סירקוזה (Siracusa)

סירקוזה היא עיר בגודל בינוני עם שילוב מעניין של עתיק ומודרני. היא שוכנת בחוף המזרחי של סיציליה. זוהי אחת מערי התיירות היפות והמוכרות ביותר בעולם. יותר משלושת אלפים שנות היסטוריה מוצגות בשטחה על ידי המונומנטים, האתרים הארכיאולוגיים והמוזיאונים שלה.

 

העיר נוסדה בשנת 733 לפנה"ס על ידי מתיישבים קורינתיים, היתה בתקופות מסוימות אחת מהערים החזקות והמורכבות ביותר בעולם העתיק. הפילוסוף אפלטון ביקר בעיר שלוש פעמים וניסה ליישם בה ללא הצלחה את תפישותיו. בשנת 415 לפנה"ס שלחו האתונאים צבא וצי גדול להרוס את העיר. הם נכשלו והובסו בצורה נוראה שנתיים לאחר מכן. אתונה לא התאוששה מכישלון זה, שסימן את תחילת שקיעתה. סירקוזה נכבשה מאוחר יותר ע"י הרומאים. בעת הכיבוש נהרג המתמטיקאי המפורסם ארכימדס, שאף נולד וחי כאן. עם דעיכתה של האימפריה הרומית, סירקוזה דעכה אף היא.

 

סירקוזה הימי-ביניימית נהרסה ברעידת האדמה הקטסטרופלית של 1693 ונבנתה מחדש בסגנון הבארוק שהיה נפוץ אז.

 

לסירקוזה רצוי להקדיש יום שלם. מומלץ לישון בעיר או בקרבתה ולהתחיל מוקדם למחרת כדי להספיק את מירב האתרים ביום אחד.

 

סירקוזה מורכבת משני חלקים: העיר היבשתית (להלן היבשת) המודרנית בו נמצא האזור הארכיאולוגי והאי ההיסטורי הקטן והמקסים אורטיג'ה (Ortigia). היבשת ואורטיג'ה מחוברים על ידי שני גשרים: פונטה סנטה לוצ'יה (Ponte Santa Lucia)  וגשר האבן העתיק יותר פונטה אומברטו הראשון (Ponte Umbertino).

אורטיג'ה היא הסביבה העירונית המהנה ביותר בסיציליה. שם השאירו היוונים, הרומאים והנורמנים את חותמם הקולקטיבי ושם שולט סגנון אדריכלי בארוק מאופק.

מומלץ להתחיל את יום הסיור מוקדם באתרים הארכיאולוגיים שביבשת בכדי להימנע ממפגש עם הקבוצות המאורגנות ומהחום הרב בצהריי היום. לאחר מכן להגיע לאי אורטיג'ה כדי להספיק עוד ליהנות מהשוק ומארוחת הצהריים בקרבתו.

ברוב האתרים יש גם יום הסגירה, כלומר בימי שני או, במהלך החגים, הם פתוחים רק בבוקר.

 

סירקוזה המודרנית היא אולי העיר הכי אלגנטית והכי מתורבתת בסיציליה של ימינו. היא מחולקת לעיר היבשתית ולעיר העתיקה שבאי אורטיג'ה (Ortigia).

 

בחלק היבשתי נמצא הפארק הארכיאולוגי (Zona Archeologica), שבו שרידי העיר היוונית העתיקה עם התאטרון היווני, האמפיתאטרון הרומי ומוזיאון ארכיאולוגי נפלא עם ממצאים נדירים. אגב, למה קוראים לזה תאטרון ולשני אמפיתאטרון? בתאטרון הועלו הצגות ומבנהו היה של חצי מעגל ואילו באמפיתאטרון הוצגו מופעי בידור כמו מלחמות גלדיאטורים והוא נבנה כמעגל שלם. לא להחמיץ 2 אתרים אלו!

 

עוד 2 אתרים שמומלץ לבקר בהם שם הם קטקומבות סן ג'ובאני וכנסיית "המדונה של הדמעות".

