קטניה (Catania)

עיר הממוקמת על החוף המזרחי של סיציליה למרגלות הר אטנה, הר הגעש הגדול ביותר באירופה.

 

כאן תמצאו פאר דרום איטלקי אמיתי ואותנטיקה, כמו גירסה מיניאטורית של נאפולי עם פחות מלונות טובים אבל עם ארנצ'יני טוב יותר.

 

זו העיר השנייה בגודלה בסיציליה עם מטרופולין המגיע למיליון תושבים. קטניה היא מרכז תחבורה, מרכז כלכלי ועיר אוניברסיטאית בה תוכלו ליהנות מהדאונטאון העמוס ומחיי לילה פעילים.

 

בשנת 1669, פרצה לבה את החומות המבוצרות של העיר, הרגה אלפים, ושינתה את צורת קו החוף; 24 שנים מאוחר יותר, רעידת האדמה החזקה ביותר בהיסטוריה של איטליה שיטחה את כל העיר. הניצולים בנו אותה מחדש במהירות, בסגנון הבארוק הפיסולי של היום. זה מסביר את האחידות, הנדירה באיטליה, של האדריכלות הבארוק המיוחדת והעיצוב העירוני של המרכז ההיסטורי (אזור מרכז העיר הוא אתר מורשת עולמית, יחד עם כל עמק נוטו Val di Noto), כמו גם את גוון הפחם המדהים באופן בלתי סביר.

 

לבארוק המקומי כמה מאפיינים ייחודיים כמו שימוש באבן לבה כהה (בזלת), הפעמון בחזית עצמה, מסכות גרוטסקיות ופוטי (דמות ילד זכר שמנמן לרוב בעירום ולפעמים מכונף).

 

בגלל היות קטניה ממוקמת ליד הר הגעש הפעיל הגדול ביותר באירופה היא הושמדה פעמים רבות בעבר. כתוצאה מכך היא עיר בה תוכלו למצוא מגוון גדול של נוף ואדריכלות, הרבה מבנים מוזנחים וגם הרבה בתים נטושים, בעיקר בהרים. עם זאת, מכיוון שהעיר היא אתר מורשת עולמית, היא עוברת בשנים האחרונות שיפוץ מסיבי.

 

קטניה נוסדה בשנת 729 לפנה"ס והיא נשלטה על ידי תרבויות שונות (יוונים, רומאים, ערבים, נורמנים, ספרדים ועוד). היא הייתה מרכז מסחרי עשיר, בעיקר בזכות הנמל שלה. מאז שנות ה-70 של המאה שעברה, כלכלת העיר צומחת והיא נכנסה למאה ה-21 עם תעשיית ההייטק שלה ואף זכתה בשם "עמק הסיליקון של סיציליה".

 

כיום, גם אם תוכלו למצוא שם את רוב המרכזים המסחריים הגדולים באירופה (במיוחד Etnapolis), מרכז העיר מהמאה ה-17 הוא עדיין מרכז חיי היום-יום.

 

הצד החיובי בעובדה שקטניה נמצאת למרגלות הר הגעש הגדול באירופה ואחד הפעילים ביותר בעולם הוא שהאדמה העשירה כאן מפיקה פירות כל כך טעימים.

 

למסלול הליכה בעיר פנו אל מסלול רגלי בקטניה.

 

שווקים וקניות

מדי בוקר, למעט ימי ראשון, מתקיימים שני שווקים מרתקים:

 

שוק דגים גדול (Pescheria di Catania) באווירה מיוחדת מול פיאצה דל דואומו, ליד הקתדרלה והמזרקה; שווקי האוכל והדגים הם מקום תוסס וצבעוני לבקר בו. שוק הדגים הזה הוא העמוס והאקזוטי ביותר בכל רחבי סיציליה.

 

– שוק אוכל ובגדים שוקק ב-Piazza Carlo Alberto – שוק Fera ’o Luni

 

Via Etnea היא שדרת הקניות הראשית

 

הקיוסקים הפזורים בעיר משמשים כמפגש חברתי עבור המקומיים והם מוכרים משקאות כמו קפה, לימונצ'לו או משקאות ייחודיים פופולריים כמו "seltz al limone" (מי סודה עם מיץ לימון סחוט טרי) או "mandarino al limone" (מי סודה עם סירופ קלמנטינה ומיץ לימון סחוט טרי).

 

הסיציליאנים מתחילים בקיץ את הבוקר עם גרניטה (סוג סורבה של שקדים או תות-עץ)  ובריוש, שילוב דקדנטי של קרח מתוק, קפוא למחצה ומאפה חמאה. תמצאו את השילוב הזה כמעט בכל בר בעיר.

 

אתרים לביקור בעיר

בין האתרים שכדאי לעצור בהם נמצאת הקתדרלה של קטניה.

אתרים נוספים מעניינים הם:

תיאטרו וינצ'נצו בליני, בית אופרה מהמאה ה -19.

קסטלו אורסינו, בנייה נהדרת מימי הביניים ליד מרכז המארחת את המוזיאון האזרחי.

התיאטרון היווני (Teatro Greco)

התיאטרון הרומי (Anfiteatro Romano di Catania) והאודאון (Odeon Romano), שנמצאים במצב טוב

ארמון  ביסקארי, ארמון הבארוק היפה ביותר של קטאניה.

ווילה בליני (Villa Bellini), פארק עירוני נהדר מהמאה ה-19

המנזר הבנדיקטיני (Chiesa di San Benedetto) המארח כיום את הפקולטה לספרות של אוניברסיטת קטאניה, העתיק ביותר בסיציליה.

הכנסייה הסמוכה סן ניקולו ,שהייתה אמורה להיות הגדולה ביותר בסיציליה.

 

פסטיבלים

בכל שנה, מה-3 ועד ה-5 בפברואר, נערך חגה של אגאתה הקדושה שבמהלכו נערכות תהלוכות מרשימות. אגאתה משמשת כקדושה המגנה של העיר קטאניה, עיר הולדתה.