ציורי הקיר בליון

רומן האהבה של ליון עם אמנות ציורי הקיר נובע בעיקר מסדרה של מפגשים מקריים, בתחילת שנות ה-70, של קבוצה של סטודנטים מקומיים שדנה באופיו הסגור של עולם האמנות והגיעה למסקנה שאמנות היא צורה או ביטוי המוגבל במידה רבה לגלריות ומוזיאונים. ציורי קיר, הם החליטו, יביאו את האמנות לאנשים רגילים. הם יהיו ישירים ויעילים בהצגת רעיונות וחופשיים.

 

קבוצה של עשרה סטודנטים נסעו ללמוד ציור קיר מודרני במקסיקו, שם השיק דייגו ריברה מסורת אמנותית חדשה בשנות ה-20 של המאה ה-20 עם סדרה של ציורי קיר רבי עוצמה, תוך שימוש בטכניקות של פרסקו מתקופת הרנסאנס, כדי להעביר מסרים פוליטיים.

 

וכך נולדה תנועת הסטודנטים השיתופית שלהם, CitéCréation, שקיימת עד היום.

 

ציורי הקיר שהפיקה CitéCréation עוצבו לא רק כקישוט אלא כדי לעזור לתושבי ליון לגלות מחדש את זהותם המקומית, להתחקות אחר ההיסטוריה של רובע מסוים, או מחוז מסוים, ולהנגיש אמנות לכולם. אי לכך הקבוצה משתפת את התושבים, שואלת לרצונותיהם ומתכננת יחד איתם את הציור.

 

ציורי הקיר מספרים סיפורים, בעיקר סיפורים גבוהים מאוד. העיר לקחה את אמנות ציור הקירות העירוני המודרני לגבהים חדשים עם כמעט 60 ציורי קיר חיצוניים. חלקם ציורים  פנטסטיים עוצרי נשימה; אחרים הם דוגמאות נפלאות של טרומפ-לויל (Trompe-l'œil), תיאורים של חיי היומיום שהם כל כך מציאותיים שכמעט אפשר להיכנס אליהם.

 

אחת הדוגמאות הטובות ביותר היא המוזיאון האורבני טוני גרנייה. ה"מוזיאון" החיצוני כולל 30 ציורי קיר ענקיים, שצוירו על בניינים של HLM (Habitation à Loyer Modéré), פרויקט דיור נמוך ברובע אטה-אוני (Etats-Unis) של ליון. גם בשכונה זו היו התושבים מעורבים בפרויקט, ואולי בגלל זה הכל נשמר שם כל כך יפה.

 

השני מבין הפרויקטים הידועים ביותר של CitéCréation הוא Mur des Canuts הנמצא בשכונת קרואה-רוס. ציור הקיר מרהיב ביופיו. הוא מתאר את חיי האורגים (Canuts), אלה שאכלסו את שכונת קרואה-רוס במאה ה-19 ולא עוד, אלא שהם בלבוש עכשווי ובחיי יום יום של המאה ה-21. הציור יוצר אשליה אופטית מרשימה של מדרגות חיצוניות ובתים רבים.

Mur des Canuts, ליון

טרומפ לויל מפורסם נוסף הוא La Fresque des Lyonnais, ציור קיר של כ-30 דמויות מפורסמות של ליון בעבר ובהווה. הקיסר הרומי קלאודיוס, שנולד כאן כאשר ליון הייתה הלוגדונום של גאליה הרומית; האחים לומייר החלוצים בעשיית הקולנוע; אורג משי וממציא נול ז'אקאר ג'וזף-מארי ז'אקאר; הסופר והטייס אנטואן דה סנט-אכזופרי ואחרים מופיעים על המרפסות שלהם ליד נהר הסון. השף המפורסם של ליון פול בוקוז עומד בפתחה של מסעדה ליונזית טיפוסית, וליד אחד משולחנותיו עומד סופר ספרי המתח פרדריק דארד.

La Fresque des Lyonnais, ליון

ממש בהמשך הדרך נמצא ציור קיר נוסף, הספריה העירונית (La Bibliothèque de la Cité) עוד טרומפ-לויל, ההמוקם מול שוק ספרים יד שנייה אמיתי על גדות הנהר.

La Bibliothèque de la Cité, ליון

ציור נוסף נמצא ב-10 rue Neyret.

