צוקי ההד – היודאקלטר (Hljóðaklettar)

האתר מזמן מראות נהדרים של משושים ותצורות בזלתיות מדהימות: עמודי משושים, קשתות ומערות הנתמכות במשושים, מבנה דמוי כנסייה ממשושים, עמודים ספירליים ורוזטות. והשיא – "חלת דבש": מבנה דמוי חלת דבש בנוי ממשושים וממגוון של צורות מופלאות מעשה איתני הטבע.

משושי הלבה

צוקי ההד – משושי הלבה

יש שבילים המקיפים את כל האתר ועוברים בין תצורות הלבה. המסלול המומלץ הוא מסלול מעגלי של 2.5 ק"מ, מסומן היטב. מחכות לכם הפתעות שונות לאורכו. כדאי להגיע ל"כנסייה" (Kirkjan), מעין מערה המזכירה כנסייה גותית. מחזה מרהיב! בכניסה לשביל תוכלו לקחת עלון הדרכה על המסלול ועל המראות שתיתקלו בהם. אפשר גם לצאת לשביל קצר יותר (1 ק"מ) הלוך וחזור. שני המסלולים יוצאים מאזור החניה.

תצורת הסלע

צוקי ההד
תצורת הסלע – הכנסייה

ישנם שבילים נוספים וארוכים יותר והם מפורטים כאן.

 

איך נוצרו משושים אלה?

 

המשושים הם סלעי בזלת שחורים, שנוצרו אחרי שהסלע המותך במעמקי כדור הארץ, מאגמה, פרץ בצורת לבה רותחת והחל להתקרר ולהתגבש בתצורות רבי-צלעות ובהן עמודי משושים. התצורה המיוחדת מודגשת יותר, כשהבדלי טמפרטורות בין הפנים והחוץ גורמים לסידוק המבליט את צורתם של המשושים המושלמים מבחינה גאומטרית. באיסלנד אפשר לצפות בעמודי בזלת ובשכבות של עמודונים משושים, שנראים כאילו נחצבו בידי אדם, כשביניהם מצויה קרקע אפורה, שנותרה מבליית הבזלת ו"נאפתה" כאשר כוסתה שוב בבזלת לוהטת חדשה. במקום שבו זרמו המים בכוח רב וניצלו את הסדקים בבזלת, נוצרו בריכות ומפלים, בדומה לבריכת המשושים בגולן.

 

צוקי ההד הם חלק מהפארק הלאומי יוקולסארגליופור.


מקומות ומסלולים באיזור