קוואטרו קאנטי (Quattro Canti)

כיכר קואטרו קאנטי די צ'יטה (Quattro Canti di Città, "ארבע קצוות העיר") היא המקום בו נפגש רחוב ויטוריו אימנואלה עם רחוב ראשי נוסף, ויה מאקדה (Via Maqueda).

 

ההצטלבות הזאת מחלקת את העיר לארבע השכונות ההיסטוריות העיקריות שלה: Castellamare, רובע איל קאפו ( il Capo) או בשמו הרשמי Monte di Pietà, קלסה (Kalsa) ואלברגריה (Albergheria).

 

השליטים הספרדים בנו כאן כיכר בארוקית, שבה מזרקה מרשימה וסביבה פסלי שיש גדולים מהמאה ה-16.

 

הכיכר נבנתה כדי לפתות אצילים לעבור מווילות כפריות לבתי עיר עירוניים, במאמץ להחיות את העיר.

 

הכיכר מעוגלת ובולטות בה החזיתות המקומרות של ארבעת המבנים הבארוקיים שבפינותיה, עליהן בולטים הסדרים האדריכלים: הדורי, הקורינתי והיוני.

 

כל חזית מעוטרת במזרקה ובשלושה פסלים העומדים אחד מעל השני. הפסלים התחתונים מייצגים את ארבע העונות, כל אחד מתגלם כאישה (מעלמה צעירה לאביב, לאישה מבוגרת לחורף); מעליהם מלכי ספרד (צ'ארלס החמישי, פיליפ השני, השלישי, הרביעי – תזכורת לאדונים הקולוניאליים ששלטו באי) ומעליהם ארבעה הקדושות הפטרוניות של פאלרמו (כריסטינה, נינפה, אוליבה ואגאטה).

 

ארבע העונות מיוצגות על ידי הקיץ (הדמות מחזיקה פירות), סתיו (מחזיקה אצטרובלים) וחורף (עם להבה).

 

המזרקות בבסיסי ארבע החזיתות משמשות עד היום כשוקת להשקית הסוסים הצמאים המושכים תיירים לנסיעות בכרכרה ברחבי העיר.

 

שימו לב לעמודי התאורה האלגנטיים שמקיפים את הכיכר. בבסיס כל עמוד תאורה תמצאו פנים עם שלוש רגליים המקיפות אותו. זהו הסמל של סיציליה, הטריסקל, המאופין בשלוש רגלים רצות המכופפות בברך והמחוברות במרכז. סמל זה מייצג את האי כבר יותר מ-3,000 שנה.


מקומות ומסלולים באיזור