פארק התרבות ווסטרחזפאבריק (Westergasfabriek)

מתחם תעשייה גדול, "מפעל הגז המערבי", הוקם בסוף המאה ה-18 וחיבר את העיר לתאורה. במחצית השנייה של המאה שעברה הפסיק המפעל לעבוד אך הקרקע נשארה מזוהמת ביותר.

פארק התרבות ווסטרחזפאבריק, אמסטרדם
By Edwin van Eis, IAmsterdam

 

בשנות ה-90 של המאה שעברה הוחלט לנקות את אדמת המתחם, לעשות שימוש במבני התעשייה היפהפיים, הבנויים בסגנון ניאו-רנסאנס הולנדי (לבנים אדומות וקשתות רבות), ולהפוך את כל המתחם לפארק ירוק ולמתחם תרבות.

 

השטח הירוק הגדול עם תיאטרון, קולנוע, חלל תערוכות ובמת אירועים, נושא בגאווה את השם פארק התרבות ווסטרחזפבריק. מה שהיה במקור פארק שכונתי קטן התאחד עם השטח העצום של מפעלי הגז ונפתח ב-2003 אחרי תכנון מחדש של כל השטח.

 

את הפארק עיצבה קתרין גוסטפסון, אדריכלית נוף אמריקאית מהמובילות בעולם. מטרתה הייתה להתאים את עיצוב הפארק לנוף הירוק של הסביבה. 16 בניינים של מפעלי הגז שהיו כאן הוסבו לאכסניות ליצירות אמנות אוונגרדיות. אירועים תרבותיים כמו מופעי רוק, בלט וקונצרטים מתקיימים בתוך ומסביב לבניינים. יש פה, כאמור, גם בית קולנוע (Het Ketelhuis), בתי קפה טובים מלאים בצעירים ומשרדים רבים של מעצבים ומעצבי אופנה. כמו כן תמצאו פה גם גלריות וחנויות, מסעדות ומועדון ריקודים.

בית הקולנוע Het Ketelhuis, פארק התרבות ווסטרחזפארבריק, אמסטרדם
By Felix Kalkman, IAmsterdam

 

אפשר לעשות פה גם פעילות ספורטיבית כמו ריצה והליכה, פיקניקים או סתם להירגע על המדשאות.

 

בפארק יש שני גני שעשועים עם מתקנים מקסימים מעץ (האחד בחלק המזרחי לגילאי 4 ומטה והשני בחלק המערבי לגילאי 4 עד 8) ומעין תעלה סגורה עם מים רדודים שבקיץ הילדים טובלים בה. חוות החיות (Boerderij Westerpark) שבחלק הצפוני של הפארק היא מהחביבות בעיר.


מקומות ומסלולים באיזור