פלרמו (Palermo)

עיר הבירה ועיר הנמל העיקרית של סיציליה עוד מימי הפיניקים, שייסדו אותה במאה ה-6 לפנה"ס. בשנת 831 לספירה הגיעו לכאן הערבים שהפכו אותה לאבן-חן. הם הטביעו חותמם על העיר והתוצאות נראות עד היום. בשנת 1282 הוכרזה כבירת סיציליה על ידי שליטיה הנורמנים – "הוויקינגים של הצפון". הם יצרו אדריכלות ייחודית בעולם שאפשר לראותה רק בסיציליה.

 

במשך שנים רבות פלרמו הוזנחה, מכיוון שכל הכספים שהועברו אליה לפיתוח הגיעו באיזושהי צורה לחברי המאפיה, ששלטו כאן ללא מצרים. היום המצב השתפר בצורה ניכרת. האחיזה של המאפיה בעיר נחלשה הודות לשלושה גורמים: קבוצה של שופטים אמיצים (ביניהם ג'יובאני פאלקונה ופאולו בורסלינו שנרצחו בשנת 1992), נפילתו של הלובי הפוליטי של המאפיה שבסיסו ברומא וראש העיר לשעבר של פלרמו, לאולוקה אורלנדו, שעד סיום תפקידו בשנת 2001 פעל ללא פחד נגד המאפיה ובהצלחה (הוא אף הוציא ספר בנושא).

 

היום מתגלה פלרמו כעיר מקסימה המציגה ניגודים מעוררי עניין, מרובעי קניות אלגנטיים של המעמד הבינוני ועד העיר העתיקה והמקסימה, המחולקת ע"י סימטאות מתפתלות ומרובה בשווקים רועשים. האטרקציות של העיר נגזרות מהמיקום הנפלא ומהמורכבות התרבותית שלה. מורכבות זו היא תוצאה של ריבוי שליטים לאורך ההיסטוריה – היווני, הרומאי, הנורמני, הערבי, הגרמני והצרפתי. רוב התרבויות האלה השאירו חותם עז על העיר. התערובת הלא תאמן הזו מתמלאת באופטימיזם המובע ב"השתוללות" של פרויקטים של שיקום העיר, פריחת חיי הלילה ויצירתיות תרבותית. למרות זאת, ייקח זמן עד שפלרמו תשוקם לגמרי. השיפוצים החלו, אבל העיר עדיין די מוזנחת והעזובה שולטת בהרבה מקומות.

 

תוהו ובוהו, בתי חדשים, ארמונות מפוארים, עיר מתפוררת ולא מתוחזקת, לא נקיה, מפויחת.

מומלץ מאוד לבקר באחד מהשווקים של פלרמו.

 

במטרופולין של פלרמו יש 1,300,000 תושבים כשבעיר עצמה כ-680,000 תושבים.

 

לנסוע בעיר

מאז 2015 הרחוב הוא הולכי רגל בקטע מהקתדרלה ל-Quatro Canti. אוטובוס הסעות חינם, הנקרא "Free Centro Storico" או "Arancione" (כתום), חוצה את המרכז ההיסטורי מפיאצה אינדיפנדזה לפורטה פליצ'ה.[9]

מסלולי הליכה בעיר

כדי לבקר בעיר מוצעים כאן מסלולים בין כיכרות, ארמונות וכנסיות. האטרקציות של העיר נגזרות גם מהמיקום הנפלא שלה וגם מהמורכבות התרבותית שלה. זו תוצאה של השלטון היווני, הרומני, הנורמני, הערבי, הגרמני והצרפתי ששלטו בה. רוב התרבויות האלה השאירו חותם עז על העיר.

המסלול ברובע העתיק של פלרמו עובר ברובות ברובע אלברגריה שהיה בעבר ביתם של הסוחרים והאומנים.

מסלול נוסף עובר מקואטרו קאנטי, מפגש של ארבעה רובעים של העיר אל שכונת קלסה המשתרעת מזרחה עד היום.

 

חניה בעיר

עומסי התנועה גדלו באופן דרמטי בסיציליה בשנים האחרונות, ככל שיותר אנשים קונים מכוניות. כדי למזער את התנועה, העיר יצרה לאחרונה אזור תנועה מוגבל (ZTL) – גובה תשלום על נסיעה במרכז העיר – והוסיפה אוטובוס הסעות חשמלי חינם שמסתובב סביב הלב ההיסטורי של העיר.

 

קניות:

דרך ויטוריו עימנואלה נחתכת במחציתה ע"י ויה מאקדה. החנויות בחצי העליון, בכיוון הקתדרלה, הן בעיקרן חנויות לתיירים. החצי התחתון יותר מעניין, כיוון שיש בו חנויות עתיקות ואומנים בעבודה.

 

איך להגיע לפלרמו?

 

שדה התעופה של פלרמו (airoporto di Palermo) נמצא במרחק 32 ק"מ ממרכז העיר.

 

דרך הים אפשר להגיע במעבורות היוצאות מדי יום מנאפולי לפלרמו, פעם אחת ביום, בשעה 20:15 (מגיעה ב- 6:30 בבוקר). הזמינו ישירות מאתר חברת Tirrenia.

 

למי שמגיע מהחלק הצפוני של איטליה, קיים שירות מעבורות מגנואה. הבעיה היא שהשיט אורך 18 שעות ועולה כ-120 יורו.


מקומות ומסלולים באיזור