כנסיית סנט'אנדריאה אל קווירינאלה (Chiesa di Sant'Andrea al Quirinale)

כנסייה קתולית, שנבנתה עבור הישועים על גבעת קווירינאלה. זוהי הכנסייה הישועית השלישית שנבנתה ברומא, אחרי כנסיית ג'זו וכנסיית סנט איגנציו.

 

מכאן גם השימוש החוזר בראשי התיבות IHS (Iesus Hominus Saslvator – 'ישו מושיע האנושות'), חותם הישועים.

 

כנסיית סנט'אנדריאה היא דוגמה חשובה לאדריכלות הבארוק הרומית. היא הוקמה על פי תוכנית מאת ברניני, ונבנתה בפועל בידי עוזריו בשנים 1658-1670.

כנסיית סנט'אנדריאה אל קווירינאלה, By MarkusMark

זוהי אחת הכנסיות החשובות ביותר של ברניני. קרבתה לכנסיית סן קרלו אלה קווטרו פונטנה, שעוצבה על ידי יריבו בורומיני, כנראה גרמה להשקעה שהשקיע כאן.

 

כפי שקרה לעתים קרובות כל כך, האדריכל נאלץ להעניק הילה של פאר לבניין קטן יחסית. וכאן ברניני הצליח, כפי שמעיד הפנים המתוכנן בחוכמה המשלב חומרים עשירים כמו שיש צבעוני, זהב ועבודות טיח. בגלל מבנה המגרש שהיה רחב ורדוד בעומקו, ציר האורך של הכנסייה האובאלית לא כוון אל המזבח, אלא דווקא לצדדים.

 

בפנים ברניני יצר מרחב פתוח ואוורירי עם כיפה מרשימה כשהסגנון הבארוקי מעצים את הדרמה!

כנסיית סנט'אנדריאה אל קווירינאלה, By it:User:marcvsrvs, CC BY-SA 3.0,

הכניסה הראשית ממוקמת על הציר הקצר של הכנסייה ופונה ישירות למזבח הגבוה. הצורה האליפטית של החלל הראשי של הכנסייה מוגדרת על ידי הקיר, העמודים המרובעים והאנטבלטורה (החלק העליון הנמצא מעל לכתרות העמודים), הממסגרים את הקפלות הצדדיות, וכיפת הזהב שמעל. עמודים זוגיים גדולים התומכים בגמלון מעוקל מבדילים בין החלל השקוע של המזבח הגבוה לחלל הראשי.

 

בניגוד לקפלות הצד האפלות, גומחת המזבח הגבוהה מוארת היטב ממקור נסתר והופכת למוקד החזותי העיקרי של החלק התחתון של הפנים. כתוצאה מכך, הקהל הופך למעשה ל"עדים" לנרטיב התיאטרוני של אנדרו הקדוש שמתחיל בקפלת המזבח הגבוה ומגיע לשיאו בכיפה.

 

מעל המזבח הגבוה נמצא ציור שמן של מותו של אנדרו הקדוש (1668) מאת הצייר הצרפתי גיום קורטואה (Guillaume Courtois) , ציור שבו נראה אנדרו צלוב. הוא מרים את מבטו אל גרסת טיח לבן של עצמו שם דמותו נראית כאילו היא פורצת את הגמלון אל המזבח הגבוה; הפעם הוא מיוצג על ידי פסל טיח לבן שגולף על ידי אנטוניו ראגי (Antonio Raggi). הוא מוצג על ענן, כשזרועו מושטת ומבטו מופנה כלפי מעלה. הוא מצביע על כך שהוא בדרכו לגן עדן כפי שמיוצג על ידי כיפת הזהב, שם הכרובים מטיח מקובצים סביב הפתח לגן עדן – פתח האור וקמרון פתח האור בו נמצאת יונת רוח הקודש.

 

ברניני שילב כאן ציור, פיסול וארכיטקטורה לסינתזה כדי ליצור חזותית את רעיון ההאלהה של אנדרו הקדוש בתיאטרון הרוחני הזה.

 

אל תחמיצו את חדריו של סטניסלאס קוסטקה (Stanislaus Kostka) הקדוש, במנזר הסמוך. סטנינלאס היה חניך ישועי שמת בגיל 19 (ב-1568), וחדריו משקפים לא את טעמו האישי והספגני, כי אם את טעמם המפואר של הישועים במאה ה-17. הקדוש הפולני הונצח בפסל מלאכת-מחשבת מאת פייר לגרו  Pierre Legros  (1666-1719).

 

רובע: מונטי (Monti)


מקומות ומסלולים באיזור