפסל של בנדיקטוס הקדוש (1880). בכיכר נמצא גם Palazzo Comunale, במקור מהמאה ה-14 אבל נבנה בחלקו מחדש אחרי רעידת האדמה של 1859. לידו נמצאים חורבותיה של כנסיית בנדיקטוס הקדוש שנהרסה כמעט לגמרי ברעידת האדמה ב-2016  ונמצאת בשיקום. מה שנשאר ממנה זו החזית מהמאה ה-14.

כיכר סן בנדיקטוס עם כנסיית בנדיקטוס הקדוש שבשיקום, נורצ'ה, אומבריה
By Sailko, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84232432

היום נורצ'ה ידועה בעיקר בגלל היותה מרכז קולינרי של האזור ומפורסמת בזכות התוצרים שלה, במיוחד בפטריות הכמהין השחורות ובייצור האיכותי של בשרים מעושנים ומיובשים וגם נקניקים מיוחדים. המילה "נורצ'ינו" (norcino) היא  מילה נרדפת למוצרי בשר באיכות גבוהה.

 

מומלץ להסתובב סביב ולהיכנס לסלומריה (salumerie, מעין חנויות דלי המציעות מוצרי בשר כמו נקניקיות וסלמי) הנהדרים וחנויות האוכל האחרות שהם השיא של כל ביקור בעיירה.