 

בעיר היבשתית מומלץ לצאת למסלול הרגלי המשלב את כל האתרים שצוינו למעלה.

 

באי אורטיג'ה מוצע מסלול רגלי המקיף את כל האתרים המומלצים לביקור כולל המלצות לחניה.

 

איך לנוע בעיר?

 

יש אוטובוס חשמלי (Siracusa d'Amareשנוסע בערך פעמיים בשעה במחיר של 1 יורו  ל-90 דקות ועובר בכל אתרי התיירות של העיר. משלמים באוטובוס במזומן ובמדויק. המסלולים שלו משתנים אז כדאי לבדוק באתר. כרטיסים אפשר לקנות ממכונה באוטובוס או בחנות טבק לפני עלייתכם אליו. האוטובוס אמור לצאת כל 15 דקות.

 

האוטובוס עושה לולאה מסביב לאי אורטיג'ה ואז פונה ליבשה ולאורך החוף. לאחר מכן הוא עוצר ליד המוזיאון הארכיאולוגי פאולו אורסי, הקטקומבות של סן ג'ובאני וכנסיית "המדונה של הדמעות". לאחר מכן האוטובוס ממשיך לפארק הארכיאולוגי ניאפוליס, ואז למטה אל פיאצה מרקוני (התחנה הקרובה ביותר לתחנת הרכבת ולתחנות האוטובוסים), ואז למולו סנט'אנטוניו (Molo Sant'Antonio) לפני שחוזרים חזרה לאורטיג'ה.

 

אוטובוס תיירים פתוח (Siracusa Open Tour)

 

הנסיעה באוטובוס התיירים הפתוח הוא זול במיוחד ונוח להגעה לאתרים שביבשת. הוא עוצר בתחנות רבות. אפשר לתפוס אותו באי אורטיג'ה (בפיאצה ארכימדס (Piazza Archimede) ובחניון הראשי שבאי – Parcheggio Talete) ולנסוע איתו אל האתרים ביבשת ואז לחזור לאורטיג'ה. אפשר לרדת ולעלות בכל תחנה שתרצו. לנהג שלמו על כרטיס לכל היום. מחיר: 5 יורו; פועל מדי יום, 9:00-19:30; יוצא כל 20 דקות.

 

במונית: מאורטיג'ה לאתרים ביבשת, מונית עולה 10-12 יורו; אפשר לתפוס מונית בפיאצה פנקאלי באי אורטיג'ה, מול מקדש אפולו. בפארק הארכיאולוגי של ניאפוליס מוניות ממתינות ממול לכניסה. תמיד קיבעו את המחיר מראש.

 

ברגל: ניתן לבקר בקלות במרכז העיר ברגל – האי אורטיג'ה הוא קומפקטי ונעים לטיול. האזור הארכיאולוגי ביבשת נמצא במרחק של כ-25 דקות הליכה מהאי.

 

שביל אופניים (או רגלי) ליד הים

אם יש לכם מכונית משלכם ואתם לא עייפים עדיין או ברצונכם ליהנות מהליכה ברגל או רכיבה באופניים לאורך הים, תוכלו להמשיך עד Riviera Dionisio Il Grande המשקיפה על הצוקים המרשימים ועל הים והיא מלאה במערות ימיות.

מ-Piazza Capuccini יוצא שביל סלול ומקסים, Bike Trail Rossana Maiorca, באורך 6.6 קילומטרים, המיועד לרוכב אופניים (תוכלו לשכור אופניים באזור) והולכי רגל. הוא עובר לאורך החוף לצפונה של סירקוזה . בכיכר נמצאת תחנת אוטובוס התיירים הפתוח.

ממש ליד הכיכר נמצאת אנדרטה  Monumento ai Caduti, אנדרטה המוקדשת לאיטלקים שנפלו באפריקה במהלך הקולוניאליזם הפשיסטי בשנות ה -30 של המאה הקודמת.

בצד השני נמצאת המחצבה של הקפוצ'ינים (Latomia dei Cappuccini).