עיניו של דויד בואי שצוירו על ידי האמן בן ליון ביג בן

עיניים אלה בצבעים שונים, האם הן נראות מוכרות? נכון, כמובן, זה דיוויד בואי שמביט בכם! ביג בן, אמן הקולאז'ים של ליון, מתקין את יצירות האמנות החולפות והשבריריות שלו בכל רחבי העיר הגדולה ליון. הציור הספציפי הזה, למרבה המזל, מוגן מפני הגשם והודבק על הקיר הזה לפני כמה שנים, והנציח את דמותו של הזמר האייקוני הזה.

 

ב-Place des Tapis ניצב בנין עליו מציירת קבוצת Mur69, עמותה המבקשת לקדם אמנות אורבנית, ומזמינה אמנים להשתתף בקיר הזה בגודל 125 מ"ר המשתנה כל שנה מאז 2016!

ציור הקיר של קבוצת Mur69, ליון

איך יוצרים את ציורי הקיר הגדולים האלו? את הקיר מחלקים לריבועים קטנים הניתנים לניהול. כל ריבוע של תמונה מתוכננת מוקרן לאחר מכן על הקיר ומעליו מודבק גיליון נייר. בעזרת גלגלת קוצנית קטנה, האמן מתחקה סביב קווי המתאר של התמונה תוך יצירת חורים זעירים בנייר. כאשר כל הקטעים הסתיימו, האמן מדביק את ריבועי הנייר השקוף על הקיר ומפזר אבקה שחורה דרך החורים הזעירים, ומעביר למעשה את התמונה המתוארת על גבי הטיח. ואז מתחיל לצייר.

 

בעוד שרוב הציורים נצפים בגובה העיניים, ציורי קיר בגובה של מאות מטרים נראים מגובה הרחוב, כלומר האמן צריך לשנות בעדינות את הפרספקטיבה, להערים על העין כך שהיא תיראה בפרופורציה מושלמת. זו עבודה קשה – האמן עובד בגובה 300 מטרים למעלה, על פיגומים, עם קסדה, ברוח, עם הרעש והזיהום, שעות על גבי שעות. אכן עבודה קשה.

 

כל ציור קיר לוקח כחודשיים עד תשעה חודשים לסיים. מעניין ש-80 אחוז מאמני ציורי הקיר של CitéCréation הן נשים.

 

CitéCréation השלימה יותר מ-470 ציורי קיר ברחבי העולם, מקנדה וברלין ועד סין. ציור הקיר הטרומפ לויל שלהם בשנחאי, המכסה את החלק החיצוני של סופרמרקט Carrefour ומתאר נופים יפים של צרפת, אמור להיות הגדול בעולם ולהשתרע על שטח של 5000 מטרים רבועים.

 

ציורי קיר קטנים יותר נמצאים בכל מקום בליון. למשל, לאורך Mnt de la Grande-Côte.

ציורי הקיר לאורך Mnt de la Grande-Côte, ליון

ציורי הקיר לאורך Mnt de la Grande-Côte, ליון

לפני הירידה ב-Mnt de la Grande-Côte, נמצא רחוב קטן, Rue du Bon-Pasteur. במספר 49 נמצא בית שחזיתו מקושטת בציור קיר של ShamSham.

ציור הקיר ב-Rue du Bon-Pasteur, ליון

Fresque Végétale Lumière הוא פרוייקט מעניין נוסף – זהו קיר צבוע באורך 120 מטרים, המעוטר בצמחים מטפסים ומציג שלוש תמונות של Yann Arthus Bertrand בנושאים של הגנה על כדור הארץ. הציורים נמצאים על הקיר החיצוני של מנזר סנט צ'רלס ברחוב Rue de l'Annonciade. זוהי היצירה ה-500 שצוירה על ידי CitéCréation, והוא נחנך ב-6 בדצמבר 2010 (עבור פסטיבל  Fete des Lumieres) והסתיים באוקטובר 2011. בנובמבר 2012 הוא זכה  בפרס הבינלאומי בזכות התאורה, האיכות האמנותית והחומרים האורבניים.

Fresque Végétale Lumière, ליון

רשימת חלק מציורי הקיר בליון מפורטת כאן.


מקומות ומסלולים באיזור