צ'יביטה די בניורג'ו (Civita di Bagnoregio)

כ-120 קילומטרים צפונה לרומא נמצא הכפר הלא מוכר הזה, בעל הנוף המרהיב ביותר באזור.

 

הכפר הקטן, בן 2,500 שנים, יושב בראש צוק תלול והוא כפר הגבעה האולטימטיבי באיטליה. הוא משמש כאתר פופולרי לסרטים, אופרות סבון, וקמפיינים פרסומיים.

 

אין בכפר כמעט תושבים והתעסוקה היחידה כאן היא באירוח ותיירות.

 

הקשר היחיד של הכפר צ'יביטה (Civita) לעיירה בניורג'ו (Bagnoregio) – ולעולם – הוא גשר צר וארוך להולכי רגל צר וארוך שמחבר את 2 הצדדים של הגיא העמוק.

 

בתקופת התיירות צ'יביטה עמוסה במבקרים וכדאי להגיע אליה מוקדם בבוקר או מאוחר ביום.

 

כשתגיעו תוכלו לטייל בין החנויות, הכנסייה והמסעדות אך המוקד העיקרי של הכפר הן מבוך הסמטאות הצרות מלאות האווירה והנוף המדהים והדרמטי של הקניונים הסלעיים המקיפים את הכפר.

 

צ'יביטה הייתה מחוברת בעבר לבניורג'ו, לפני שרצועת האדמה בין העיירות נשחקה. תצלומים ברחבי העיר מראים את שביל החמורים הישן – הגשר המקורי. הוא נבנה ב-1923 והופצץ במלחמת העולם השנייה והוחלף בשנת 1965 בגשר להולכי רגל שעליו אתם מטפסים היום.

 

בראשית ימי הביניים, בניורג'ו הייתה פרבר של צ'יביטה אשר אוכלוסייתה מנתה כ-4,000 תושבים. מאוחר יותר, בניורג'ו עלתה על צ'יביטה בגודל – במיוחד בעקבות רעידת אדמה שהתרחשה ב-1695 ולאחריה נמלטו תושבים רבים מצ'יביטה לחיות בבניורג'ו.

 

בבניורג'ו הבתים הם בסגנון רנסנס, ואילו מבחינה ארכיטקטונית, צ'יביטה נשארה תקועה בימי הביניים.

 

בסוף בניורג'ו תגיעו אל מרפסת תצפית (Terrazza su Civita di Bagnoregio) המשקיפה על צ'יביטה ועל הגאיות מסביב. אל התצפית תגיעו ברגל, במכונית או בשאטל. הפארק שבו נמצאת התצפית נקראה על שמם של ג'ובאני פאלקונה ופאולו בורסלינו (Parco Belvedere Falcone e Borsellino), 2 שופטים  שנלחמו באומץ במאפיה הסיציליאנית ונרצחו על ידם ב-1992.

 

משם חזרו כמה צעדים ורדו במדרגות אל הכביש המוביל לגשר. בהמשך תרדו במורד הגבעה, לאחר מכן תשלמו את דמי הכניסה (5 יורו) ותעלו במעלה הגשר הצר לעיר (עליה תלולה של 10 דקות עד הכיכר המרכזית של הכפר).

 

בכניסה לכפר תעברו דרך הקשת הרומנסקית, Porta Santa Maria, מהמאה ה-12. מעבר האבן הזה נבנה בתחילה על ידי האטרוסקים לפני 2,500 שנה, כאשר העיר הייתה תחנה בנתיב מסחר עתיק.

 

הגיעו אל הכיכר המרכזית של הכפר, Piazza s. Donato, פעם מרכז החיים החברתיים. בכיכר מתקיים כל שנה מרוץ חמורים בראשון הראשון של יוני ובראשון השני של ספטמבר. כאן עומדת כנסיית סן דונאטו (Chiesa di San Donato) שהוקמה על חורבות מקדש אטרוסקי ועל מקדש רומאי. צמוד לה נמצא מגדל פעמונים.

 

בכיכר גם מוזיאון גיאולוגי צנוע (Museo Geologico e delle Frane) בו תוכלו להבין את הסיבות והבעיות של המקום הזה. הוא מציג את ההיסטוריה והמאבק של צ'יביטה לשרוד, תיאור ההתפתחות הגואולוגית של האזור ואת התהליכים של שחיקת האדמה שמסביב.

 

חיזרו לרחוב הראשי, Via Madonna della Maestà, לכו לכיוון סוף הכפר והתענגו על מראה הבתים והנוף מסביב.

 

בסוף תגיעו אל "גן המשוררים" (Giardino del Poeta), גן פרטי יפהפה המטופל על ידי נערים צעירים, מיד בצד שמאל ממש מחוץ לכפר; כדי להיכנס הם יבקשו תרומה, או שתרכשו משהו בחנות המוצרים המקומיים הקטנים שלהם. תוכלו להינות כאן גם מנוף פנורמי של כל הסביבה.

 

המשיכו לאורך השביל כמה צעדים לכיוון העמק שמתחת לעיירה, ואתם מגיעים לסדרה של מערות, אחת מהן נחפרה לתוך הסלע והפכה לקפלה שנקראת Cappella della Madonna del Carcere.

 

איך להגיע לצ'יביטה?

 

החניה הקרובה ביותר לכפר היא חניית Parcheggio Piazza Alberto Ricci, חניון קטן שנמצא ממש ליד מרפסת התצפית, מרחק של כמאה מטרים. ליד החניון גם שירותים. לכאן גם מגיעים שירותי השאטל מהחניון הראשי של בניורג'ו. לפני חניון זה יש עוד כמה חניונים קטנים. כולם בתשלום במכונות.

 

אפשרות נוספת היא לחנות בבניורג'ו (Parcheggio Civita Di Bagnoregio), מגרש חניה גדול ומשם יוצאים שרותי שאטל אל בסיס הגשר. שרותי השאטל יוצאים פעם-פעמיים בשעה, הנסיעה אורכת כחמש דקות, 1 יורו הלוך-חזור, 7:30-18:15.

שימו לב, אם הגעתם לכאן ביום שני הרי זהו יום השוק של העיירה והא מתקיים במגרש החנייה.

 

אפשר גם לחנות בדרך המובילה לצ'יביטה, אם כי לא מומלץ כי מספר החניות קטן ביותר. כשאתם מתקרבים לצ'יביטה, תתחילו לראות אזורי חניה בתשלום בצד הדרך (קווים כחולים, 2 יורו לשעה). ישנו חניון ממש בבסיס הגשר אבל הוא מיועד אך ורק לתושבי צ'יביטה.

 

למי שרוצה ללון במקום מוצע Locanda Della Buona Ventura – בית אבן כפרי במיקום מרכזי עם חדרים קטנים או ליהנות ב-Corte della Maestà, מקום מקסים עם ארבע סוויטות יפהפיות.

 

מסעדה מומלצת היא Alma Civita – מסעדה שקטה ואלגנטית המציעה אוכל נהדר ממוצרים מקומיים

 

ומעדנייה קטנה המציעה אוכל ומוצרים אופיינים למקום – L'Arco del Gusto